Brexit český export neprodraží. Otázky vyvolává vyplácení dividend

Názor
Britský ministerský předseda Boris Johnson dosáhl dohody ohledně odchodu Británie z EU s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Finální znění dohody budou 30. prosince schvalovat britští poslanci a po Novém roce také Evropský parlament.
Britský ministerský předseda Boris Johnson dosáhl dohody ohledně odchodu Británie z EU s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podporu brexitové dohodě krom vládnoucích konzervativců přislíbili také opoziční poslanci z Labour party, proto se dá ve Westminsteru (sídlo britského parlamentu – pozn. red.) očekávat hladký průběh hlasování. Aplikace dohody na straně EU bude do značné míry záviset na jednotlivých členských zemích, minimálně do doby, než bude její znění schválena Evropským parlamentem.

Z hlediska daní a cel je zásadní informací, že zboží obchodované mezi Spojeným královstvím a EU nebude podléhat žádným clům ani kvótám. Nemělo by tedy dojít ke zdražení českých exportů do Velké Británie, která pro Českou republiku představuje jedno z pěti nejvýznamnějších exportních teritorií. Nicméně čeští vývozci by měli očekávat větší papírování než při vývozech do členských států EU.

PSALI JSME:
Dohoda o brexitu je na světě. Je to dobrá zpráva i pro českou ekonomiku

Z doposud zveřejněného sumáře brexitové dohody jasně nevyplývá, zda Spojené království a EU budou vůči sobě nadále uplatňovat evropské směrnice týkající zdanění. Zajímat to bude především české subjekty, které mají ve Velké Británii mateřské nebo dceřiné společnosti.

Pokud Spojené království a Evropská unie nebudou nadále uplatňovat evropské směrnice týkající se zdanění, budou od roku 2021 dividendy a licenční poplatky vyplácené mezi Českem a Velkou Británií nově podléhat srážkové dani. U licenčních poplatků půjde o daň ve výši deseti procent, u dividend se daň bude lišit dle výše obchodního podílu a může dosahovat buďto pět nebo patnáct procent.

Autor je daňový expert a partner společnosti V4 Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ať tvrdý nebo měkký, brexit Česko zabolí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.