Brno přeskočilo Prahu. Ve zdražování starších rodinných domů

Mnozí lidé toužící po vlastním bydlení, se snaží ušetřit tím, že si pořídí starší rodinný dům. Jenže všeobecnému zdražování nemovitostí se nevyhnuly ani stavby, které „už něco pamatují“. Vyplývá to z analýzy, kterou Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) poskytla společnost FérMakléři.cz. Brno dokonce ve zdražování porazilo Prahu, kde jsou ale i tak ceny domů nejdražší.
Starší domky v Brně zdražily více než v Praze. Ceny v hlavním městě jsou ale zatím nedostižitelné. Ilustrační foto: Pixabay.com
Starší domky v Brně zdražily více než v Praze. Ceny v hlavním městě jsou ale zatím nedostižitelné. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zájemci o starší rodinný dům musí počítat s tím, že jejich ceny oproti loňsku vzrostly někde až o čtyři procenta, v Brně dokonce o pět procent. Podle analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než stovkou realitních makléřů z velkých i malých kanceláří napříč celou Českem, se tomuto trendu částečně vymyká Praha, která si loňské ceny zatím udržela – i když v posledních měsících i zde už začínají růst.

Přestože v hlavním městě ceny starších rodinných domů zatím spíše stagnovaly, i tak jsou výrazně vyšší než v „konkurenčním“ Brně, kde se od loňska zdražovalo nejrychleji. Cena za metr čtvereční se v Praze u starších domů ve druhém letošním čtvrtletí pohybovala kolem 97 700 korun. Dům o velikosti 150 metrů čtverečních tak šel pořídit za zhruba 14,5 milionu korun, tedy zhruba stejně jako loni.

V Brně za domek o stejné velikosti zaplatil kupující 11,2 milionu korun. Před rokem přitom na obdobnou nemovitost stačilo 10,7 milionu. Cena za metr čtvereční se zvedla o čtyři procenta i v Ostravě nebo Olomouci.

V Ostravě tak domek rozlohy 150 metrů čtverečních vycházel ve druhém letošním čtvrtletí na 6,5 milionu korun a v Olomouci na 9,3 milionu korun. Nejlevněji ze sledovaných měst bylo v Ústí nad Labem, kde uváděný modelový dům stál 5,6 milionu korun.

Ceny porostou i nadále

Analýza pohybu cen mezi prvním a druhým kvartálem potvrdila pokračování růstového trendu. Starší domy dle ní zdražily mezi 1 a 3,6 procenty. Hlavní město přitom vykázalo 2,3% růst stejně jako třeba Brno.

„Pozvolný pokles hypotečních sazeb v kombinaci s omezenou nabídkou v některých segmentech i regionech požene ceny nemovitostí dále nahoru,“ odhadnul Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz. S tím, jak přibyde zájemců o bydlení, ceny nadále porostou, respektive nebude možné vyjednat takové slevy, jako tomu bylo při stagnujícím trhu.

„Notorický nedostatek nabídky na trhu nemovitostí zejména v některých segmentech a regionech je stále realitou a hned tak se to nezmění, prodávající toho logicky využívají a šroubují ceny v dané době, co to jen jde,“ konstatoval Václav Šimek, partner ve společnosti Freedom Financial Services.

Dodal, že v nejbližších letech lze těžko očekávat nižší ceny. Podle odborníků na hypoteční trh je proto lepší financovat nemovitost i s hypotékou s vyšší úrokovou sazba, která se bude postupem let snižovat. Je to stále výhodnější než kupovat později – dráž, byť s nižší hypoteční sazbou.

Zdražují také byty

Zdražují ale také byty, průměrná cena za metr čtvereční narostla o čtyři procenta na 99 300 korun. Ukazuje to nejnovější Deloitte Real Index, který pravidelně vydává poradenská a technologická společnost Deloitte. Faei.cz má žebříček k dispozici. Nejvyšší růst byl zaznamenán v Libereckém kraji, kde ceny poskočily o celých osm procent. Následují Olomoucký (5 %) a Moravskoslezský kraj (4,2 %).

„První kvartál letošního roku byl ve znamení pokračujícího růstu. Po čtyřech čtvrtletí, kdy ceny bytů v Česku spíše klesaly, došlo podruhé v řadě k růstu cen.

Momentální situace na realitním trhu potvrzuje, že trend poklesu, který před více než rokem odstartovala vysoká inflace i růst cen energií, zvyšování úrokových sazeb i cen stavebních prací, je definitivně u konce,“ uvedl Petr Hána, expert na nemovitostní trh z poradenské a technologické společnosti Deloitte.

Dodal, že od začátku roku se zvyšuje poptávka po nemovitostech, což se projevuje i na cenách bytů. Existují však i výjimky. Například na Vysočině klesla průměrná cena prodaných bytů o více než desetinu, v Pardubickém kraji o zhruba devět procent a v Ústeckém kraji o bezmála pět procent.

Nejdražší byty jsou i nadále v Praze, kde stojí metr čtvereční průměrných 124,9 tisíce korun. Naopak nejnižší ceny bytů jsou nadále v Ústeckém kraji, kde se v průměru prodávají za 33,5 tisíce korun. Celkově se podle Deloitte Real Index prodalo ve sledovaném období 6 127 bytů, z toho 2 929 v novostavbách.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB