Britská vláda dává ruce pryč od záchrany majitele ostravských hutí

Britská vláda dává ruce pryč od záchrany skupiny GFG Alliance Brita indického původu Sandžíva Gupty. Do jejího majetku patří také společnost Liberty Ostrava, tedy někdejší Nová huť (Klementa Gottwalda), později ArcelorMittal Ostrava. Ostravské hutě zaměstnávají přes šest tisíc lidí.
V případě kolapsu skupiny GFG Alliance by byly ohroženy tisíce pracovních míst v ostravských hutích. Foto: Nová huť

Na pokraji zhroucení se skupina GFG Alliance, která zastřešuje Guptův ocelářský, hliníkárenský a energetický byznys, ocitla už z kraje letošního roku. V případě kolapsu by byly ohroženy tisíce pracovních míst v ostravských hutích, což může být nepříjemný předvolební bolehlav pro vládu Andreje Babiše.

Britský premiér Boris Johnson přitom ještě začátkem dubna vyzdvihoval strategickou důležitost ocelářského podniku a naději, že se Guptovu skupinu podaří zachránit. Dnes ale britský ministr financí Kwasi Kwarteng během slyšení před příslušným výborem britského parlamentu uvedl, že záchrana GFG Alliance za veřejné peníze by byla „velmi nezodpovědná“. Nelze podle něj poskytovat peníze daňových poplatníků společnostem, jejichž hospodaření je „velmi, velmi neprůhledné“.

Podle jednoho z plánů britské vlády, z letošního března, měl Johnsonův kabinet ocelářské a další závody Guptovy skupiny převzít tehdy, pokud by mělo dojít k jejímu definitivnímu zhroucení.

PSALI JSME:
Další osud tisíců zaměstnanců ostravských hutí má teď v rukou britská vláda

Britská vláda by za veřejné peníze převzala i Liberty Steel, tedy i ostravské hutě, než se najde jejich nový kupec. Najít kupce však může být za současných podmínek ve světovém ocelářství krajně problematické. Nyní tedy navíc britská vláda zjevně plán převzetí vypouští z okruhu možných scénářů.

Podle dříve zveřejněných soudních dokumentů GFG Alliance už letos v únoru oznámila svému největšímu věřiteli, britsko-australské společnosti Greensill Capital, že bez jeho finanční pomoci se ocitne v bankrotovém stavu, resp. tedy v insolvenci. Jenže právě sama Greensill Capital je nyní v insolvenci.

Společnost Greensill Capital měla Guptovi poskytnout půjčky, jimiž financoval právě i koupi ostravských hutí. Za provozní úvěr v objemu dvě miliardy korun se zaručila česká státní pojišťovna EGAP.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Majitel ostravských hutí je na pokraji krachu

Zavřít reklamu ×
  1. Redakčně upraveno?
    Tak si to přečtěte ještě jednou a zjistíte, že to sesmolil trouba co neumí psát a všude cpe zbytečná písmenka a ještě navíc si to co vypustí ani není schopen přečíst. Je to ostuda.

    • A co třeba uvést nějakou konkrétní chybu? Jako třeba chybějící čárky ve Vašem komentáři? 🙂
      Redakce

      • Třeba tady: Na pokraji zhroucení se skupina GFG Alliance, která zastřešuje Guptův ocelářský, hliníkárenský a energetický byznys, ocitla už kraje letošního roku…. (chybí „z“), nebo tady: Britský premiér Boris Johnson přitom ještě začátkem dubna vyzdvihoval strategickou důležitost ocelářského a podniku a naději… („a“ je navíc).

  2. Miliardy byly získány, tak ať se stát postará. Kapitalizace zisku, socializace ztrát. Kolikrát už jsme to zažili!

  3. NHKG nás stála mnoho miliard, všichni jsme se na ni skládali a teď ji vlastní nějaký jogín!český národ musí být veden- nemá vlastní mozek- jen pěnu z piva a fotbal a pak cinká a cinká!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.