Brněnští vědci zkoumají největší žijící organismus na světě

Je to největší a nejtěžší živý organismus na světě. Říká se mu Pando, což je klon topolu osikového, který roste v americkém státě Utah. Váhu lesa Pando odhadují experti na šest tisíc tun, to je víc než tisíc slonů. Rozkládá se na ploše 43 hektarů, což je asi deset Václavských náměstí. Pando teď zkoumají vědci u Mendelovy univerzity v Brně.
Váhu lesa Pando odhadují experti na šest tisíc tun. Foto: mendelu.cz

Topol osikový se vyznačuje převážně vegetativním způsobem rozmnožování, kdy pomocí  takzvaných kořenových výmladků dokáže tvořit skupiny stromů, ale rovněž rozsáhlé kolonie. Les Pando na západě Spojených států v rezervaci Fishlake National Forest tvoří více než 47 tisíc kmenů, vzájemně propojených svými kořeny. Označení Pando vychází z latinského rozšiřovat se.

„Pando se tak stal symbolem komplexního propojení, konají se zde například setkání potomků původních obyvatel Ameriky, náboženských skupin různých vyznání nebo svatby. Právě i díky popularitě klonu Pando se topol osikovitý stal národním stromem Utahu, točí se zde dokumentární filmy, Pando má svou vlastní poštovní známku a les přitahuje zájemce z celého světa,“ uvedl Jan Šebesta z Mendelovy univerzity v Brně, který se přímo v USA spolu s dalšími vědci snaží objasnit historii vývoje klonu Pando.

PSALI JSME:
Šumavské obce bohatnou, vydělává jim příroda

Kdy Pando vzniklo?

O věku klonu Pando se odborníci dlouhodobě dohadují a mnohdy se neshodnou ani řádově. Podle některých expertů může mít několik set let, podle jiných až 80 tisíc let.

„Zajímá nás, jak dlouho se klon vyvíjí bez přimíšení dalších dřevin, které se obvykle vyskytují na podobných stanovištích. Řešíme také, jestli předcházelo jeho současnému rozšíření bezlesí nebo les a jaké případně měla zájmová oblast druhové složení stromů,“ konstatoval Šebesta.

Vědci se spoléhají na metodu, která se nazývá pedoantrakologie. Pomocí ní lze získat představu o historickém druhovém složení lesa na místě současného klonu. Pomoci k tomu má takzvané radiokarbonové datování uhlíků, které jsou v půdě a dochovaly se coby zbytky dávných požárů.

PSALI JSME:
Lesy jsou pro každého, dřevo pouze pro majitele

Pomoc k ochraně přírody

Znalost historie, rozšíření a ekologie klonu Pando by podle brněnských vědců mohla napomoci k efektivní ochraně a obnově tohoto unikátního systému. Ačkoli se zdá být les v rezervaci Fishlake National Forest, pravdou je, že se jeho rozloha snižuje. Příčinou chřadnutí je především pastva dobytka, nedostatečná regulace jelenů a nevhodné zásahy člověka do ekosystému.

„Rozloha a počty kmenů se stále zmenšují, v poslední době dokonce zvýšenou rychlostí,“ upozornil Jan Šebesta z Mendelovy univerzity v Brně. Vědec momentálně působí na Utah State University v týmu Paula Rogerse, který je ředitelem nadace Western Aspen Alliance a ekologií topolu osikovitého a klonem Pando se zabývá dlouhé roky. Vloni dokonce působil a přednášel na Mendelově univerzitě.

„Kromě ekologických hodnot slouží Pando také jako symbol přirozenosti člověka. Nejen na regionální, ale i na mezinárodní úrovni pomáhají tyhle stromy silně vytvářet a udržovat biodiverzitu. Byla by velká škoda, kdybychom se stali svědky tak významného zmenšení tohoto ikonického lesa,“ upozornil Paul Rogers.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

O co se zajímat při výběru MBA vzdělávání?

Získání MBA titulu má důležitý význam zejména pro manažery a zaměstnance v řídících pozicích. Studium těchto programů také poskytuje znalosti a dovednosti, které jsou stěžejní k zahájení nového podnikání. V České …

Na 90 procent zdravotníků zaútočil pacient

Výhružky, nadávky, ale rovněž fyzické násilí. Devadesát procent českých zdravotníků se v poslední době stalo terčem útoku od pacientů nebo jejich doprovodu. Vyplývá to ze studie lektora Aesculap Akademie Jaroslava …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Nejčastěji škodí voda. Češi podceňují pojištění svých domovů

Analýza
Podpisem pojistné smlouvy považujeme věc za uzavřenou na mnoho let. Tak vypadá klasický scénář spojený s pojištěním nemovitosti a domácnosti. Češi zapomínají své pojistné smlouvy pravidelně kontrolovat, čímž riskují, že pojistné částky po čase již nemusí stačit na krytí případných škod. Jak tedy správně pojistit svůj domov a kdy pojistnou smlouvu aktualizovat?

Investice s vůní benzínu

Kouzlu vozů z dob minulých podléhá stále více lidí, kteří shánějí hlavně socialistické veterány. V tom jim už rok …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru