Burza reaguje na Babišova slova o sektorové dani

Názor
V České republice probíhá diskuse o možném zavedení sektorové daně. Jde o požadavek sociálních demokratů, kteří si představují zavedení progresivní daně od 0,05 procenta do 0,30 procenta, jež by měla mít podobu odvodů z aktiv.
Burzovní palác v Praze. Foto: Aktron, CC BY-SA 3.0

ČSSD chce tímto plánem ochudit banky o 14 miliard korun. Nepočítá však s reakcí bank, které by mohly svá aktiva přeskupit a tím optimalizovat daňovou povinnost. Zároveň je třeba si klást otázku, do jaké míry by sektorová daň dopadla přímo na banky a jak velkou část nákladů by nesli klienti v podobě zdražení poskytovaných služeb. Je přitom zřejmé, že nejvíce by byli postiženi nebonitní klienti, o které banky neprojevují příliš vysoký zájem.

Debata o sektorové dani v České republice byla dlouhou dobu mimo zorné pole investorů. Názory menšího koaličního partnera ve vládě nejsou investorskou veřejností brány příliš vážně, přičemž premiér Andrej Babiš se stavěl proti zavedení sektorové daně na banky. V minulosti dění na burze podstatně více ovlivnily informace z Rumunska, které taktéž uvažovalo o zdanění bank až ve výši 1,20 procenta z objemu aktiv. Po ohlášení této zprávy se například akcie Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu a má významné aktivity v Rumunsku, propadly z úrovně cca 920 korun za kus až na hodnotu 740 korun za kus.

PSALI JSME:
Bankovní sektorová daň může ochromit českou ekonomiku. Německá zkušenost varuje

V právě probíhajícím týdnu si investoři začali všímat debaty o sektorové dani i v České republice. Premiér v jednom z rozhovorů pro média připustil, že by se o sektorové dani mohla vést debata. Trhy zareagovaly okamžitě a akcie bank strmě padaly. Například akcie Komerční banky se propadly až k úrovni 850 korun za kus. Následně však premiér opět vystoupil a řekl, že jeho slova jsou špatně vykládána a sektorovou daň na banky odmítá. Vzápětí během hodiny vzrostly zmiňované akcie Komerční banky na 880 korun za kus. Podobně reagovaly i akcie Erste Group či Monety.

Následně se premiér sešel se zástupci bank a shodl se s nimi na tom, že by sektorová daň zpomalila českou ekonomiku. Tato zpráva opět podpořila růst bankovních titulů. Pozdější vyjádření vicepremiéra Jana Hamáčka o tom, že sociální demokraté dál trvají na zavedení sektorové daně, již reakci na trzích nevyvolalo. Bouřlivé dění na burze z průběhu týdne se začalo stabilizovat a bankovní tituly si hledají novou rovnovážnou úroveň. Celá záležitost však poodhalila, jak investoři vyhodnocují dění na českém politickém rybníčku.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Eldoráda paní ministryně Maláčové

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB