Budvar zdraží pivo o desetinu. Výrazně zdražují i další pivovary

Názor
Budějovický Budvar zdraží od 1. listopadu pivo v Česku průměrně o deset procent, tedy o jednu až dvě koruny na půllitr. Státní pivovar už své zdražení avizoval v létě. Není překvapivé ani z toho důvodu, že zdražují také další pivovary. A to v čele s lídrem trhu, největším tuzemským pivovarem, Plzeňským Prazdrojem. Ten od 1. října zdražil průměrně o osm procent.
Budějovický Budvar zdraží od 1. listopadu pivo v Česku průměrně o deset procent, tedy o jednu až dvě koruny na půllitr. Ilustrační foto: Depositphotos.com

O chystaném zdražení Prazdroj informoval už v srpnu. Jakožto lídra trhu jej ve zdražování následovaly i další, menší tuzemské pivovary. Nastává tedy nebývalá vlna zdražování piva. Nyní tedy se do ní zapojuje i Budvar.

Letošní zdražování piv je nebývalé nejen rozsahem zdražení, neboť se zpravidla pohybuje v nižších jednotkách procent ročně, ale tak šíří sortimentu, jehož se týká. Pivovary, jako Prazdroj nebo právě nyní Budvar, zdražují totiž jak svá balená (lahvová či plechovková), tak čepovaná piva. V uplynulých letech tomu mnohdy bylo jinak: V daném roce zdražovala jenom jedna z uvedených kategorií.

Podle dat Českého statistického úřadu stoupla cena světlého lahvového piva v posledních dvanácti měsících zcela zanedbatelně, o necelé procento.

PSALI JSME:
Stát by mohl prodat Budvar za 50 miliard korun, pokryl by tak své příjmy z jeho zisku na století dopředu

Je tedy zřejmé, že pivovary alespoň v případě lahvového piva zatím převážně své navýšené náklady promítaly do snížení vlastní marží.

Nyní už je ale pro ně tento přístup k cenotvorbě neudržitelný. Čelí totiž, jako ostatní segmenty ekonomiky, trvalejšímu a výraznému růstu cen energií, ale potýkají se také specificky se vzestupem cen nepostradatelných surovin, jako je chmel nebo slad. Stoupají rovněž ceny plechovek, lahví či obalového materiálů.

Letošní sklizeň chmele v Česku je z hlediska výnosů jednou z nejslabších v historii. Důvodem je především extrémní sucho a horko. Zatímco loňská úroda byla rekordní, přes 8,3 tuny, což pomáhalo držet cenu piva poměrně nízko, letos je zhruba jen poloviční. Pivovary by však měly být schopny nedostatek letošní úrody alespoň zčásti kompenzovat ze zásob z minulých let.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi omezují pivo, už ho nepijí každý den jako před pandemií

Zavřít reklamu ×
    • Neomezí🤣
      Když zdražili pivo z 1,70 Kčs na 2,20 Kčs, všichni řvali, že přestanou chlastat🤔
      Dnes je za 50 Kč s podívejte se kolem sebe🤣🤣🤣

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika si v závěru roku 2023 polepšila

Zpřesněné údaje Českého statistického úřadu o ekonomickém výkonu ČR tentokrát nepřinesly žádné překvapení. Česká ekonomika v z posledním kvartále loňského roku vzrostla oproti předchozímu čtvrtletí o 0,2 procenta, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.