Brněnští vědci zkoumají největší žijící organismus na světě

Je to největší a nejtěžší živý organismus na světě. Říká se mu Pando, což je klon topolu osikového, který roste v americkém státě Utah. Váhu lesa Pando odhadují experti na šest tisíc tun, to je víc než tisíc slonů. Rozkládá se na ploše 43 hektarů, což je asi deset Václavských náměstí. Pando teď zkoumají vědci u Mendelovy univerzity v Brně.
Váhu lesa Pando odhadují experti na šest tisíc tun. Foto: mendelu.cz

Topol osikový se vyznačuje převážně vegetativním způsobem rozmnožování, kdy pomocí  takzvaných kořenových výmladků dokáže tvořit skupiny stromů, ale rovněž rozsáhlé kolonie. Les Pando na západě Spojených států v rezervaci Fishlake National Forest tvoří více než 47 tisíc kmenů, vzájemně propojených svými kořeny. Označení Pando vychází z latinského rozšiřovat se.

„Pando se tak stal symbolem komplexního propojení, konají se zde například setkání potomků původních obyvatel Ameriky, náboženských skupin různých vyznání nebo svatby. Právě i díky popularitě klonu Pando se topol osikovitý stal národním stromem Utahu, točí se zde dokumentární filmy, Pando má svou vlastní poštovní známku a les přitahuje zájemce z celého světa,“ uvedl Jan Šebesta z Mendelovy univerzity v Brně, který se přímo v USA spolu s dalšími vědci snaží objasnit historii vývoje klonu Pando.

PSALI JSME:
Šumavské obce bohatnou, vydělává jim příroda

Kdy Pando vzniklo?

O věku klonu Pando se odborníci dlouhodobě dohadují a mnohdy se neshodnou ani řádově. Podle některých expertů může mít několik set let, podle jiných až 80 tisíc let.

„Zajímá nás, jak dlouho se klon vyvíjí bez přimíšení dalších dřevin, které se obvykle vyskytují na podobných stanovištích. Řešíme také, jestli předcházelo jeho současnému rozšíření bezlesí nebo les a jaké případně měla zájmová oblast druhové složení stromů,“ konstatoval Šebesta.

Vědci se spoléhají na metodu, která se nazývá pedoantrakologie. Pomocí ní lze získat představu o historickém druhovém složení lesa na místě současného klonu. Pomoci k tomu má takzvané radiokarbonové datování uhlíků, které jsou v půdě a dochovaly se coby zbytky dávných požárů.

PSALI JSME:
Lesy jsou pro každého, dřevo pouze pro majitele

Pomoc k ochraně přírody

Znalost historie, rozšíření a ekologie klonu Pando by podle brněnských vědců mohla napomoci k efektivní ochraně a obnově tohoto unikátního systému. Ačkoli se zdá být les v rezervaci Fishlake National Forest, pravdou je, že se jeho rozloha snižuje. Příčinou chřadnutí je především pastva dobytka, nedostatečná regulace jelenů a nevhodné zásahy člověka do ekosystému.

„Rozloha a počty kmenů se stále zmenšují, v poslední době dokonce zvýšenou rychlostí,“ upozornil Jan Šebesta z Mendelovy univerzity v Brně. Vědec momentálně působí na Utah State University v týmu Paula Rogerse, který je ředitelem nadace Western Aspen Alliance a ekologií topolu osikovitého a klonem Pando se zabývá dlouhé roky. Vloni dokonce působil a přednášel na Mendelově univerzitě.

„Kromě ekologických hodnot slouží Pando také jako symbol přirozenosti člověka. Nejen na regionální, ale i na mezinárodní úrovni pomáhají tyhle stromy silně vytvářet a udržovat biodiverzitu. Byla by velká škoda, kdybychom se stali svědky tak významného zmenšení tohoto ikonického lesa,“ upozornil Paul Rogers.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

V pátek obědváme dřív. Chaty a chalupy volají

Z údajů o platbách za jídlo prostřednictvím nejrozšířenější tuzemské stravenkové karty Ticket Restaurant Card, kterou používá k platbám za obědy více než 150 000 tisíc tuzemských zaměstnanců, společnost Edenred …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Téměř polovina Čechů jezdí na dovolenou autem. Co podceňují?

Analýza
Téměř polovina Čechů (47 %) podle Českého statistického úřadu jezdí na dovolenou autem. Nejčastěji do bližších zemí: Na Slovensko, do Chorvatska nebo Itálie. Dlouhé cesty ovšem znamenají poměrně silnou zátěž, zejména pro řidiče. Od únavy či chvilkové nepozornosti může být už jen krůček k dopravní nehodě, zejména pokud popojíždíte v dopravní zácpě vyvolané nástupním dnem na dovolenou.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru