Brexit se odkládá, co z toho plyne pro Čechy? Třeba to, že zdraží elektřina

Názor
Vystoupení Británie z Evropské unie se zřejmě opět odloží, a to až na 31. října 2019. Zástupci Británie a zbytku Evropské unie se na tom v noci na dnešek dohodli na bruselském summitu. V červnu by mělo dojít k vyhodnocení dosavadního pokroku v přípravě vystoupení.
Ilustrační foto: Pixabay

Britská premiérka Theresa Mayová, která s tímto řešením souhlasí, jej ovšem nyní musí „prodat“ doma, v britském parlamentu. Zejména zastánci co nejrychlejšího brexitu budou nepochybně proti, jelikož odložení o dalších více než sedm měsíců za původní termín vystoupení (29. března 2019) zvyšuje pravděpodobnost, že se mobilizují stoupenci setrvání Británie v EU, prosadí druhé referendum a k žádnému brexitu nakonec nedojde.

Libra se v reakci na výsledek bruselského rokování příliš nepohnula, jelikož trh s odložením brexitu počítal. Datum 31. října je třeba chápat jako nejzazší možný termín vystoupení, Británie může „brexitovat“ i dříve, pokud její parlament schválí rozvodovou dohodu.

Odložení brexitu z pohledu běžného Čecha znamená mimo jiné to, že mu zřejmě výrazněji zdraží elektřina. Důvodem je růst cen emisních povolenek. Ty si v Evropské unii musí například uhelné elektrárny nakupovat, aby mohly do ovzduší vypouštět odpovídající objem oxidu uhličitého.

PSALI JSME:
Brexit: Z frašky je nastavovaná mýdlová opera

Včera se cena emisní povolenky dostala na své více než desetileté maximum. Povolení na vypuštění tuny oxidu uhličitého včera stálo i více než 26,60 eura. Za poslední rok zdražilo o zhruba 92 procent (viz graf níže). Zdražování povolenek znamená, že výroba podstatné části produkované elektřiny zdražuje, což v konečném důsledku zdražuje samotnou elektřinu také domácnostem, včetně těch v Česku.

Odklad brexitu znamená, že se britské firmy, například provozovatelé elektráren nebo aerolinky, svých povolenek zatím zbavovat nebudou, protože Británie zůstává součástí jednotného trhu EU. Pokud by se jich zbavily, větší počet dostupných povolenek by následně stlačil jejich cenu, což by se v konečném důsledku mohlo projevit tlakem na pokles cen elektřiny. Zdražování povolenek je společně se zdražováním uhlí klíčovým zdrojem zdražování velkoobchodní elektřiny, od níž se odvíjí cena elektřiny pro evropské domácnosti.

Povolenky ovšem zdražují i z jiných důvodů než je odklad brexitu. Zejména proto, že Evropská unie se rozhodla od 1. ledna letošního roku stáhnout z trhu 40 procent povolenek, aby tak navýšením jejich ceny podnítila firmy k rychlejší modernizaci a svižnějšímu přechodu na environmentálně šetrnější produkci. Výhledově by se tak cena povolenek mohla více než zdvojnásobit, což minimálně přechodně vyvolá silný tlak na růst cen elektřiny.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

graf povolenky

Zavřít reklamu ×
  1. Řekl bych, že každý důvod ke zdražování je dobrý. Existuje alespoň jeden pro zlevňování? Snad už žádný nepamatuji. Když je něčeho nedostatek, zdraží se. Když je nadbytek, ceny neklesnou. Dobře a relativně lacino, to už bylo a do stejné řeky nikdo dvakrát nevstoupí.

  2. A ve Španělsku zakopl osel,který nesl zeleninu na trh – co z toho plyne pro nás? Zdraží se elektřina!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Západ už účinné sankce proti Rusku vyčerpal

V bavorských Alpách v pondělí začal summit zemí skupiny G7. Tato skupina sestává z klíčových ekonomik Západu. Těžko už jejím všem členům přisuzovat adjektivum „světově nejvýznamnější hospodářství“, jež jim bezesporu …

Indexy PMI v Evropě zklamaly

Předběžná data červnových PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) aktivity v průmyslu i ve službách ve velkých evropských zemích včetně Německa i eurozónu jako celek zklamala. Celkové indexy se tak přiblížily …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Autem do Chorvatska: Kde se tvoří kolony, kde levně natankovat

Obrazem
Do Chorvatska každý rok cestují na dovolenou stovky tisíc českých turistů. Nemalá část jede k jadranským plážím, krásné přírodě a unikátním památkám vlastním autem. Zkraje letní sezony jsme cestu po silnicích a dálnicích vyzkoušeli a zde jsou naše poznatky a postřehy. Například natankovat se vyplatí ve Slovinsku.