Budou zdravotní pojišťovny vyměřovat pokuty za pozdní přehledy?

Názor
Už jen dva dny zbývají lidem v Česku na podání daňového přiznání k dani z příjmu, a to jak fyzických, tak právnických osob. Dvakrát prodloužený termín finálně vyprší v úterý 18. srpna. Pokud se přiznání v tomto termínu nepodá a pokud navíc nebude v daném termínu na účtu příslušného finančního úřadu již uhrazená daň, okamžitě naběhne tučná pokuta.
Budou zdravotní pojišťovny vyměřovat pokuty za pozdní přehledy? Ilustrační foto: FAEI.cz

V případě podání přehledu sociálního pojištění na živnostníky a další podnikatele (OSVČ) žádné nepříjemné překvapení nečeká. Česká správa sociálního zabezpečení totiž flexibilně prodloužila termín pro odevzdání přehledu o standardní měsíc od odevzdání daňového přehledu. V reakci na krok ministerstva financí posunula nejzazší termín pro podání bez pokuty z původního termínu začátku května na 18. září.

Ministerstvo zdravotnictví však poněkud absurdně nestačilo zareagovat jako Česká správa sociálního zabezpečení. Zareagovalo pouze na první prodloužení termínu pro podání daňového přiznání. Ministerstvo financí totiž nejprve rozhodlo, že termín kvůli koronaviru prodlouží jen do 1. července.

Takže ministerstvo zdravotnictví zareagovalo přeložením termínu pro podání přehledu zdravotní pojišťovně ze začátku května právě na 3. srpna. Jenže na druhé prodloužení termínu ze strany ministerstva financí už nezareagovalo. Vznikla tak paradoxní situace, kdy termín pro podání přehledu zdravotní pojišťovně bez pokuty vypršel dříve, než termín pro podání bez pokuty daňového přiznání.

PSALI JSME:
Po víkendu končí prodloužený termín podání daňového přiznání. I jednodenní opozdilce čeká obří pokuta

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se snažil situaci „pět minut pod dvanácté“ zachránit. Pochlubil se, že s řediteli zdravotních pojišťoven se dohodl, že nebudou uplatňovat pokutu za pozdní dodání přehledu, tedy za jeho podání po 3. srpnu. Jenže nemyslel už na akt samotného uhrazení zdravotního pojistného. Nedoplatek zdravotního pojištění tak měli podnikatelé uhradit nejpozději do osmi dnů po 3. srpnu (totiž do osmi dnů od podání přehledu zdravotní pojišťovně).

Zdravotní pojišťovna tak již může komukoli, kdo podává přehled a hradí svůj nedoplatek na zdravotním pojištění, vyměřit pokutu. Nikoli tedy za pozdní podání přehledu, ale za pozdní uhrazení pojistného. Pokuta v případě pozdního uhrazení zdravotního pojistného činí 0,05 procenta dlužné částky za každý kalendářní den.

Platí tedy, že s podáním přehledu zdravotního pojištění – a uhrazením příslušného pojistného – je radno si co nejvíce pospíšit, i když ani tak není zaručeno, že se plátce vyhne pokutě.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Velký přehled daňových opatření kvůli koronaviru

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Pojišťovny se letos i kvůli tornádu „prohnou“

Tuzemské pojišťovny sčítají škody čtvrtečního tornáda. Odhady zatím hovoří o stovkách milionů korun až jednotkách miliard. Zatímco loni byla klíčovou pojistnou událostí vichřice Sabine, letos to bude zcela jistě …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru