Bude na pražském veletrhu Sběratel dusno? Tisíce lidí přijedou za svou vášní

Poštovní známky, mince, bankovky, pohlednice, minerály a jiný sběratelský materiál. Ale také fotbalový záložník Vladimír Šmicer, biatlonistka Gabriela Koukalová, či kosmonaut Vladimír Remek. Veletrh Sběratel si přichystal velkolepé menu. Exkluzivně bude v prodeji i nová 0 euro suvenýrová bankovka „Karlův most“, největší katalog platebních karet na světě a těšit se můžete i na legendární letadlo Lockheed Electra 10A nejen na známce, ale i v životní velikosti.
Na sobotu je připraven křest poštovní známky České pošty s motivem letadla Lockheed Electra 10 A, jež ve 30. letech minulého století používal obuvnický magnát Jan Antonín Baťa, spojený s autogramiádou jejího autora, výtvarníka Petra Ptáčka. Letoun, který nechalo zrestaurovat Letecké Muzeum Točná, bude možné vidět přímo v akci na Dni Letiště Letňany, jež proběhne ve stejný den v těsném sousedství výstaviště. Na snímku letoun Elektra během letošního leteckého dne v Roudnici nad Labem. Foto: FAEI.cz

Neleží vám doma někde poklad? Zjistit to můžete na největším setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Podzimního veletrhu v pražských Letňanech se pravidelně účastní na 220 vystavovatelů a okolo deseti tisíc lidí. Odnést si můžete rozmanité sběratelské artefakty či zajímavé kuriozity. Vaše „kousky“ navíc ocení odborníci z mnoha oborů.

Strhne se bitva o suvenýry?

Po Hradčanech, ZOO Liberec a Karlovi Gottovi bude mít na veletrhu premiéru nová česká 0 euro suvenýrová bankovka. Do prodeje půjde již den před veletrhem a organizátoři si pro její prodej raději přichystali speciální halu.

Zopakuje „Karlův most“ obrovský zájem, jež vyvolala suvenýrová bankovka vydaná k 80. narozeninám Karla Gotta? V polovině letošního července musela před prodejnou Supraphon Musicpoint na Jungmannově náměstí v Praze dokonce zasahovat Policie ČR.

„Suvenýrová, sběratelská kartička je u nás v poslední době docela populárním sběratelským předmětem za dostupnou pořizovací cenu. Cena těchto suvenýrových papírků, i když docela hezkých, půjde časem dolů, protože jejich vydané množství 5000 kusů není malé,“ řekl našemu portálu u příležitosti vydání nula eurovky se zlatým slavíkem Jiří Čížek, předseda pobočky papírových platidel České numismatické společnosti.

Zatímco první česká suvenýrová bankovka přinesla pohled na Pražský hrad a Karlův most, nejnovější vydání vyobrazuje Karlův most z pohledu z levého břehu Vltavy. Dominantou kresby je Staroměstská mostecká věž z druhé poloviny 14. století. Kromě uvedeného vydání budou pro sběratele připraveny další tři automaty s nabídkou zahraničních motivů 0 eurobankovek.

Reprofoto: Nunofi

Vladimír Remek představí „vesmírné mince“

V pátek proběhne na výstavišti křest dopisnice České pošty a veletrhu Sběratel věnované fotbalovému internacionálovi a jednomu z nejúspěšnějších českých fotbalistů vůbec Vladimíru Šmicrovi. Slavný záložník přijde dopisnici osobně uvést a po křtu bude následovat autogramiáda. Velké překvapení chystá také biatlonistka Gabriela Koukalová, novou sadu stříbrných „vesmírných mincí“ přijde na veletrh představit kosmonaut Vladimír Remek.

„Táta Sběratele zakládal s cílem vytvořit stejně velkou a kvalitní akci jako jsou podobně zaměřené veletrhy v západní Evropě. A to se povedlo,“ řekl portálu FAEI.cz o začátcích Sběratele ředitel veletrhu Jindřich Jirásek.

Křest bude mít také největší katalog platebních karet na světě, který vydává Muzeum cenných papírů. „K vidění bude také jedna z největších sbírek obalů od žvýkaček a novinky České pošty a České mincovny. Premiéru bude mít rovněž druhá sběratelská bankovka ze Zlaté sbírky Václava Zapadlíka,“ láká k návštěvě Jirásek.

PSALI JSME:
Sběratelství: Vášeň, emoce, ale i velké peníze

Legendární Baťova Electra na známce i na letišti

Na sobotu je pak připraven křest poštovní známky České pošty s motivem letadla Lockheed Electra 10 A, jež ve 30. letech minulého století používal obuvnický magnát Jan Antonín Baťa, spojený s autogramiádou jejího autora, výtvarníka Petra Ptáčka. Letoun, který nechalo zrestaurovat Letecké Muzeum Točná, bude možné vidět přímo v akci na Dni Letiště Letňany, jež proběhne ve stejný den v těsném sousedství výstaviště.

I když jsou známky, podle Jiráska stále celosvětově nejrozšířenější organizovanou oblastí sběratelství, řekl nám, že filatelisty začínají přetlačovat sběratelé mincí, medailí a bankovek. „Je to přeci jen snazší a pro mnoho kupců jde o investiční materiál s rychlejší likviditou. Hlavně se jim ale věnuje více ‚mladších sběratelů‘, což je pro růst každého sběratelského oboru klíčové,“ řekl Jirásek.

PSALI JSME:
Roudnice nad Labem: Letecké legendy na vlastní oči

Na své si přijdou i milovníci hudby

„Sbíráme LP desky klasických heavy metalových kapel a soundtracků z filmů,“ řekl o své a bratrově sběratelské radosti Jirásek. A tak je součástí podzimního veletrhu také veletrh Vinyl & Stereo Expo. Již pátý ročník prodejního veletrhu gramofonových desek, hi-fi techniky a příslušenství.

Akce proběhne nově v hale 1 a pro vstup na ni není nutná vstupenka. Dorazí prodejci z České republiky i ze zahraničí mimo jiné z Německa, Rakouska nebo Francie. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě – Rock & Metal Market.

PSALI JSME:
Gottova eurobankovka bude sběratelským hitem

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Jsme národ všežravců, ale výjimek přibývá

Maso a zase maso. Anebo ne. Češi patří k národům, které do svého jídelníčku pravidelně zahrnují maso. Stravu s vyloučením či omezením masa preferuje deset procent populace. Úplně bez masa se stravují čtyři procenta …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru