Budoucnost e-shopů: Až čtvrtina nákupů se přesune na internet

Nakupování na internetu dosáhlo dalšího maxima. Podle dat, která na svých internetových stránkách zveřejnila Asociace pro elektronickou komerci (APEK), dosáhl vloni podíl e-commerce na celém maloobchodu už 17 procent. Podle odhadů by přitom on-line prodej mohl už v roce 2030 tvořit až 25 procent.
Význam internetových nákupů neustále roste. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nakupování na internetu se stalo běžnou součástí českých obchodů a jeho význam rok od roku roste – a to prakticky ve všech kategoriích zboží, které lze na trhu najít. Tento trend ještě urychlila koronavirová pandemie, kdy musely mnohé tradiční obchody zavřít.

Plynule rostoucí důležitost internetového prodeje potvrzují také data Asociace pro elektronickou komerci. Z nich vyplývá, že podíl e-commerce na celém českém maloobchodu dosáhl v roce 2021 už na 17 procent.

Rekordních 223 miliard

Podle APEK a společnosti Heureka.cz dosáhl vloni obrat e-shopů 223 miliard korun, což znamenalo opět rekordní výsledky prodejů. „Podíl e-commerce na maloobchodu ČR roste každým rokem. V roce 2021 se prodej zboží po internetu vyšplhal již na 17 procent z celku. To znamená navýšení o jeden procentní bod oproti roku 2020,“ řekl výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

PSALI JSME:
Nic neroste až do nebe. Ani tržby na internetu

Připomněl, že například ještě v roce 2005 byl podíl on-line prodeje na tuzemském maloobchodě jen 1,6 procent. Význam e-shopů ale nedokazují jen data za prodané zboží a služby. Přímá zaměstnanost v internetových obchodech přesahuje 85 tisíc lidí.

„Připočítáme-li také navázané služby v čele s logistikou, zjistíme, že e-commerce zajišťuje v České republice práci více než 120 tisícům lidí,“ poznamenal Vetyška. To je pro představu asi o 20 tisíc zaměstnanců více, než jich pracuje v potravinářské výrobě.

Až 25 procent on-line

Prodej po internetu tak hraje stále významnější celospolečenskou roli. Navíc je zřejmé, že i nadále bude docházet k prolínání elektronických a klasických obchodů. „Stále méně dává smysl mluvit o on-line a off-line obchodech. Vidíme, že trend směřuje ke splynutí obou těchto prodejních kanálů,“ uvedl Vetyška.

PSALI JSME:
Internet je dnes pro českou ekonomiku významný zhruba jako celé stavebnictví

Je zcela jasné, že e-commerce bude v České republice i celé Evropě nadále zvyšovat svůj význam a podíl na prodaném zboží. Jaký je tedy výhled do dalších let?

„Podle našich odhadů by v roce 2030 mohl on-line prodej tvořit až 25 procent celého českého maloobchodu. Dlouhodobě stoupající zájem o internetové nakupování ve všech kategoriích zboží a větší důraz tradičních kamenných obchodů na zapojení se do  e-commerce tomu jednoznačně nasvědčují,“ poznamenal výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

Rozvoj bezhotovostních plateb

Výrazný rozvoj internetového nakupování potvrzují rovněž údaje Sdružení pro bankovní karty, které v tiskové zprávě uvedlo, že „dynamiku bezhotovostních plateb výrazně akceleruje oblast e-commerce“.

PSALI JSME:
Nákupů přes internet rekordně přibylo. Stoupá ale i riziko pro spotřebitele

Počet transakcí platebními kartami, mobily a nositelnou elektronikou překonal vloni podle sdružení úroveň 1,8 miliard transakcí. Objem transakcí, které se uskutečnily platebními kartami, přesáhl v uplynulém roce 1,2 bilionu korun.

„Sektor platebních karet a souvisejících technologií na domácím trhu během roku 2021 zaznamenal v základních ukazatelích zásadní růst, a to i přes určité restrikce ve společenském životě a ekonomické dopady uzávěr ekonomiky,“ uvedl Roman Kotlán, výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty.

Dodal, že meziroční nárůsty v řádech desítek procent byly výsledkem častějšího a intenzivnějšího používání platebních karet a dalších elektronických zařízení. Z bankomatů si v roce 2021 lidé vybrali 796 miliard korun, což je podle Kotlána důkaz, že banky nezapomínají ani na podporu starší či konzervativnější části populace.

PSALI JSME:
Přivezli vám domů nahnilé ovoce? Reklamujte!

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česko je na rozdíl od EU v recesi

Česká ekonomika byla zatím jako jediná v rámci EU oficiálně v závěru loňského roku v recesi. Většina ostatních členských zemí však svůj hrubý domácí produkt (HDP) zatím ještě nebyla schopna spočítat.

Česká ekonomika je v recesi, ta ale nepotrvá dlouho

Český statistický úřad (ČSÚ) v úterý zveřejnil předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrtý kvartál. Ekonomika podle nových dat poklesla mezikvartálně o 0,3 procenta a meziročně o 0,4 procenta. Česká …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB