„Brexit bez dohody? Bojím se více o unii, než o Velkou Británii,“ říká historik Martin Kovář

Rozhovor
Británie přežila rozpad impéria i 2. světovou válku. Martin Kovář v rozhovoru říká, že je nepravděpodobné, že by nepřežila brexit bez dohody. Ten by podle něj byl spíše lékem na co nejrychlejší navázání dohod, vztahů a smluv. Tím, kdo by se měl bát, je podle něj spíše Evropská unie.
Martin Kovář. Foto: wikipedia.org, Creative_Commons, Draceane

Jak vidíte potenciální dohodu mezi EU a Vekou Británií? Trošku to začíná vypadat, že žádná dohoda nebude.
Mám pocit, že v Evropské Unii stále nepochopili, že proti nim nesedí Tereza Mayová, která neměla většinu ve sněmovně a na záda jí dýchala vnitrostranická opozice, ale že tam sedí Boris Johnson, politik, který skoro drtivě vyhrál parlamentní volby. Které navíc byly právě o tématu Brexitu.
Má naprostou většinu ve sněmovně, takže si může dovolit i poměrně početnou rezistenci vlastních poslanců, kdyby na ni došlo. Má poměrně slušný polštář, a i kdyby se několik lidí postavilo na odpor, tak to bez problémů ustojí. Mně se někdy zdá, že paní von der Leyenová (předsedkyně Evropské komise – pozn. red.) a další evropští lídři vůbec ani nezaregistrovali, jak se situace změnila. Proto si myslím, že se krok za krokem blížíme brexitu bez dohody.

Pokud by tedy nastal brexit bez dohody, měla by Anglie najednou své vlastní zákony. A je pravděpodobné, že by to Velkou Británii odstřihlo od trhu EU…
Tamní ekonomiku by asi postihl krátkodobý propad, ale doplatila by na to i řada evropských firem a podniků. Myslím si, že to Brexit bez dohody by byl tím nejlepším lékem na co nejrychlejší navázání dohod, vztahů a smluv.

Takže by Británie a EU uzavřely nové dohody, podobně jako je to nyní třeba mezi Kanadou a Velkou Británii nebo Kanadou a EU?
Ano, to by politiky donutilo zasednout k jednacímu stolu, ale už bez politické zátěže, a začít skutečně vyjednávat o konkrétních smlouvách. Myslím si, že z krátkodobého hlediska může být stav bez smluv a dohod pro Brity problémem, ale ze střednědobého a dlouhodobého hlediska o ně vůbec nemám strach. Vždyť přežili 2. světovou válku i rozpad impéria a to byly složité záležitosti. Až všechno spadne pod stůl, tak se najednou z čisté vody začne vyjednávat.

PSALI JSME:
Británie odejde z EU pravděpodobně bez dohody

Je vlastně Velká Británie, když vidíme aktuální vývoj a postupný úpadek, pořád ještě velká?
Pokud to pojmeme kulturně a jazykově, pak bezpochyby ano, všichni totiž mluví anglicky a já nevím, jak vy, ale já neznám žádnou dámskou hudební skupinu. Velká Británie je pořád jednou z nejsilnějších evropských ekonomik a určitě to tak i zůstane, má jednu z nejsilnějších armád, což tak taky zůstane a navíc je nejbližším spojencem první světové velmoci.
Tato její role bude po brexitu spíš posilovat než oslabovat.  Ve Velké Británii se hraje nejlepší fotbal a mají taky Wimbledon… Jenže to, na co dnes Britové ve věku 75+ sentimentálně vzpomínají, je dávno pryč. Ale je to pořád, vedle Německa a Francie, jedna ze tří nejvýznamnějších evropských zemí.

Zůstane Velká Británie územně celistvá, nebo hrozí, že by se mohlo dostat i na Skotsko?
Úplně něco jiného je, když hlasujete o odchodu z Evropské unie a něco úplně jiného o odchodu Skotska. Ve prospěch nezávislého Skotska se dokonce angažoval i charismatický Sean Connery. Nic to nebylo platné. Mezi Skoty a Brity jsou hlubší vazby, a to nejen ekonomické, ale také politické či rodinné. Minimálně v nějaké dohledné době není ani právně, ani technicky možné, aby se to stalo, protože to britská vláda zkrátka nedovolí.

PSALI JSME:
Od ledna nastane zlom. Brexit přinese fronty na hranicích, papírování a zřejmě i cla

Pojďme se podívat za kanál La Manche. Bojíte se o budoucí vývoj Evropské unie?
Kdybych si měl vybrat, o koho se víc bojím, tak by to byla právě Evropská unie. Já jsem hlasoval pro vstup do Evropské unie a nehlasoval bych pro vystoupení, abyste si představil, kdo vám teď odpovídá. Unie byla poměrně úspěšným a unikátním projektem bez válek, ale brexit je pro ni fatálně důležitý, proto taky EU dělala všechno pro to, aby vůbec nebyl.
Kdyby totiž znemožnila odchod tak velké a silné zemi, jakou je Velká Británie, tak už by se do toho nikdy nikdo nepustil. Británie po slabších dvou či třech letech začne normálně fungovat a nedej bože, kdyby fungovala dokonce lépe, než unie.
Pokud tedy Británie jasně ukáže, že lze existovat, fungovat a žít normálně i bez Evropské unie, pak nevím, jak bych odpověděl na otázku, jestli za dvacet let bude existovat Evropská unie. Asi ano, ale jestli tak velká, co do počtu členů a relativně pevně semknutá jako dnes? Nejsem si úplně jistý… asi zůstane nějaké tvrdé jádro, budou-li ale členy Itálie, Maďarsko, Polsko nebo Česká republika? Vůbec nepochybuji o tom, že i za dvacet let tu bude Velká Británie.

Může někdy ČR ekonomicky patřit mezi nejsilnější země Evropské unie? Nebo se spíše konzervuje současný stav?
Česká republika má 10,5 milionu obyvatel, a tím je dána i velikost ekonomiky a možnosti, které naše země má. Na tom se asi dlouhodobě nic nezmění, stejně jako se asi dlouhodobě nezmění závislosti české ekonomiky na Německu.

Autor je spolupracovníkem redakce
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ať tvrdý nebo měkký, brexit Česko zabolí

Zavřít reklamu ×
  1. Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

  2. Anglie se už dlouho na tu evropskou špínu nemohla dívat, to nám EU komise zatajuje. EU dělala roky všechno možné aby k brexitu nedošlo, investovala miliony Euro aby volby a následná jednání ovlivnila. Pak přišel Johnson a bylo hotovo. Ten smart boy s nimi vymetl komín. Nyní se handrkují o práva rybářů, to jim Johnson slíbil, a EU nechce povolit za žádnou cenu. Jak v článku správně stojí, Velká Británie nepadne ale padne celá ta slavná EU. Prakticky jde jenom o jedno, ukáže Británie že to zvládla pak začnou vystupovat pomalu ostatní státy které si s každou jinou zemí udělají vlastní smlouvy. Vzpomínám si jak důležité bylo v 70-tých letech m.s. aby Anglie byla součástí EU. Premiérka byla proti a EU ji uplatila mnoha ústupky na úkor zbytku EU. Premiérka často kritizovala to či ono, byla ale vždy uplacena, což bylo v té době pro UK dobré. Ale časy se mění v neprospěch EU a bude velice napínavé sledovat jak to dopadne. Jistě pro EU špatně v případě že se nedohodnou. EU prohrává ale už dnes, už není tak silná jako v dobách svých začátků. Je to neovladatelný a pomalý spolek trafikantů kteří žijí mimo občanskou realitu.

  3. Jestliže EU provede stejná opatření ve věci nelegální migrace,jako Britanie, tak se vůbec nemusí autor článku obávat o EU.

  4. Historik je už od pohledu „Brouk Pytlík“. Nemá pravdu v ničem. Británie se taky zbláznila a zavedla už datum zákazu výroby aut se spalovacím motorem,dokonce to posunuli z roku 2035 na stejný rok jako celá EU a to už jsou mimo vliv EU.Jsou už taky ztracení…..Tak budou profitovat na výrobě spalováků Japonci a USA.Přitom takový spalovák na CNG,kterého je kvůli mírným zimám přebytek může klidně jezdit až do roku 2050 a plynu bude ještě dost.Jsou nalezena další ložiska.Provoz CNG je mnohem čistší než elektrické auto,které potřebuje toxickou půl tuny vážící baterii,která bude po 10 letech na vyhození.To nemluvím o špinavé elektřině z uhlí,která se bude v Polsku vyrábět ještě dalších 20 let.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.