Budoucnost máme napsanou v krvi, říkají specialisté

To, jak se bude člověku žít v následujících letech, alespoň z toho nejdůležitějšího hlediska, tedy zdraví, které si v těchto dnech tak často přejeme, lze dopředu a poměrně přesně vyčíst z krve. Potvrzují to specialisté na rozbory krve. Člověk se cítí dobře, třeba je trochu unavený, jenže v krvi už má třeba napsané, že haprují játra a zlý cholesterol ucpává cévy. Lze tak zjednodušeně, ale výstižně říct, že naše budoucnost je napsaná v krvi.
Budoucnost máme napsanou v krvi, říkají specialisté. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„V rámci prevence lékař standardně nechává pacientovi provést rozbor krve nejprve v 18 letech, kdy se primárně provádí kontrola hladiny cukru v krvi. Další preventivní rozbory bývají prováděny ve 30, 40, 50 a 60 letech, kdy se krev vyšetřuje na cholesterol a tukové látky. Pacienti starší 50 let, kteří se léčí s nemocemi, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak nebo kardiovaskulární choroby, mají jednou za čtyři roky nárok na vyšetření funkce ledvin,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Pinterová z laboratoře Synlab.

Viděli zde třeba výsledky 45letého muže, který sice uváděl, že není úplně ve své kůži, ale podle hodnot rozboru krve byl už vlastně skoro mrtvý. Jeho výsledky posadily do židle i zkušené doktory.

„Je v akutním ohrožení infarktu nebo mrtvice. Měl by zhubnout alespoň deset kilo, přestat se stresovat. On to ale nějak nebere pořád vážně. Přestal sice kouřit, ale jinak nic moc se sebou nedělá. Mrzí mě vidět, jak se ničí, přitom když už ví, jak šílené hodnoty v krvi má,“ popisuje praktická lékařka z Polikliniky Palackého v Praze.

PSALI JSME:
„Tichý zabiják“ každoročně zabije sedm milionů lidí

„Pokud však máte pocit, že by bylo vhodné nechat si preventivní rozbor krve udělat i mimo tyto pravidelné kontroly, můžete o to svého lékaře požádat,“ dodává Pinterová a potvrzuje, že rozbory krve jsou jakousi předpovědí zdraví.

Běžnou součástí vyšetření krve je tzv. krevní obraz, který určuje počet, velikost a další vlastnosti červených a bílých krvinek a krevních destiček. Z těchto údajů dokážou lékaři nejen diagnostikovat případné poruchy krvetvorby a nemoci krve, ale i chronické záněty, infekční choroby či autoimunitní onemocnění.

Díky moderním metodám je z krve možné také předpovědět, jaké choroby pacientovi potenciálně hrozí. „V poslední době dochází k rozvoji molekulárně genetických metod, které spočívají v analýze pacientovy DNA. Díky tomu lze odhalit genové mutace, které jsou zodpovědné za dědičná onemocnění či predispozice k určitým chorobám,“ doplňuje Pinterová z laboratoře Synlab.

PSALI JSME:
Češi se bojí spalniček, laboratoře jsou přeplněné

Kdy je vhodné si zajít na krev

Ženám v plodném věku se doporučuje vyšetření metabolismu železa, neboť ženský organismus potřebuje kvůli menstruačnímu cyklu dvakrát tolik železa než ten mužský.

Muži starší 50 let patří do rizikové skupiny, kterou postihuje karcinom prostaty. Proto by si měli nechat jednoduchým krevním testem vyšetřit PHI, tzv. index zdravé prostaty.

Pokud trpíte neobjasněnými zdravotními potížemi, například jste dlouhodobě unavení nebo máte střevní problémy, a nedokážete se dopátrat příčiny, doporučuje se krevní vyšetření funkce štítné žlázy, alergie na lepek a další potravinové alergeny.

Z krve si můžete nechat diagnostikovat také hladinu vápníku, hořčíku či vitamínu D. Dostatek tohoto vitamínu není totiž zásadní jen pro zdravé kosti a klouby, ale má souvislost i s poruchami imunity.

PSALI JSME:
K urologovi se mužům moc nechce. Kdy je čas na mužskou „servisní prohlídku“?

  1. Naše budocnost nemáme v krvy.Naše budoucnost záleží na tom koho si budeme volit v příštích volbách.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru