Budeme zahlceni polovodiči?

V dnešních „Hrátkách s makroekonomickými grafy“ se podíváme na riziko zahlcení čipy, které zvolna nabývá zřetelnějších obrysů. Pro polovodičové odvětví (například firmy jako Nvidia a Micron Technology, pozn. aut.) je to špatná zpráva. Z hlediska inflace je to ovšem zpráva dobrá (jde o další faktor, který by ji měl v nejbližší době přibrzdit).
Firmy z celého světla si začaly dělat zásoby čipů podobně, jako si spotřebitelé na jaře 2020 v obavách z nedostatku dělali zásoby toaletního papíru. Ilustrační foto: Pixabay.com

V normálních časech bylo pro většinu firem normou zásobování „Just in Time“. Čipy se objednávaly těsně předtím, než byly potřeba ve výrobě, aby zbytečně neležely na skladech. Když ale v březnu 2020 vypukla pandemie, všechno se změnilo a dodavatelské řetězce se prodloužily. Novou normou se stalo hromadění zásob.

Firmy z celého světla si začaly dělat zásoby čipů podobně, jako si spotřebitelé na jaře 2020 v obavách z nedostatku dělali zásoby toaletního papíru. To se však brzy změní. Inflace, která se v mnoha rozvinutých zemích vymkla kontrole, spolu s obavami z recese a s dalšími pandemickými restrikcemi v Číně teď v krátkodobém a střednědobém časovém horizontu utlumí poptávku.

Polovodiče jsou v podstatě cyklické odvětví. Poptávka po nich je vysoká, když hrubý domácí produkt (HDP) rychle roste, a nízká, když se růst HDP zpomalí. Tentokrát ale může být pokles vážnější, než během dřívějšího ekonomického chaosu. Sice nedokážeme říct, kolik se v tomto okamžiku nachází ve skladech po celém světě počítačových čipů, víme však, že je stav zásob rekordně vysoký.

Podle nejnovějších údajů se hladina zásob polovodičů v Jižní Koreji v květnu meziročně zvýšila o 53 procent – viz graf níže. A to je jen začátek. Před pár měsíci přemýšlely obchodní společnosti, jak si zajistit dostatečný přísun zásob. Teď přemýšlejí, proč jich mají tolik a co s nimi budou dělat, až začne poptávka upadat.

Lze tedy očekávat, že místo, aby nakupovaly nové čipy, rozhodnou se využít ty, které už mají na skladě, a další objednávky budou stornovány. Vlastně už se to děje. Některé firmy (jako Micron Technology či Nvidia) nedávno oznámily, že kvůli nižší poptávce omezují dodávky. Došlo i k někdy poměrně drastickému krácení objednávek ze strany klíčových klientů (Apple, Advanced Micro Devices apod.).

V září, kdy budou firmy revidovat své podnikatelské plány a snižovat očekávanou poptávku i investice, se situace nepochybně ještě zhorší. A asi se jen tak nezlepší. Podle nás bude nadbytečná výrobní kapacita velkým problémem polovodičového odvětví i v roce 2023, zejména pokud bude ekonomika dál zpomalovat (z čehož vycházíme).

Výrobci dodávající počítačové čipy pro automobilový průmysl, datová centra, levné chytré telefony, herní průmysl a těžbu kryptoměn, to v nadcházejících čtvrtletích nebudou mít lehké. Je tu však jedna výjimka: Poptávka po luxusních mobilních telefonech a zařízeních (typicky od Applu) zůstává vysoká.

Díky tomu si nejspíš hlavní dodavatel Applu, společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC), povede lépe, než většina konkurence. Společnost TSMC je přitom zodpovědná za polovinu celosvětových tržeb výrobců čipů.

Dalším faktorem, který přispěje k zahlcení trhu, je snaha Spojených států posílit domácí výrobu polovodičů. Bílý dům a demokratičtí zákonodárci v současnosti pracují na zákonech, které mají zajistit 52 miliard dolarů na subvencování výroby čipů a podpořit vědecké a technologické inovace, které by Spojeným státům pomohly konkurovat Číně.

Tyto zákony by mohly být schváleny už v nejbližších dnech či týdnech (než se mnozí členové Kongresu vrhnou do víru kampaní před listopadovými kongresovými volbami). V odvětví se to však neprojeví okamžitě. Půjde samozřejmě o dlouhodobý proces. Rozhodně ale bude tlačit ceny zase o něco níž.

Pro polovodičové odvětví nastává chvíle plná obav. Podle nás jsou však tyto obavy v dlouhodobém horizontu zbytečné. Internet věcí a související trendy mu ještě přinesou značný růst. V podstatě jde o myšlenku, že čím dál víc fyzických objektů bude mít zabudované mikroprocesory a integrované senzory, takže budou moci komunikovat po internetu.

V nadcházejícím desetiletí navýší poptávku po čipech i globální nasazení technologického standardu 5G. A ani z krátkodobého hlediska není obrat v polovodičovém odvětví úplně špatný. Představuje pozitivní signál na inflační frontě. Přebytek polovodičů bude v nadcházejících měsících tlačit na další stabilizaci cen vozidel a elektroniky.

A to je ke zkrocení inflace třeba. Inflaci ale na globální úrovni zpomalují i další faktory: Nižší ceny komodit, propad přepravních sazeb, klesající nájemné (ve Spojených státech) a rostoucí stav zásob maloobchodů. To vše je známkou ochlazení globální ekonomiky (ale nikoli nezbytně známkou nadcházející recese).

Autor vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB