Brusel chystá další nesmyslný diktát: Zákaz plynových kotlů

Mnoho miliard korun ze státních zdrojů vyletí komínem. A to doslova. Bruselští byrokrati totiž chystají zásadní změnu směrnice, která v konečném důsledku povede k zákazu prodeje i oprav plynových kotlů. Zákaz by měl platit už od roku 2029.
Bruselští byrokrati chystají zásadní změnu směrnice, která v konečném důsledku povede k zákazu prodeje i oprav plynových kotlů. Zákaz by měl platit už od roku 2029. Ilustrační foto: Pixabay.com

Český stát přitom ještě nedávno lidem na pořízení plynového kotle přispíval. Celkově na podporu tohoto typu vytápění v domácnostech vynaložil miliardy korun. To se nyní v souvislosti s dalším plánovaným Bruselským diktátem jeví jako vyhozené peníze. Zatím je ještě čas tento nesmysl zarazit.

Evropská komise poslala do připomínkového řízení návrh regulace týkající se sezónní účinnosti kotlů. Ta zpřísňuje podmínky tak, že v podstatě nebude možné pořizovat – a dokonce ani opravovat – plynové kotle. Český stát je přitom ještě nedávno masivně podporoval.

Bruselským byrokratům, kteří tak fanaticky bojují proti fosilním palivům, se však nyní staly trnem v oku i plynové kotle. Nezakáží je přímo, jdou na to oklikou právě přes směrnici o účinnosti tepelných zařízení. Zatímco nyní je nejnižší hranice účinnosti 86 procent, do čehož se plynové kotle vejdou, nově by měla povinná minimální sezónní účinnost dosahovat až 115 procent.

To splní jen tepelná čerpadla a kombinovaná zařízení. V praxi pak nebude možné uvádět plynové kotle na trh. Z návrhu směrnice dokonce vyplývá, že by se v případě poruchy nesměly opravovat ani ty instalované už dříve.

Toto zásadní omezení se dotkne miliónů evropských domácností, v Česku pak stovek tisíc. Topení plynem je i díky dlouhodobé státní podpoře u nás velmi rozšířené. Z více než půl milionu bytů dokončených v Česku mezi lety 2000 a 2022 je na plyn podle Českého statistického úřadu napojena více než polovina.

Větší podíl je přitom u bytů v bytových domech, dvě třetiny bytů dokončených v roce 2021 v rámci bytového domu je připojeno na plyn. Mnohé domácnosti plyn využívají hlavně k vaření, ohřevu teplé vody, a právě na topení.

Všechny tyto domácnosti už brzo přijdou o možnost nechat si plynovou soustavu v případě poruchy opravit. V případě, že chystané zpřísnění opravdu projde, budou muset místo opravy investovat stovky tisíc do výměny celé topné soustavy.

Je to o to paradoxnější, že český stát pořízení plynových kotlů dlouhodobě podporoval, hlavně v rámci takzvaných kotlíkových dotací. V rámci nich od roku 2015 podpořil výměnu 120 tisíc energetických zdrojů za celkem 11,8 miliardy korun. Více než čtvrtina z toho připadala na plynové kotle. Ve světle chystané změny se zdá, že tyto peníze státu doslova vyletěly komínem.

Zatím ještě není pozdě, abychom tomuto dalšímu bruselskému nesmyslu zabránili. Podle neoficiálních zpráv s tímto záměrem nesouhlasí ani české ministerstvo průmyslu a obchodu. Musíme nyní vyvinout tlak na to, aby tato regulace neprošla, doplatily by na to stovky tisíc českých domácností.

Na rozdíl od jiných nesmyslných nařízení je v tomto případě ještě relativně dost času. Návrh musí odsouhlasit jednotlivé členské země EU a pravděpodobně do toho promluví i volby do europarlamentu v příštím roce.

Zvažovaný nepřímý zákaz plynových kotlů je dalším potvrzením toho, že se Evropská unie stává byrokratickým molochem, který svými zbytečnými a často absurdními nařízeními jen hází klacky pod nohy všem svým obyvatelům a podnikatelům.

Je proto nejvyšší čas, aby se vrátila ke svým základním principům, které vedly k jejímu vzniku. Tedy podpoře volného pohybu zboží, služeb a osob. Jakékoliv další nesmyslné restrikce pouze omezují konkurenceschopnost Evropy a snižují její význam ve světě. Ovlivnit další směřování EU můžeme my všichni. Jen musíme být dost slyšet.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 166
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Ho Honza

  Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

  • Lu Lubajs

   Hmmm, k vůli odpovědnosti za obsah diskuse. Díky té velice gumové definicí je možno smazat prakticky cokoliv, co se nehodí někomu do krámu, že? Za tím může to být jen pouhé dělat naschvály. A kdo má vlastně kompetenci rozhodovat, co je závadný obsah a co není? Ááá, ja zapomněl, že je to jako ve filmu Černí Baroni, kde kapitán Ořech řekl „O tom co je krasné, rozhodujeme my, strana“. Že vám není hanba v redakci, takhle podle se chovat k vlastním čtenářům, kteří vám zvyšují čtenost a tím i platy. Anebo už vás platí Fialův režim z našich daní?

    • PK Patrik Králíček rálíček [email protected]

     Totalitní Brusel nařizuje a Češi poslušně plní ať je to nesmysl nebo přímo blbost odtržená od reality. Od zítřka zakáží stahovat z portálu ulož to, pak chtějí zpoplatnit soc.sítě. Jedna blbost za druhou. Kolik lidí bude ochotných za to platit a zase měnit kotle, které ještě nedávno byly žádoucí. Pasquil…

     • Ja Jana

      Teď před volbami do EP je potřeba na to myslet a nevolit Ty, kdo všemu z Bruselu jen přitakávají. V dubnu se pan Niedemayer rozplýval nad emisními povolenkami na teplo a na dopravu. Když jsme mu psala a měla na něj dotazy ani se neráčil odpovědět. A dále jsem se ho v červnu dotazovala na to když ES zakázal kanabidyoly-CBD kapky, jako nové potraviny. Tak taky neodpověděl.
      No a na kandidátce 5K je znovu. A znovu ho asi budou volit, aniž by se možná někdo zajímal jak hlasuje v tom EP a pro co. Tak asi je teď možná šance volit Ty , co jasně řeknou že s tímto návrhem zrušit kotle na plyn naprosto nesouhlasí a basta. Ale jakmile začne někdo blafat tou jejich evropskou inkluzivní rétorikou , tak je naprosto nevolitelný, ten je schopný odsouhlasit i Trojského koně. Ostatně toho už tady asi máme. Protože EU naprosto neřeší nic okolo imigrace a vidíme to teď na těch demonstracích v Evropě. A propagace terorismu na těchto demonstracích se nijak neřeší. Na to EU zákazy a zákony nemá a ani se o ně nesnaží.

     • Iv Ivan

      Brusel neustále nařizuje, místo toho a by využil trhu, stačí zajistit aby byla elektřina levná a potom s ní všichni lidé budou topit. Stát by si měl držet energie aby je mohl regulovat, a potom nemusí nikdo nic kotrolovat, nařizovat atd. Ale EU jde cestou central.řízení. a to je myslím špatně. Ale at zajistí dostatek elektřiny.At postaví další ellektrárny, potom se dají nahrazovat fosilní paliva.

   • Ji Jiří

    Ja myslim ze co naridi strana se ma plnit bez vyhrad. Jejine az to dojde to uplne absurdity tak se mozna neco zmeni. Az nam bude zima a nebudem mit na jidlo. Do te doby budem pod restrikcema stejnak vsichni poslouchat co nam narizuji.

    • Le Lenka

     Co teď tu čtu,je mi z toho fakt na nic,už fakt nevědí jak na nás z té „slavné“EU.At už to bylo pomazankove máslo,rum,EU to nevyhovovalo.Nemame vlastní názory? Práva? Máme!!!!! Proč se furt někomu podřizujeme???? Jsem osobně 100% pro odchod z EU.A ať jsem podle některých možná divná až si to někdo přečte,pořád o nás rozhodují jiní,a je to jako o nás bez nás.Libi,nelíbí nikoho to nezajímá,to je můj názor.

     • Lu Lubajs

      Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

     • Pa Patrik

      Souhlas.
      Diktat EU je uz horsi,nez diktat Moskvy v 50tých letech.
      Totalita !

     • Václav

      Máte naprostou pravdu.Plně s váma souhlasím,já už to říkám dávno.

   • LD Leopold Dočekal

    Zvažuji změnu bydliště.Pryč od EU a Fialy.Hlavně co nejdál.Někde vlese žít je stejný jako v domku za diktatury EU.

   • Ni Nikdo

    Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

  • Věra

   Dovedu si představit, jaký komentář tu smazali a já a spousta dalších rozezlených s Honzou i Karlem (další smazaný) naprosto souhlasí. Mazání vám nepomůže!

    • Be Bertrám

     Přesně tak! Díky demokracii a principu svobody slova si můžete z Vašeho portálu mazat, co chcete.

   • Ka Karel

    Docela rád bych poznal toho „inteligenta“, který napsal tento matematický paskvil.. – citace z úvodní části – „nově by měla povinná minimální sezónní účinnost dosahovat až 115 procent.“ ( !!! )
    Já si naivně myslel, že 100 % je maximální množství….

    • Mi MiM

     Nejedna se o zakaz plynovych kotlu, ale je povoleno provozovani pouze kondenzacnich kotlu, ktere vyuzivaji i zbytkove odpadni teplo ze spalin. Proto je uvadeno zavadejici 115%.

    • Ko Kochta

     On to tak velký nesmysl není, jde o nepochopení rozdílu mezi marketinkem a fyzikou. Ta účinnost přes 100 % nemá s fyzikou nic společného, jde o marketingové využití faktu, že účinnost kotle se zvýší o komínovou ztrátu tím, že spaliny jsou komínem proháněny elektrickým ventilátorem namísto zvýšené teploty spalin. Takže stejně nula od nuly pojde, ten ventilátor nespotřebovává plyn, ale elektriku.

  • pa paja

   Nedivim se,ze je tu tolik odstranenych prispevku ,zdrejme asi neslusnych.Je potreba sve negace vybit na tech parazitech v Bruselu,ne na disk.foru tohoto periodika.To fakt za tyto bludy nemuze.

   • Lu Lubajs

    Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

  • Hr Hrouda

   Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

  • Pe PetrK

   Dobrý den,
   po přečtení článku pana Korce, člena představenstva Ekospolu mě překvapuje jeho tvrzení, že Brusel nařizuje zákazat plynové kotle.
   Tak zaprvé Brusel nic takového nenařizuje, pouze oznamuje, že bude od r.2029 podporovat vytápění plynem s účinností vyšší o 30% o proti současnému stavu (30% energetická úspora). Pokud je dnešní účinnost plynového kotle 85% a přičteme-li 30%, potom to nesmyslé číslo účinnosti 115% – to je blbost. Účinnost kondenzačního kotle je max. tak 105% a to pouze v případě, že v něm bude teplota vratné topné vody do cca 55st.C. Pak dochází ke kondenzaci vodních par v plynu a tepelnému zisku.
   30% energetická úspora topného systému muže být dosažena nejen kondenzačním kotlem, ale také způsobem a systémem vytápění (nízkoteplotní systém vytápění, podlahové a pod.). Pokud pan Korec tvrdí nesmysly, že Brusel nařizuje, tak tím dává najevo, že rezignuje na jakékoliv energetické úspory a tedy i developerské úsporné projekty. Současně již zpracované projekty tak nebudou EU podporované a budou tudíž relativně drahé. Panu Korcovi jde především o jeho bysnys, to není nic špatného, ale ať z lidí nedělá užitečné idioty, když káže nesmysly.
   PetrK.

  • Pe Petr

   Asi to chce vzít rozum do hrsti. Všichni, kdo šíří dezinformace a maří svobodné projevy, jsou onou „pátou kolonou“. Všichni. Tak pozor ! Dejte vědět známým.

 2. Pa Pavel

  Příklad: mám plynový kotel s účinnosti 90%. Stát mi dá dotaci 150 tis. (na kterou vybere/okrade ostatní spoluobčany) na tepelné čerpadlo s průměrnou účinnosti 150%. Aby jej bylo čím pohánět, postaví plynovou elektrárnu s účinností 50%. Ztráty na vedení elektrického proudu cca 20% ( neboli účinnost vedení 80%). Pronásobemím všech účinnosti 50*80*150 dostaneme celkovou účinnost pro čerpadlo závisle na elektřině z plynu 60%. Tedy o 30% horší, než kdybych ten plyn spálil v kotli. A to stát musel okrást ostatní a ja zaplatit peníze, které se nikdy nevrátí. Účinnost EU je tak cca -30%.

  • Mi Miloš

   Děkuji.
   Nedávno jsem podobnou kalkulaci předvedl u efektivnosti solárních elektráren kvůli neplynulosti výroby elektřiny.

  • Mi Miloš

   Stejné to máte s těmi slavnými elektrokřápy. Pokud se koukneme opravdu na celý řetězec tak mi to nevychází moc slavně. Tepelná elektrárna má účinnost 40%, ztráty při přenosu jsou 10%, ztráty při nabíjení 20% – 30% (samovybíjení zanedbám) a elektromotor má účinnost cca 70%. Podtrženo sečteno celková účinnost méně než 20%. Naši dědové, kteří to uhlí hodili rovnou pod kotel parního stroje se stejnou účinností by se nám smáli, jak to děláme složitě.

   • Ji Jiří

    S těmi elektrokřápy je to mnohem složitější. TZV. „čistou“ elektřinu vyrobíte jen ze slunce, větru a vody. Co si budem nalhávat, u nás je toto nereálné. Jedinou možností vyrobit co nejšistěji a nejefektivněji elektřinu je jádro. Budiž, ale to by znamenalo do budoucna přidat bloky rovnající se více než jedna nová jaderná elektrárna. Není u nás a ve světě síť dobíjecích stanic. (to sice nebyly i čerpací stanice, ale pohonné hmoty byly a jsou)
    Pochopil bych, kdyby pohonné hmoty docházely, že je potřeba najít alternativní palivo, popř. pohon, ale zatím nedocházejí. No a pak je tu ještě jeden aspekt hovořící spíše pro ropná paliva, a sice, že hospodařením vlád od devadesátých let se tak akorát dočkáme toho, že naplnit nádrž benzínem vyjde levněji, než nabít baterii, která navíc umožní dojezd na kratší vzdálenost.

  • gu gustava

   Zrušit Bruselské úřady a bude líp, protože vymýšlí totální nesmysly . Nemají vůbec přehled jak se žije obyčejným pravcujícím lidem, protože si žijí v přepichu a mají vysoké platy . !!!! Jejich životní náklady platí všichni občané.!!! A oni nám za to stěžují život. Přeci samotná EU nezachrání celý svět , když mnoho států nerespektuje životní prostředí ani klimatické podmínky..

   • Ka Karel

    ..s názorem souhlasím, ale s vaší češtinou ne..
    “ .. přepichu.. “ no fuj.
    Styďte se !!!

  • Mi MiM

   Jste zretelne mene bystry. Tepelne cerpadlo pri „odebrani tepla“ at jiz ze vzduchu ci z vrtu ma prikon napr 5 kW a tepelny vykon (podle chladiva) i do -25oC 15-25 kW. Vyssi hodnota plati pro napr.CO2 R-744 nebo R-290. Proto se udava ucinnost vyssi nez 100%

  • Dr Drbohlav

   Pokud je to pravda, tak kolikátý je to nesmyslný návrh který neprojde.

   • JK Jindřich Koudelný

    Musíme si uvědomit, že EU a EK protlačí a schválí takové logické nesmyla, nad kterými by kroutil hlavou nejeden sedlák! S optikou této jistě dokladovatelné skutečnosti si naprosto nejsem jist, zda jsou europoslanci a občany nevolitelní politici v EK schopni vůbec logického myšlení nebo alespoň analytického myšlení. O selském rozumu v případě těchto od reality odtržených lidí již nedoufám dávno! Bohužel jediným řešením je vzpoura pokud možno všech občanů a daňových poplatníků!! Ideálně by bylo pokud by se všichni domluvili a alespoň 3 měsíce nebo i dále by přestali lidé odvádět daně, aby si ti nahoře uvědomili, kdo je vlastně platí a koho by zájmy měli hájit!! Bohužel jsou zákony nastaveny tak, že by tito úmyslní neplatiči následně byli hodně tvrdě sankcionování, za to, že protestativně nezaplatili daně, které sami nemohou ovlivnit!! Jaké mají tedy lidé vůbec možnosti se proti zvůli politiků bránit? Myslím, že žádné! To je však ale diktatura, ne demokracie! A to jakkoliv chápu, že z daní se hradí hodně nákladů, které zajišťují i životně důležité záležitosti!!

   • Fr Frantík

    Nebojte, Fialka to zase odkýve, jen když ho v EU podrbou za ouškem a pochválí

   • MK Marie Králová

    Hlavně asi mají za každý sebehloupější nápad, který se ujme – možná i neujme – tučné prémie.

    • Le Lenka

     Já nepíšu nic,co by si nemyslelo a nechtělo víc lidí,můj komentář čeká na schválení???? Jo,a neděláte si ze mě jako srandu?nikoho neurazim,nenapadá jen vyjadřuji svůj názor!

     • Re Redakce

      Dobrý večer, ano, Váš komentář čekal na schválení aplikací Akismet. Její rychlost nijak neovlivníme.
      Současně děkujeme za Váš komentář, který vychází z přežitého názoru, že na internetu je vždy, vše a hned zdarma. Jenže tomu tak už dnes není.
      Redakce FAEI.cz

  • St Stan

   Když čtu ty komentáře pod jakýmkoliv článkem o EU, tak bych si myslel, že strana Svobodní musí vyhrát volby., všichni ostatní jsou eurojásalové, s názory v naprostém rozporu s míněním občanů této země.
   Žádejme referendum o ukončení členství v EFU

 3. IV Ivana Vošterová

  Kdyby se raději Brusel zabýval něčím užitečným, třeba co s uprchlíky, než neustále škodit lidem v Evropě.

  • Jo Josef

   Zdá se,že brusel účelově likviduje evropské státy je to tlupa pomatenců

   • Le Lenka

    Zdá se? Já si myslím že se nezdá,ale děje se to.Kam tohle bude muset ještě zajít,aby si celý český národ uvědomil,že EU nepomáhá,ale škodí?

  • Le Lenka

   Ano,mate pravdu paní Ivano,přesně co s uprchlíky?proč se řeší věci které se řešit nemusí? To co dělá EU nebo spíš nedělá,vymýšlí jen samé hlouposti.Copak není nikdo z Bruselu asi rád že Česká země,až na to že na nás naše vláda pěkně z vysoka kašle,a radši dotuje uprchlíky,ještě bude EU zakazovat plynové kotle?????

 4. mi michal

  Proto už mám tři ebonitové tyče a tři liščí ocasy na třífazový el.přímotop!! Na mě si EU nepřijde !

  • In Ina

   A manžel už vyrábí kolečka, přiděláme dynama, nachytáme v lese veverky… Když to nebude stačit, doporučuji pro inspiraci shlédnout starou francouzskou komedii Krysy z temnot. (Nevím, jestli se film sežene, takže – zločinci žijící v podzemí Paříže unášeli cyklisty, no a ti museli šlapat, aby drželi rytmus, měli tam harmonikáře. Taková ekologická elektrárna na lidský pohon. V našich podmínkách bych doporučovala chytat pro tento účel eurohujery a propagátory cyklistiky v Praze…

  • as asd

   Zakázáno, je to proti ochraně přírody, ty ohony jsou zakázány, protože ochrana zvěře 😉

  • as asd

   Lyščímohonem, ale to je proti ochraněš volně žijících druhů, takže NE, už zakázáno 😉

 5. PB Pavel Břinčil

  Asi by už bylo načase vystoupit z EU. Pak by vše záleželo jen na nás.

  • VK Vladimír Kudlík

   Souhlas. Nebo alespoň vytvořit Bruselu mantinely, aby nezasahovali do místních (národní) norem a zvyklostí. Takhle asi nemají co dělat, tak vymýšlí kraviny, do kterých jim nic není. I v USA mají jednotlivé státy vlastní zákony.

 6. Mi Mirek

  Pokud by tento nesmysl opravdu prošel, pak si nedokážu ani představit, co by se dělo v ulicích. Zatím nejsou žádné, běžným lidem dostupné alternativy. Zakážou dřevo, zakážou uhlí, zakážou plyn a v létě, když svítí sluníčko opravdu topit nepotřebuji…… Fandím ekologickým alternativám, ale jsou běžnému člověku nedostupné. Při plné elektrifikaci jak vytápění , tak automobilů vůbec netuším, jak chtějí uspokojit „hlad“ po elektřině …….

  • Mi Miloš

   Já hlavně netuším, co je např. na topení dřevm neekologického. Dřevo je v podstatě CO2, které za posledních 20-50 let uložil nějaký strom do formy dřeva. To spalováním uvolním, aby ho mohly zase nějaké stromy přepoužít. Normální koloběh CO2 v přírode. Pokud se zvedne podíl CO2 v ovzduší budou lepší úrody. CO2 totiž zcela prokazatelně prospívá přírodě, vědecky bylo totiž nade vši pochybnost prokázáno, že rostliny prosperují více, pokud se zvýší množství CO2 (jejich potravy) v okolním vzduchu. Tím se pak samozřejmě zvýší i množství potravy živočichů. Pokud tedy jisté nejmenované národy vezmou do ruky motyky a ty pole zorají.

  • Da Dario

   Oni = nevolená, hloupá a lidstvu škodící EK totaké netuší. EK „jen“ plní příkazy těch, kteří je tam dosadili. To provádějí přes své nastrčené sympatické bílé koně, známé jako Klaus Schwab, G+A Söros, Bill Gates … tedy samí lidumilové.
   Záleží jen na lidech, co si nechají líbit. Čekat jako ovce, co na nás přichystají, je čekání na jatka. ONI se zatím jěště bojí vzbouření lidí, zatím je ještě čas. Ne ale na dlouho.
   Proto teď represe .

  • ma martin

   jak snadno prošel, vidíme, když Fiala pomohl zakázat spalovací motory od rok 2035 a přivezl nové emisní povolenky, i když slíbil před volbami opak. A abychom byli spravedliví, Babiš to vykopl rámcovou smlouvou fit for 55.

 7. Ka Karel

  Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

 8. Mi Miloslav

  Zajímalo by mě, jak je možné mít účinnost kotle 115 %, perpetum mobile má účinnost 100 %.

  • Pa Pavel

   Jednoduché, tepelné čerpadlo je vlastně obrácená lednička. Kompresor má nějaký příkon a energii, kterou vytápí objekt, bere z prostředí – hlubinný vrt, voda, ovzduší. Takže poměr odevzdaného výkonu k dodanému je vždy vyšší než 1 (100 %). Takže žádné perpetuum mobile to opravdu není. Správně by se to nemělo ani nazývat účinností, má to nějakou zkratku, kterou si teď nevybavuju.

   • Pa Pačes

    ->TČ s kompresorem na plyn – vnitřně plynový spalovací motor ->kogenerační jednotka…..(10kW cena 600tisíc?)….->spalovací motor taky zakážou…

   • ma martin

    až na to, že to není levná sranda funguje to dobře jen s podlahovým vytápěním. Plynový kotel je levnějí a vhodný naprosto všude, kde je přípojka

  • On Ondra

   Jde, jedná se o tepelnou účinnost, využívá se i teplo již obsažené ve vzduchu, a získává se kondenzací v kondenzačních kotlech, proto mají vysokou účinnost. TČ zase to teplo pouze přemíštuje z venku dovnitř, a na přečerpání cca 3kW tepla mu stačí 1kW elektřiny… atd..

  • Pa Parabelum

   Protože kondenzační kotel využívá nejenom chemickou energii v plynu ale i fyzikální – plyn mění na kapalinu = odevzdává energii.

  • zd zdeněk

   To je signál asi matematicky spočítaný někým kdo neví co ji to 100%.Doporučil bych šlapací dynamo pro každou domácnost. Nemusíte mít obavy naše republika se připojí ke schváleni

  • Se Sejček

   Jednoduše. když stanovovaly normy nepočítaly u plynu s kondenzací vody ve spalinách… A ty kondenzační kotle tu energii z vodní páry využijí – za cenu nízké teploty otopné vody.. Takže pro podlahové vytápění..

  • VH Václav Hajduček

   Účinnost byla stanovena v předminulém století jako podíl výkonu dodaného kotlem, lomeno výhřevností paliva. Jenomže ve spalovacím vzduchu, případně i v palivu je určitý podíl vody (vodní páry), která je v plameni ohřáta, ale pak odchází nevyužita komínem. Nikdo tehdy neuvažoval o tom, že by toto teplo šlo využít, takže výhřevnost byla stanovena s ohledem na tuto ztrátu. V kondenzačním kotli ale tato vodní pára zkondenzuje a tím přidá své kondenzační teplo do výkonu kotle. Procento takto získaného tepla je samozřejmě závislé na parametrech provozovaného kotle, zejména na výstupní teplotě topné vody. Pro názornost: 40 kW kotel při středním výkonu vyrobí denně cca 15 litrů kondenzátu. To znamená, že kondenzací získal teplo v množství potřebném k ohřátí 15 l vody na 100°C a jejich úplné odpaření. Správně by měla být účinnost udávána jako podíl výkonu a spalného tepla (což je teoretické množství energie obsažené v palivu). To by ale bylo číslo menší než 100%, a nevypadalo by to tak efektivně. Udávat celkovou účinnost tepelného procesu do kterého vstupuje mimo primární pohonnou energii také tepelná energie získaná z okolního prostředí, je primitivní podraz určený ke zmatení a zmanipulování veřejnosti. Podezřele se to podobá údajům psaným na čínských bateriích.

 9. TB Tom Blaha

  Pokud toto projde, co budou dělat lidé v bytovkách, kdy má každý byt plynový kotel? Budou si instalovat tepelné čerpadla? Jak a kam?
  Zaplevelí Evropu vzduchovymi čerpadly, a jsem zvědavý, kdy se začne řešit zatížení hlukovm smogem, zejména v tichých oblastech.

  • Iv Iveta

   Bydlime v mestskem byte, ve ctvrti, ktera je vlastne pamatkovou zonou…chci videt jak tam budou cpat tepelna cerpadla 😂😂😂

  • ma martin

   kdekoliv kde není podlahovka, je tepelné čerpadlo podvod. A bytovky tomu nejsou uzpůsobené.

  • iv ivan

   Přesně. V domě máme 24 bytů kde každý byt má svůj závěsný většinově kondenzační plynový kotel a ztoho vyplývajíci rozvod vytápění v bytě. Fakt by mě zajímalo jak v případě, že ten šílený nápad bude realizován zajistit vytápění bytu. Už se těším jak ministr Hladík toto technicky a finančně vyřeší ve spolupráci s magory v EK.

 10. Ka Kaja

  Hlasoval jsem pro vstup do Evropské unie. Po přečtení tohoto článku bych si tu ruku, která hlasovala, nejraději usekl.

 11. LV Ladislav Voldán

  Evropská unie není zdravá organizace, vypadá to spíš jako psychiatrická ambulance.

 12. Ju Jura

  To neni o byrokratickem molochu. To je o zavedeni noveho socialismu, o vyraznem omezeni svobody a zavislosti na verejne moci.

 13. Du Dušan

  Bože ta Evropská loby je sprostě tak nenasytná že na to doplácí hlavně lidé, co si je volí. Jsou to loutky, s kterýma mávají miliardáři. A jdou jim za mrzký peníz na ruku.

 14. Ji Jiřík

  Brusel ?
  Soutěž, kdo vymyslí větší nesmysl, by už měla skončit. Adeptů na vítězství je víc než dost …

 15. vl vlastin

  Na konci článku se píše že by se EU mělo vrátit ke svým základům,které vedly k jejímu vzniku.Ale základy EU položili nacisté z německa takže to co dělá EU je zcela očekávající……

  • Da Dave

   Proboha, kde jste na tohle přišel. Evropské sdružení uhlí a oceli vzniklo z přesně opačného důvodu – jako poučení ze dvou světových válek. Provázání klíčového průmyslu a energetiky Francie a Německa mělo zabránit dalším válkám mezi nimi resp. s jinými sousedními zeměmi.

 16. Ho Honza

  Brusel těžko může vyžadovat instalaci perpetua mobile.
  Pokud takový návrh padne, bude zamítnut. A doporučuji autorovi článku, aby neztratil lidi. Jsou už vyhlášení dostatečně, myslím

 17. Zb Zbyněk

  Kondenzační plynový kotel má účinnost 115%. Používá totiž spalné teplo ze splodin. Ty dotace pokud vím, tak byly jen na kondenzační kotle, takže je celý ten článek úplně mimo mísu. Kromě toho neexistuje tzv Brusel, existují jednotlivé vlády, které rozhodují. Jedná se o kolektivní vládu, jejíž jsme součástí! Takže soudruhu, smažme to!

 18. Mi Miro

  To je zase povyku zcela pro nic. Kdyby EU nic nenavrhovala byť to může být sebeabsurdnější tak se nikam neposuneme. To bylo povyku pro zákaz obyčejných žárovek které vlastně nebyly zakázány. To že lidé kteří přešli na led panely či osvětlení nyní v době dražší energie šetří nemalé peníze už nikdo nezmiňuje. Stejně jako ErP o účinnosti elektromotorů, nutnost rekuperace a tepelných izolací dle Ecodesignu a podobných. Stejné jako v chladivech způsobujících skleníkový efekt. Vždy povyk a obrana a přitom unie tlačí na státy aby byly jen energeticky efektivnější ale ne. Zde se vidí jen teď a nikoliv pak. Díky všem dosavadním nařízením běží ekonomika a ne jeden podnik není v takové nouzi v jaké by normálně byl. Investovat v současnosti do plynového kotle, kdy jsou už 15 let na trhu tepelná čerpadla a plynové kotle mi trochu nedává smysl. Když vezmu veškeré revize které poté musí být prováděny u plynových kotlů kde zákazník tyto pravidelně běžně ignoruje a vystavuje tak rodinu smrtelnému riziku je taky celkem mazec. Od revize přípojky po revizi spalinových cest. U běžného tepelného čerpadla žádné tyto nejsou potřeba. Ale to by jsme nesměli být Češi kteří za vším i tím dobrým vidí jen ten diktát. Ve výsledku jsme v současnosti na chvostu Evropy s průmyslem díky drahým energiím ale to jen díky tomu že naše domácnosti a průmysl běží na zastaralém konceptu plýtvání energiemi a značných tepelných ztrátách v domácnostech.

 19. Míla

  No nevím, zda manažer a člověk v takovéto pozici by měl šířit zprávy a informace, která někdo někde předpokládá. Takhle se v Česku vždycky šíří jen panika a zástupné důvody pro někdy nesmyslnou kritiku vlády nebo jiných institucí. Počkáme si, myslím, že se něco takového vůbec nemůže stát! Lidé nejančete!!

 20. Ji Jiří

  ..už by chtělo aby se celá Evropská unie rozpadla a bylo to jako za starých časů, protože to co tam plodí ti úředníčci v Bruselu nad tím už opravdu zůstává rozum stát…ale musí vykazovat výkony, jinak by tam byli k ničemu..logika

 21. Ji Jiří

  Tady se stále mluví o ekologii a nesmyslná nařízení produkují jen další a další zbytečný odpad. Kotle na plyn, plynárenská soustava, auta která ještě mohla jezdit a další a další. A vše na úkor obyčejných lidí. Už by se lidi měli probrat a všechny tyhle chytrolíny nahnat k lopatě, aby si uvědomili jak žije normální člověk.

  • PB Pryč Bruselič

   Skvělé opatření. Už se méně chápavým v hlavě rozsvítí? EU je smrt

  • Jo Jonášek

   Sláva nařizovatelům.
   Napřed zakázali žárovky, protože při svícení topí. Pak přikážou topit elektřinou. Mají pravdu, že LED má vyšší účinnost. Každý rozumný člověk by je tedy použil tam, kde to dává smysl a nějakou výhodu, i bez nařízení. Ale například by je v zimě vyměnil za klasické žárovky, světlo je mnohem příjemnější. LED je dražší a ze zkušenosti, i mých známých, vím, že ani zdaleka nedosahují propagované životnosti (možná některé velmi drahé ano, ale kde je nějaká garance?). Kromě toho nejsou zcela plnohodnotnou náhradou žárovek, neboť přestože světlo je intenzívnější, nemívají takovou prostorovou účinnost jako na nich uváděný výkonový „ekvivalent“. Abych nekecal podle svých dojmů, sdělte prosím své názory i vy.

 22. PL Pavel Lukeš

  Jen klid, vždy se najde druhovýroba ND a servisáci rádi opraví, je to nekontrolovatelné, stejně jako se stále prodávají klasické žárovky jako tepelný zdroj atd. , na nás si Brusel jen tak nepřijde…

 23. ke kevin

  Trochu nechápu, jaký má vlastně EU cíl. Ekologie to jistě není. Vždyť existuje už ověřený postup, že se nadbytečná (solární či větrná) elektrická energie se pomocí elektrolýzy přemění na vodík. Pak následuje takzvaný stupeň metanizace, kdy se z vodíku a oxidu uhličitého (CO2) získá syntetický metan. Ten se relativně dobře skladuje, narozdíl od elektrické energie. Rozvody jsou hotové a nejjednodušší a nejúčinnější je ho pomocí kotle přeměnit na teplo, které je v zimě velmi žádané. Proč tedy zákaz? Absolutně to nedává smysl.

 24. PH Pavel Havel

  K tomu už nedojde. Do té doby Evropa jako taková zanikne, pokud se bude chovat dál tak jak se chová.

 25. Da Dave

  Ach ten Brusel, kdyby nebyl, o kom bychom si vyprávěli báchorky.
  Mám doma kondenzační plynový kotel, u kterého se uvádí účinnost 115%. Z hlediska fyziky to nedává smysl, ale početně ano – jde o souhrn výkonu plamenu a pak té kondenzační jednotky. Kotel je navíc kombinován se soláry na ohřev vody na střeše – v létě máme ohřev vody téměř zadarmo.
  Kromě toho se počítá s tím, že do plynovodů nepůjde jen čistý plyn ale bude obohacován (alespoň papírově) klimaticky neutrálními složkami – bioplyn, plyn či vodík vyrobený z přebytků zelené energie atd.
  Němci ty kotle skutečně zakázat chtěli, nakonec od toho ale ustoupili. Dost pochybuji, že by ten krok teď schválili na Evropské úrovni. U jiných zemí mám také silné pochybnosti, že by to schválili.
  Ale pan autor si zanadával na Brusel. Pokud se mu ulevilo, tak to snad bylo alespoň k něčemu dobré.

 26. Ma Marian

  Klidně ať je zakážou, ale ať nejprve navrhnou řešení, mám byt se samostatný vytápěním plynovým kotlem, výměna za elektro kotel je technicky neproveditelná, respektive by se musela v domě navýšit rezervace příkonu na hlavní jistič, natáhnout nové silnější rozvody, jsem zvědav kdo na to bude mít finanční prostředky, oni se nás vážně chystají zničit, jinak si to neumím vysvětlit.

 27. JH Josef Holomáč

  Vedení EU je odpad bez možnosti recyklace.Odpad nebezpečný pro životní prostředí likvidace ve spalovnách za vysokých teplot.

 28. FD Franta D.

  To je z toho, že nevolíte SPD. Méédia napíší že Okamura je hrozný populista a volí ho staří lidé z venkova s nižším vzděláním. Tak to stádo hned hodí stranám pro inteligenty. Problém je, že všechny tyhle strany chtějí poslušně zůstat v EU. To znamená, že s nimi se žádným unijním nápadům nevyhneme. Europarlament dokonce nedávno schválil „reformu“ EU, která ruší i ty okleštěné zbytky práva veta, které jednotlivé země mají.

  Babiš podepsal Green Deal, pak ho začal kritizovat aby si zvýšil preference. Ale nic změnit nemůže, chce-li být v EU. A to on chce, protože je to dotační parazit. Rozdíl mezi Fialou a Babišem je pouze ten, že Babiš by ztráty a vyhazování peněz na cizí zájmy kryl jen dluhem, zatímco Fiala se snaží odrbat lidi hned. Politika poslušné kolonie ale směřuje k pořádnému průšvihu v obou případech.

  Není to dlouho, co méédia měla vánoce, když si Okamura spletl EU a NATO. Novináři se předháněli, kdo z něho udělá většího troubu. Jenže není třeba zrovna tento zákaz plynových kotlů nekonečně hloupější a škodlivější? Jak se k tomu postaví protěžované „proevropské“ strany? Tupou poslušností a odevzdaností. To chceme?

  Potřebujeme czexit. Jen ten nás může zachránit před ideologickými nesmysly, které z EU padají jeden za druhým. Proto je nutné volit SPD. Ne mainstreamové proevropské strany. Ne rádoby euroskeptické pidistrany, jejichž hlasy propadnou a budou nespravedlivě přerozděleny největším stranám.

  • Müller

   Právě vy jste typickým příkladem populisty bez schopnosti domýšlet důsledky všech těch nesmyslů které tu hrdě a až Okamurovsky propagujte.

 29. Le Leoš

  Je už dlouhodobě vidět, že EU je zbytečný moloch, kde spousta „úředníků“ už neví co vymyslet. Proto by bylo na čase tyto „trafiky“ zrušit.

 30. Ra Radomír

  1-dodavatel plynu počítá v budoucnu přechod na vodík,
  2-účinnost plynového kondenzačního kotle je až 110%-to Vám nestačí?
  3-r.2024 poplatek na soláry,r.2027 poplatek emise na paliva 2,5Kč/l, r.2029 zpoplatnění silnic 2 a 3 třídy okolo dálnic atd.UŽ TO STAČÍ!!!

 31. Pa Pavel

  Žádný odkaz na zdroj, autor je developer – však za zveřejnění zaplatil, ne?

 32. FN František Novák

  To je zase tendenční článek. EU chce zakázat obyčejné plynové kotle, ale kondenzačních se to týkat nebude, protože mají běžně účinnost vyšší než 120%.

 33. Al Alex

  Účinnost nad 100% v podstatě definuje jedinou centu – čerpadlo. Přitom se to nehodí vždy a všude. Rozhodně ne do starších nemovitostí kde není podlahové topení a je tam vyšší teplotní spád soustavy. Přitom plyn je čistší fosilní zdroj než třeba LTO kotle. nemá ve zplodinách tolik aerosolů jako LTO a všechny typy tuhých paliv. Jen proto, že je EU zaslepená měřením CO2. Přitom ale CO2 je v širším pohledu ten nejmenší problém. ale umíme jej dobře měřit. Stejně jako v elektromobilů se zde předdefinovává jediný možný směr a jedna technologie. jak tepelná čerpadla, tak elektromobily mají smysl, ale jen pro někoho, někde a někdy. Nejsou to obecná řešení. A jak kotle, tak auta jsou v globálním měřítku jen zlomek. Kdy se konečně začnou řešit opravdové příčiny?

 34. JM Jiří Michálek

  EU je nejzbytečnější uměle vytvořený a přeplacený orgán v Evropě, za neskutečný peníze tam Euro poslanci vymýšlejí jednu blbost za druhou. A nejen naši, ale všichni naši politici ty blbosti vnucují vlastním lidem. A když máte náhodou svůj vlastní názor tak jste dezinformátor a co napíšete někdo placený vládou smaže. Jirka

 35. Ka Karel

  zakážou plyn, dřevo a elekrika nebude dostupná bo ju sežerou auta:-) už vím proč se amíci pořád smějí… Čtou si naše směrnice:-)))

  • Ji Jirka

   Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

  • Ji Jirka

   Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

 36. JP Jiří Prokop

  Budu volit stranu, která je proti EU. Tak jako v Anglii. Jen se bojím, aby se tato eurocholera zelených nepřesunula následně do našeho parlamentu. Tam je taky dost hladových zelených exotů, které je potřeba vyhnat. A klidně si ten příspěvek smažte, když myslíte.

 37. Jo Josef

  Pokud to čerpadlo, elektrárna, kabely, stavby atd jsou vyrobeny u nás, je to ok. Je to taková hladová zeď… třeba místo automobilek. Ale pokud je to vyrobeno v Číně…je to problém.

 38. Da David

  Plně souhlasím s EU. Spalování plynu na topení v domácnostech, spalovnách a jiných, produkuje více skleníkových plynů než automobilový a lodní průmysl dohromady. Je potřeba v ČR vytvořit něco jako v Singapuru, plošně omezit automobily, poplatek za vlastnění auta 2 miliony na 10 let, testování řidičů každých 5 let, úplný zákaz plynových spalovacích spotřebičů a plynových technologií, kompletní zákaz prodeje cigaret a tabákových výrobků, kompletní zákaz prodeje výrobků a nápojů s obsahem cukru vyšším než 18 gramů na 100gramů, je potřeba začít společnost a zem uzdravovat., ne ji stále víc a víc ničit.

  • Fi Fidžala

   Vy jste se povedl… uzdravovat společnost a zem. A víte jak na to! Gratuluji.

  • Fr Frantík

   a zavedeme koňské povozy a koním zašijeme p….e, aby neprodukovali metan

  • Ji Jirka

   zapoměl jste na zákat jíst prumyslové produkty taky plné jedu a zakázat vubec jíst a dýchat kyslík a nakonec zakázat žít ??!

 39. da david

  Je otázkou, zda autor ví, co to je sezonní účinnost a jestli si to neplete s energetickou účinností? Dnešní plynové kotle v třídě A+ mají sez. učinnost mezi 98 a 125%. Třídy A++ nad 125%, takže o rok 2029 bych se nebál. Takže místo Bruselu bude nevědomost spíš u nás doma.

 40. Ji Jiri

  Auto článku poněkud manipulativně dedukuje, že zakáže-li se prodej a výroba, tak budou peníze za aktuální kotle vyhozené oknem. Ale tak to přeci není !

  Nikdo nepřijde a nesebere vám dotovaný kotel. Plynové kotle budou sloužit ještě desítky let poté. Pouze se nebudou prodávat nové kotle a noví spotřebitelé budou instalovat modernejší, úspornější technologie. To s těmi opravami není příliš pravděpodobné, že by prošlo, protože by si je lidé stejně opravovali sami na koleni nebo by takovou poptávku pokryla šedá ekonomika… a to se státu nevyplatí.

  Ono se hezky nadává na EU, ale lepší by bylo přemýšlet a zasazovat věci do kontextu.

  To že evropa bude v nasledujících dekádách směřovat k energetické ůspornosti a nezávislosti na fosilních zdrojích, které sama nemá, je přeci správná cesta – když ne z ekonomických tak z bezpečnostních důvodů.

  • Ji Jirka

   já doufám, že žádná EU co nejdřív nebude, sebevraždu může spáchat každej sám za sebe, nepotřebuje k tomu diktát mimorealitního ubohého Bruselu

  • Ma Martina

   Popíšu Vám zkušenost z výměny plynového kotle z atmosférického za kondenzační. Bydlím v bytě v památkové zoně, další elektrický kotel do domu nebude povolen, protože by to nedala sít. Můj přes 20 let starý kotel odešel uprostřed nejhorších mrazů. Nárok na dotace jsem neměla. Celá akce cena přes 100 000, v tom je kotel, uplně nový komín, plus zednické práce, bohužel kotel není vedle vodního odpadu, tedy bylo třeba ho napojit bud na vanu nebo záchod. Dále čerpadlo kondenzátu za asi 4000 Kč, protože odtok vany byl opravdu daleko. Vybourali mi část vany a v koupelně to byl fakt mazec. Takže ještě to dát po celé akci dokupy. Bylo mi rovnou řečeno, že si mám prodloužit záruku, protože tyto kotle nevydrží ani náhodou to, co ty staré a prostě o hodně dříve odejde. Aneb ty Vaše desítky let jsou zbožné přání. Pokud 20, budete rád. Spíše počítám, že budu ráda, když kotel dá aspon 10. Návratnost investice je nula, je to nerentabilní. Při mé spotřebě plynu ani za 10 let k ní nedojde. A jaké mám další možnosti? No, vlastně žádné. Elektrický kotel nepovolí, tepelné čerpadlo není kam a navíc se sem nehodí. A centrální vytápění nehrozí. Absolutně netuším, co bych pak dělala.

   • Ji Jirka

    když se země otepluje tak asi vypočítaly že za 10 let už nebudem muset topit v zimě bude asi těch 20 C stupnu a v létě 50 C asi tak to myslej a nebo jedině že už by měli novou funkční zázračnou technologii

   • Ji Jirka

    je to tak všechny ty nové věci vydrží maximálně pár let a to je strašně ekologické pořád vyrábět nové a nové ,přijde mi že tam všichni šnupaj od rána do večera a že si lidi asi budou tisknout doma peníze a že máme kouzelné proutky ,no je to mazec to vás chápu a lituju a k té pravdě ano kondenzační kotel jede pořád neodpočívá a proto poloviční životnost ,staré konkrukce plynáku byli kvalitní kort ty z litinou ,tohle je malé součástky tenké a jede jako by nonstop starej plynák zatopil vypnul proto se šetřil ,prostě když je zima tak bez ohně nebude teplo logika ,další ty straé budovy těch je většina by se muselo zbourat a postavit nové malé pasivní atd aby to utáhlo a hodil se ten systém do každého domu ,přijde mi tohle už utáhlé na hlavu ,chtělo by přestat psát a jít už fakt bojovat za životy a vážně dát najevo těm mizomeštanum že planetu prostě pár lidí nezachrání ,přijde mi to už vážně všechno na palici ,nakonec se ve velkém mrhá financemi a vlastně všim na co člověk šetřil atd ,kolik toho už tady bylo a jenom na pár let ,za pár let nám zakážou prdět a dýchat kyslík a nebo budem za to těžce platit ??

 41. Fi Fidžala

  Už snad konečně pochopte, že EU tady není od toho, aby vytvářela pro své občany dobré podmínky k životu.

 42. Ho Honza

  takhle dál a volby vyhraje jednoznačně SPD, protože jinak by životv ČR možný nebyl
  Bez topení umřeme.
  TČ se hodí jen někam a topení elektřinou norm. člověk nemůže zaplatit.

  • Ji Jirka

   určitě by to nebylo horší než ted, ale to si říkám už přes 30 let a každej novej co tam vleze, tak toho předchozího blba překoná hned dvakrát

  • Ji Jirka

   přesně tak a v zimě topit bez ohně prostě nejde a vytápět elektřinou taky není cesta pro každého ,tak se budeme modlit aby vymysleli ten urychlovač ale ne aby uměl 1 ku 3 ale aspon 3 ku 6 jinak 50 % končí a nebo že by v zimě když se otepluje bude pruměrně těch 20 C ?ale tedk to na 20 C nevypadá že jo ?!

 43. KM Karel Mrož

  Koho tedy mám volit do EU? Ani jedna z „normálních“ partají v ČR zájmy normálních občanů a zdravého rozumu nehájí a hájit se ani nechystá.
  Tak co tedy?
  Naprostá bezradnost.

  • Ji Jirka

   jít do ulic ukázat jim rozpálení do červena at jim hezky zatopíme a zadarmo ,tady to už nemá cenu něco psát ,skoro nemužeš nic napsat hnedka mažou ,kde to jsme ?!

 44. Ju Jurah

  Inu když si to poddaní EU nechají líbit..A české ovečky si to líbit nechají, to je víc než jisté. Bééé,bééé,bééé, já nejsem socka, já nejsem dezolát,bééé,bééé,bééé,já jsem demokrat a úspěšný, béééé,béééé,béééé

 45. Be Best

  EU se stále zlepšuje ve vymýšlení zhovadilostí. Zdravý rozum je tam velmi nedostatkové zboží.

 46. Vl Vladimír

  Stejní, ne li horší než komunisti, ti plnili plány na 110%, tito dokonce na 115%, vedení EU je banda zdegenerovaných opic, už neví co by vymysleli, pryč od nich co nejdřív.

 47. Ma Marie

  Pan Okamura má pravdu, když říká odejít z EU, tam se vymýšlí samé voloviny, vždyť jsme byli soběstační, oni snad nejsou při smyslech. To jim nevadí, že Amerika, Čína chrlí do ovzduší plyny a co sopky, kdyby jim tak některá chtěla vybuchnout pod nohama.

  • RM Roman M.

   sopka by měla bouchnout ale v bruselu při zasedání Evropské komise

 48. Ji Jirka

  by mně zajimalo čim topí a jak žijou ty co vymýšlejí tenhle diktát asi by to chtělo jít k nim domu na exkurze ,na kolik stupnu mají vytopíno a jak třídí odpad z domacnosti atd .

 49. Pe Pepa

  Dovede si někdo představit bytový dům , kde se topí v každém bytě plynem , že se tam dají tepelná čerpadla? Za prvé , Jsou hlučná a zadruhé dělají vítr , i když nefouká. A v rodinných domech to samé. Hluk a vítr. Toto nevymyslíš

 50. Pa Patejl

  Par radoby expertu volenych cca 15ti procenty evropske populace nam tady prosazuje svoje absolutne nesmyslne vize. Tyhle funkce uz jsou jako ve stredoveku dedicne… napr. Ursula.
  Narodila se a vyrostla v regionu Bruselu, kde její otec Ernst Albrecht pracoval jako úředník Evropských společenství.
  Jako vystudovana lekarka gynekolozka a ministryne obrany v Nemecku totalne rozlozila armadu…
  A ted nas komanduje vsechny !

  • Lu Lubajs

   Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

 51. Ji Jirin

  COP („coefficient of performance“) není účinnost ve fzyikálním smyslu slova.

  Účinnost (fyzika): Energie dodaná stroji je vždy větší než práce strojem vykonaná (v opačném případě bychom mluvili o tzv. perpetuum mobile), kvůli ztrátám – přeměně energie na neužitečné druhy (např. v důsledku tření se mění mechanická energie v teplo). Proto účinnost je vždy menší než 100 %.
  “Účinnost” větší než 100 % … vždy se jedná o účinnost, kterou lze nazvat relativní nebo zdánlivou, protože se započítává jen jistá část vložené energie.
  Tepelná čerpadla mají udávanou účinnost větší než 100 %, pokud se jako vstup počítá pouze vložená elektrická energie. Jako výstupní energie se počítá celková výstupní tepelná energie dodaná tepelným čerpadlem. Do tepelného čerpadla ale vstupuje i další tepelná energie získaná z jiného vnějšího zdroje tepla, kterým mohou být různé výměníky odebírající teplo venkovnímu vzduchu, vodě…
  Účinnost vyšší než 100 % se někdy uvádí i u kondenzačních kotlů. Je to dáno tím, že jako základ účinnosti kotlů se nebere spalné teplo paliva (které vyjadřuje celou chemickou energii). Výstupní energie kotle je však vždy menší než spalné teplo a celková účinnost je tak vždy menší než 100 %.

 52. Pa Pavel

  Byť nejsem příznivcem regulativních opatření a vše bych směřoval spíše ekonomickou motivací spotřebitele, tak musím konstatovat, že autor asi nepostřehl, že existují plynové kondenzační kotle , které svojí účinností navrhovanou normu splní. Tak, jako majitelé kotlů II. emisní třídy, kteří přestanou zamořovat naše města a vesnice, tak i majitelé starých plynových kotlů , wafek a karem budou muset změnit zdroj tepla za úspornější i šetrnější k našim plícím. A předpokládám, že to bude též za možné účasti státu formou dotací na výměnu jak tomu je i u kotlů. Bral bych a to i u kotlů za férovější, kdyby ty staré uvedené do provozu před zpřísněním norem mohly v klidu dosloužit a nové normy by musely plnit jen ty nově uváděné do provozu, jak je tomu například i u aut, kde při stejné logice použité pro kotle by majitelé těch starších museli vyměnit pohonnou jednotku nebo přestat jezdit. u kotle je však výměna zpříjemněna možností dotace a samozřejmě významné jsou i samotné úspory při provozu. Tak se zase ke všemu nestavme tak negativně.

 53. RM Roman M.

  Evropská komise banda pomatenců co maj leda zametat ulice na víc nemaj

 54. MB Milan Bürger

  Na svůj věk jsem toho zažil už hodně, ale to co se v současnosti doslova řítí z Evropské centrály do jednotlivých států EU nad tím zůstává rozum doslova stát. Ti nikým nevolení představitelé nemají snad páru o ničem o čem rozhodují. Násilné vnucování čím budeme topit, čím budeme jezdit, v čem budeme bydlet, co budeme jíst musí soudnému člověku zvedat hladinu adrenalinu sice pomalu ale až to přeroste ukazují němečtí zemědělci. Co potom když se postaví na zadní Evropa. No nechci vidět ten šrumec.

 55. aA aAa

  Tak jsme svědky dojednávání plynu z Kataru a tady čtu o zrušení topení plynem. Buď dejte na volená místa do EU realisty kteří vědí co obnáší žít v EU. A nebo se nevázat s EU a pryč dokud nejsme svázaní ještě měnou.

 56. J. J.Š.

  Bruselským byrokratům by se měly „přivřít kohohoutky“ (myslím tím, aby měli platy jako běžní občané) aby nebyli odtrženi od reality a nevymýšleli podobné nesmysly.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB