Brexit změnil cestování do Velké Británie. Jak je to s kartou EHIC?

Brexit přinesl množství změn, které se týkají i cestování. S příchodem roku 2021 tak pro platí nová pravidla pro cestování do Velké Británie. Po jejím odchodu z Evropské unie jsou nyní naši turisté v pozici „občanů třetích zemí“. Nelze už tedy spoléhat na společná unijní pravidla.
S příchodem roku 2021 platí pro cestování do Velké Británie nová pravidla. Po jejím odchodu z Evropské unie jsou nyní naši turisté v pozici „občanů třetích zemí“. Ilustrační foto: FAEI.cz

Tak třeba na území Britských ostrovů už nemůžeme telefonovat s levným unijním roamingovým tarifem. Pro cestu do Británie budeme nově potřebovat cestovní pas, i když do konce září budou Britové tolerovat ještě i občanské průkazy. Česká republika v Británii také zřizuje nový generální konzulát v Manchesteru, který je oprávněn vykonávat, podobně jako Velvyslanectví ČR v Londýně, veškeré konzulární agendy.

Nadále je možné cestovat na běžné krátkodobé výlety bez víza, avšak pro pobyt nad šest měsíců (pracovní nebo studijní – pozn. aut.) bude nutné o vízum požádat předem.

Spolu s vízem bude zapotřebí zaplatit i poměrně vysoký poplatek za britskou zdravotní péči, pokud si vyjíždějící osoba nesjedná správný typ cestovního pojištění, jenž je ve Velké Británii uznáván.

Pro občany EU (ale také pro lidi ze států z Evropského hospodářského prostoru, tedy z Islandu, Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska – pozn. aut.) podle pojišťovny Uniqa s příchodem letošního Nového roku přestal ve Velké Británii platit EHIC – jednotný Evropský průkaz zdravotního pojištění. Ten občanům z členských států Evropské unie umožňoval rovný přístup ke službám zdravotní péče během přechodných pobytů v jiném členském státě EU.

„Do konce roku 2020 měli Češi stejné podmínky jako Britové. Na svoji průkazku EHIC dostali stejné ošetření jako místní populace a hradili pouze lokálně platnou spoluúčast,“ připomíná Eva Svobodová z oddělení komunikace pojišťovny Uniqa.

Podle Vlastimila Divokého, manažera marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny je to ale jinak. „Ohledně platnosti Evropského průkazu zdravotního pojištění panovaly nejasnosti, ale díky dohodě mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií o obchodu a spolupráci EHIC nadále zůstává v platnosti. Využít ho ale lze jen pro nezbytnou péči během krátkodobého pobytu,“ říká.

PSALI JSME:
Stačí Evropský průkaz zdravotního pojištění?

Obecně platí, že je třeba vybrat si takového lékaře, který má smlouvu s Národní zdravotní službou (NHS, National Health Service – pozn. red.). EHIC karta totiž zajistí poskytnutí takového rozsahu péče, která je obvyklá v rámci místního zdravotního systému. EHIC však nelze uplatnit v soukromých zdravotnických zařízeních.

„Pokud se někdo spolehne jen na EHIC, musí počítat se spoluúčastmi (např. za předpis léků 9,15 libry šterlinků), hrazením pobytu v nemocnici, doplatky na léky, a především s platbou za převozy a repatriaci zpět do ČR,“ říká Divoký a dodává, že v Británii je zdravotní péče standardně dražší, než u nás. V každé zemi Spojeného království (Anglie, Wales, Skotsko, Severní Irsko) jsou přitom podmínky pro poskytování zdravotní péče odlišné.

Podle odborníků je s ohledem na dražší zdravotní péči, soukromé kliniky a spoluúčasti za ošetření, je vhodné přibalit komerční cestovní pojištění. A že vydat předem několik stokorun za komerční cestovní pojištění se rozhodně vyplatí. To kryje jak léčebné výlohy, tak i náklady na vyhledání, vyproštění, transport, dále servis asistenční služby, a může zahrnovat i odpovědnost cestující osoby a její zavazadla.

Onemocnění/zranění Cena
Gastroenteritida 3-5 tis. Kč
Zánět středního ucha 5 tis. Kč
Jednoduchá zlomenina ruky 40 tis. Kč
Operace slepého střeva 100 tis. Kč
Operace natržených kolenních vazů 120 tis. Kč
Operace komplikované nebo otevřené zlomeniny cca 400 tis. Kč
Operace komplikovaného úrazu hlavy nebo páteře cca 570 tis. Kč
Převoz leteckou ambulancí 300–500 tis. Kč

Zdroj: ERV Evropská pojišťovna

Návštěva britského lékaře kvůli angíně a její léčba může nepojištěného cestovatele přijít na tisíce korun. „U banální zlomeniny pak desítky tisíc korun,“ upozorňuje Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa. Podle údajů ERV Evropské pojišťovny přijde nepojištěného cestovatele jednoduchá zlomenina ruky na 40 tisíc korun.

Tisíce korun stojí i pobyt v místních nemocnicích. Komplikovanější případy mohou přijít na statisíce i miliony korun. Transport nemocného nebo zraněného domů (repatriace) může být vyčíslen minimálně od 100 000 až do několika milionů korun – podle stavu pacienta, potřebného dopravního prostředku a délky trasy.

Pro cesty do Velké Británie lze samozřejmě využít i pojištění k platební kartě. Odborníci ale upozorňují, že vždy je však třeba ověřit si limity plnění a to, zda je krytá repatriace, odpovědnost, a jak je to s pojistným plněním ve vztahu ke covidu-19. Pokud základní pojistné částky nedosahují alespoň pěti milionů korun, nebo když chybí některé základní krytí, doporučují sjednat komerční cestovní pojištění.

PSALI JSME:
Cestovní pojištění: Nově se lze pojistit proti covidu i do tmavě červených destinací

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB