Zájemci o starší rodinný dům musí počítat s tím, že jejich ceny oproti loňsku vzrostly někde až o čtyři procenta, v Brně dokonce o pět procent. Podle analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než stovkou realitních makléřů z velkých i malých kanceláří napříč celou Českem, se tomuto trendu částečně vymyká Praha, která si loňské ceny zatím udržela – i když v posledních měsících i zde už začínají růst.
Přestože v hlavním městě ceny starších rodinných domů zatím spíše stagnovaly, i tak jsou výrazně vyšší než v „konkurenčním“ Brně, kde se od loňska zdražovalo nejrychleji. Cena za metr čtvereční se v Praze u starších domů ve druhém letošním čtvrtletí pohybovala kolem 97 700 korun. Dům o velikosti 150 metrů čtverečních tak šel pořídit za zhruba 14,5 milionu korun, tedy zhruba stejně jako loni.
V Brně za domek o stejné velikosti zaplatil kupující 11,2 milionu korun. Před rokem přitom na obdobnou nemovitost stačilo 10,7 milionu. Cena za metr čtvereční se zvedla o čtyři procenta i v Ostravě nebo Olomouci.
V Ostravě tak domek rozlohy 150 metrů čtverečních vycházel ve druhém letošním čtvrtletí na 6,5 milionu korun a v Olomouci na 9,3 milionu korun. Nejlevněji ze sledovaných měst bylo v Ústí nad Labem, kde uváděný modelový dům stál 5,6 milionu korun.
Ceny porostou i nadále
Analýza pohybu cen mezi prvním a druhým kvartálem potvrdila pokračování růstového trendu. Starší domy dle ní zdražily mezi 1 a 3,6 procenty. Hlavní město přitom vykázalo 2,3% růst stejně jako třeba Brno.
„Pozvolný pokles hypotečních sazeb v kombinaci s omezenou nabídkou v některých segmentech i regionech požene ceny nemovitostí dále nahoru,“ odhadnul Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz. S tím, jak přibyde zájemců o bydlení, ceny nadále porostou, respektive nebude možné vyjednat takové slevy, jako tomu bylo při stagnujícím trhu.
Psali jsme
Ceny bytů opět stoupají. Nabídka nových bytů v metropoli nestačí prudce rostoucí poptávce
„Notorický nedostatek nabídky na trhu nemovitostí zejména v některých segmentech a regionech je stále realitou a hned tak se to nezmění, prodávající toho logicky využívají a šroubují ceny v dané době, co to jen jde,“ konstatoval Václav Šimek, partner ve společnosti Freedom Financial Services.
Dodal, že v nejbližších letech lze těžko očekávat nižší ceny. Podle odborníků na hypoteční trh je proto lepší financovat nemovitost i s hypotékou s vyšší úrokovou sazba, která se bude postupem let snižovat. Je to stále výhodnější než kupovat později – dráž, byť s nižší hypoteční sazbou.
Zdražují také byty
Zdražují ale také byty, průměrná cena za metr čtvereční narostla o čtyři procenta na 99 300 korun. Ukazuje to nejnovější Deloitte Real Index, který pravidelně vydává poradenská a technologická společnost Deloitte. Faei.cz má žebříček k dispozici. Nejvyšší růst byl zaznamenán v Libereckém kraji, kde ceny poskočily o celých osm procent. Následují Olomoucký (5 %) a Moravskoslezský kraj (4,2 %).
„První kvartál letošního roku byl ve znamení pokračujícího růstu. Po čtyřech čtvrtletí, kdy ceny bytů v Česku spíše klesaly, došlo podruhé v řadě k růstu cen.
Momentální situace na realitním trhu potvrzuje, že trend poklesu, který před více než rokem odstartovala vysoká inflace i růst cen energií, zvyšování úrokových sazeb i cen stavebních prací, je definitivně u konce,“ uvedl Petr Hána, expert na nemovitostní trh z poradenské a technologické společnosti Deloitte.
Dodal, že od začátku roku se zvyšuje poptávka po nemovitostech, což se projevuje i na cenách bytů. Existují však i výjimky. Například na Vysočině klesla průměrná cena prodaných bytů o více než desetinu, v Pardubickém kraji o zhruba devět procent a v Ústeckém kraji o bezmála pět procent.
Nejdražší byty jsou i nadále v Praze, kde stojí metr čtvereční průměrných 124,9 tisíce korun. Naopak nejnižší ceny bytů jsou nadále v Ústeckém kraji, kde se v průměru prodávají za 33,5 tisíce korun. Celkově se podle Deloitte Real Index prodalo ve sledovaném období 6 127 bytů, z toho 2 929 v novostavbách.