Britská libra prudce padá, koruna je vůči ní nejsilnější v historii

Názor
Česká koruna v pondělí ráno posílila proti britské libře až pod úroveň 26,60 Kč za libru. Koruna je tak vůči britské měně nejsilnější v historii. Dosud svého absolutně nejsilnějšího kursu dosáhla v květnu 2011, kdy se libra prodávala za 26,70 Kč.
Mezinárodní investoři se libry horečně zbavují, kvůli avizovaným plánům britské vlády na razantní daňové škrty. Kabinet hodlá snižovat jak daň z mezd pracovníků, tak z příjmu firem. Ilustrační foto: Pixabay.com

Mezinárodní měnoví obchodníci přikládají nyní zhruba 60procentní pravděpodobnost tomu, že ještě před koncem letošního roku skončí libra na paritě s dolarem. Tedy na kursu jedna ku jedné. Ještě v pátek viděli tuto pravděpodobnost jen jako 32procentní.

Důvodem dalšího propadu libry je skutečnost, že nový britský ministr financí Kwasi Kwarteng v neděli avizoval další daňové škrty. Měnoví obchodníci se obávají, že škrty na ostrovech dále prohloubí deficit a urychlí inflaci. Inflace je v Británii zhruba desetiprocentní, nejrychlejší za čtyřicet let.

Britská měna se během pondělního asijského obchodování propadla až na úroveň 1,035 dolaru za libru. To je její nejslabší úroveň vůči dolaru v dějinách. Pokud by se libra propadla až na paritu s dolarem, šlo by o historicky vůbec první paritu obou měn. V nominálním vyjádření byla libra dosud vždy v dějinách silnější než dolar.

Od úsvitu „finančních dějin“ až do poloviny 70. let minulého století se směnný poměr obou měn pohyboval v pásmu od dvou do pěti dolarů za libru. Od roku 1975 pak je kurs převážně pod úrovní dvou dolarů za libru. Nejblíže paritě se před dneškem dostal koncem února 1985, kdy se libra prodávala pouze za 1,05 dolaru.

PSALI JSME:
Libra je ve volném pádu, míří k historicky první paritě s dolarem

Mezinárodní investoři se libry horečně zbavují, neboť už před víkendem je vyděsil záměr nového kabinetu premiérky Lizy Trussové „nakopnout“ ostrovní ekonomiku razantními daňovými škrty. Britská vláda hodlá snižovat jak daň z mezd pracovníků, tak z příjmu firem.

Plánované daňové škrty britské vlády v pátek stahovaly dolů také třeba americké akcie. Mezinárodní akcioví obchodníci nyní totiž sází na to, že britská centrální banka – Bank of England – bude muset ještě citelněji, než dosud mínili, zvýšit svoji základní úrokovou sazbu. Vyšší úroky přitom nejsou pro akcie dobrou zprávou.

Dobou zprávou je slabší libra třeba pro ty Čechy, kteří mají v oblibě britské e-shopy. Zboží v tamních internetových totiž právě nyní může být po přepočtu z liber do korun nebývale cenově výhodné.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Británii hrozí recese, libře historický propad na úroveň dolaru

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.