Býci přetlačují medvědy, ale na jak dlouho?

Analýza
Americké akciové trhy patří k nejlikvidnějším a nejatraktivnějším na světě, proto mnozí investoři po celém světě preferují právě firmy ve Spojených státech. Nedílnou součástí je také institucionální ochrana práv investorů a dodržování zákonů, což se nedá říci například o akciích v Číně anebo v rozvojovém světě.
Býci přetlačují medvědy, ale na jak dlouho? Ilustrační foto: Depositphotos.com

V současné době ale USA procházejí monetárním cyklem, který kapitálovým trhům nepřeje. Přísnější monetární politika zdražuje dluh, na kterém jsou americké subjekty výrazně závislé, a dochází k pomalému odsávání likvidity z oběhu za pomoci kvantitativního utahování. V kombinaci s inflací, která snižuje reálné bohatství spotřebitelů, se vytváří nepříznivé prostředí pro riziková aktiva.

Medvědí argument

Většina profesionálních investorů a portfolio manažerů se shodnou, že americké akciové trhy jsou v současnosti příliš rizikové. Pesimismus profesionálů je na velmi vysokých úrovních. Hlavním důvodem k obavám je historický vývoj monetárního cyklu ve vztahu k akciovým trhům. V minulosti zpřísňování monetární politiky mělo většinou neblahý vliv na valuace amerických společností a vyvolalo recesi.

Profesionálové v oboru se obávají právě tohoto historického schématu, který se ještě plně neodehrál. Preferují tak investice do peněžních trhů, komodit, jako je zlato, dluhopisy a rozvojové trhy. Na peněžních trzích je v současné době možné mít relativně atraktivní návratnost s takřka nulovým rizikem, kupříkladu tříměsíční vládní dluhopisy USA vynášejí 5,4 procenta.

Zlato výrazně vzrostlo v reakci na bankovní krizi a recesní obavy o 13 procent během jediného měsíce. Pokud je před námi recese, inflace nebude dostatečně pod kontrolou a dluhový strop USA bude působit potíže, ceny zlata ještě mají kam růst. Zlatu by také měl pomoci oslabující dolar v dalších měsících.

PSALI JSME:
Rebelie vůči dolaru: Centrální banky nakupují rekordní množství zlata

Dluhopisy poklesly rekordním tempem v minulém roce, a to obzvlášť ty volatilnější s delší splatností. Jakmile začnou úrokové sazby v USA klesat a inflační očekávání se stabilizují, ceny dluhopisů by měly výrazně růst. Atraktivita akciových titulů v rozvojových zemích je v této době zvýrazněná rizikovostí západních akciových trhů.

Například v Číně se v současnosti rozjíždí ekonomika a dopomáhá tomu vládní stimulace monetární a fiskální politikou. V takovém prostředí likvidita v oběhu roste a spotřebitelé bohatnou, což by se mělo časem odrazit i na štědřejší valuaci akciových titulů.

Ve zkratce, tato skupina profesionálů si myslí, že americké trhy v současnosti čelí zvýšené pravděpodobnosti ostře negativní události, která by mohla poslat trhy směrem dolů. Proto investují do alternativních tříd aktiv a mají nulové, nebo menší pozice na americkém trhu.

Býčí argument

Ovšem je zde i druhá skupina, která má býčí postoj k trhům. V současnosti je to skupina investorů, jimž se daří. Americké trhy od počátku roku celkově rostly, ale velmi smíšeně. Index největších společností S&P 500 od počátku roku vyrostl o 9,6 procenta.

PSALI JSME:
Investičním ternem roku 2023 má být Čína

Méně se dařilo indexu průmyslových společností Dow Jones, který vyrostl pouze o 0,9 procenta, ovšem v minulém roce byl tento index nejvýkonnějším. Velmi výrazný růst zažívá technologický Nasdaq Composite, který od počátku roku přidal 21,9 procenta. Vývoj na indexech je tak opačný k tomu v roce 2022.

Tato skupina investorů argumentuje, že býčí trh již začal. Předpoklady pro pokračující pozitivní vývoj na trzích jsou však neskromné. Aby se tento scénář naplnil, je zapotřebí klesající americké inflace, která se nezasekne na hranici čtyř procent. Dále je třeba, aby se americká ekonomika vyhnula recesi a aby Fed začal již ve třetím čtvrtletí snižovat úrokové sazby.

Pokud se inflace zasekne, Fed (centrální banka USA, pozn. red.) nebude snižovat sazby. Pakliže bude recese, dojde k přecenění na finančních trzích a poroste nezaměstnanost, spotřebitel bude daleko ostražitější, a to se odrazí i na cenách akcií.

V případě, že se Spojené státy vyhnou recesi a inflace skutečně půjde ke dvěma procentům, pak je otázkou, co udělá Fed. Americká centrální banka ráda drží sazby na vyšší úrovni, protože jí to umožní lépe reagovat v případě nástupu krize a také protože nulové sazby jsou abnormálním jevem, dlouhodobě toxickým pro ekonomiku.

PSALI JSME:
Jedno z nejagresivnějších období zvyšování úrokových sazeb v USA je u konce

V tomto scénáři by tak úřednici Fedu nemuseli výrazně snížit úrokové sazby. Problém je v tom, že vysoké sazby historicky často vedly k výskytu tzv. černých labutí. Je ale také možné, že v tomto scénáři dojde k částečnému snížení úrokových sazeb na úroveň kolem tří procent, a to by nemuselo systém silně zatěžovat. Historicky ale toto „hladké přistání“ nemá mnoho precedentů.

Kdo má pravdu?

To ukáže jenom čas. Sázet proti Fedu a historickému schématu vývoje je ovšem něco, co mnozí profesionální investoři nedokáží zkousnout. Investoři s optimističtějším pohledem na budoucnost budou velmi štědře odměněni, pokud se ukáže, že mají pravdu.

V takovém scénáři investoři s medvědí hypotézou přijdou o značnou část zisků, které trhy od počátku roku již udělaly a potenciálně mohou ještě udělat v tomto roce.

Pokud se ovšem ukáže, že medvědi měli pravdu, pak investory čeká ještě krušné období, kdy se ceny akcií mohou výrazně zhroutit, a to o 15-30 procent, a medvědi budou moci „naskočit“ na výrazně lepších cenách. Existují i jiné scénáře vývoje, ale tyto dva se v současné chvíli zdají být nejpopulárnějšími.

Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Warren Buffett: Většina podniků bude letos vykazovat horší zisky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Zlato je nejdražší v dějinách

Skutečné zlato i takzvané zlato digitální – tedy bitcoin – zažívají značný příval investorského zájmu a peněz. Zlato v klasické, kovové podobě dnes vystoupalo na svůj dějinný rekord, zhruba 2135,4 dolaru za troyskou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.