Brusel se dohodl na cenzuře s globálními hráči na internetu

Evropská komise se dohodla se společnostmi Facebook, Twitter a YouTube a Microsoft na cenzuře. Likvidovat budou podle jejich soudu nenávistné projevy, které se v Evropě šíří na globálních sítích v souvislosti s islámskou migrací. A je jedno, zda půjde o skutečné rasisty, chtějící jen bílou Evropu, nebo šílené islamisty vyzývající k útokům na vše Evropské ve jménu Aláha.

Brusel se dohodl na cenzuře s globálními hráči na internetu.Ilustrační foto: Pixabay

V kodexu proti nenávisti se zavazují, že „IT společnosti zavedou jasné postupy pro přezkum oznámení o nezákonných nenávistných projevech šířených prostřednictvím jejich služeb, aby mohly odstranit nebo deaktivovat přístup k takovému obsahu a do 24 hodin prověří většinu platných oznámení o odstranění nezákonného nenávistného projevu a případně odstraní nebo deaktivují přístup k takovému obsahu.“

Nutno dodat, že globální sítě už dnes prověřují obsah kdejaké stránky. Stačí, aby se v jinak seriózním textu o chování uživatelů na internetu, na co si klikají, objevilo slovo sex, a nejmenovaná sociální síť prověřuje několik hodin, než umožní jeho placené šíření.

IT společnosti poskytnou informace o postupech pro podávání oznámení za účelem rychlejší komunikace mezi orgány členských států a uvedenými společnostmi, zejména informace o oznámeních a o znemožnění přístupu k nezákonným nenávistným projevům online nebo o jejich odstranění.

Stop nenávisti a nelegálnímu obsahu

„Nenávistné chování nemá na Twitteru místo a my budeme společně s našimi odvětvovými partnery a s občanskou společností pokračovat v boji proti tomuto problému. Naším prvořadým cílem zůstává, aby se tweety volně šířily. Existuje však jasný předěl mezi svobodou projevu a chováním, které podněcuje k násilí a nenávisti,“ prohlásila ředitelka Twitteru pro styk s veřejností v Evropě Karen Whiteová.

„Chceme, aby naše služby umožňovaly lidem přístup k informacím, avšak nenávistné projevy online jsme na našich platformách nikdy netolerovali. Máme k dispozici účinné systémy, díky nimž dokážeme do 24 hodin přezkoumat platná oznámení a odstranit nelegální obsah. Těší nás, že můžeme s Komisí spolupracovat na vývoji koregulačních či samoregulačních přístupů k boji proti nenávistným projevům online,“ řekl ředitel společnosti Google pro styk s veřejností a vztahy s vládami Lie Junius.

„Vítáme dnešní zveřejnění kodexu chování a těší nás, že máme možnost pokračovat společně s Komisí a technologickým průmyslem v boji proti nenávistným projevům. Na celém světě máme 1,6 miliardy uživatelů a vyvíjíme neuvěřitelné úsilí, abychom na jedné straně lidem umožnili vyjádřit se a na druhé straně zajistili prostředí, v němž panuje vzájemný respekt,“ napsala ředitelka pro řízení globální politiky Facebooku Monika Bickertová.

Eurokomisařka: sítě zneužívají teroristé

„Nedávné teroristické útoky nám připomenuly, že je naléhavě nutné řešit nelegální nenávistné projevy online. Sociální média jsou bohužel jedním z nástrojů, které teroristické skupiny využívají k radikalizaci mladých lidí a rasisté k šíření násilí a nenávisti. Tato dohoda představuje významný krok k zajištění toho, aby internet zůstal bezpečným místem pro svobodné a demokratické vyjadřování, kde jsou dodržovány evropské hodnoty a zákony. Těší mě, že se IT společnosti zavázaly většinu platných oznámení o odstranění nezákonného nenávistného projevu prověřovat do 24 hodin, a pokud to bude nutné, odstranit nebo deaktivovat přístup k takovému obsahu,“ uvedla eurokomisařka Věra Jourová.

Je ovšem patrné, že nejde jen o to zablokovat na sítích islámské teroristy, ale dát stopku i jiným, podle dnešních měřítek, extrémním projevům.

Kdo určí, co je šíření zla?

Jen zůstává otázkou, kdo a jak bude určovat, co je nenávistné, teroristické, rasistické. A kdo bude dostávat tyto nálepky? I lidé, kteří např. v pocitu ohrožení řeknou ostře a ne zrovna politicky korektně a vybíravě svůj názor?

V této souvislosti stojí za zmínku, že české soudy našly odvahu vymezit se vůči nálepce „rasista“. V několika rozhodnutích, včetně Vrchního soudu, například konstatovaly, že nadávka „ty černá hubo“, vyřčená v afektu, ve rvačce, není ještě sama o sobě projevem rasismu. Poukázal na to například předseda Městského soudu Libor Vávra v posledním vydání odborného časopisu Právnický prostor.

Hranice mezi potíráním skutečného zla, a usměrňováním myšlenek, které nejsou v souladu s politickou hyperkorektností a přáním globálních hráčů, je nepochybně velmi tenká.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.