Bydlení na kolejích vychází studenty stále levněji než pronájem bytů. Přesto přibývá těch, kteří si raději připlatí za větší komfort a soukromí

Za šest až sedm týdnů začne na tuzemských vysokých školách nový akademický rok. V těchto dnech proto mají napilno nejen v kancelářích na studentských kolejích, ale i realitní makléři. Denně se totiž na ně obracejí desítky studentů se stručným požadavkem „sháníme pronájem bytu“.

Tito vysokoškoláci už nechtějí sdílet malé pokojíky a společné sprchy na kolejích, ale bydlet ve svém, pouze se svými přáteli. Zatímco v menších univerzitních městech se na ně většinou štěstí usměje, v Praze či Brně makléři evidují desítky odmítnutých zájemců. Získat kvalitní podnájem je složité a studenti hledají většinou déle než běžní nájemníci. Na konci srpna tak začíná být akutní nedostatek.

PODNÁJEM SE HLEDÁ TĚŽKO

Podle zkušeností makléřů mají studenti zájem o větší byty 3+1 nebo 3+kk, ve kterých jich potom bydlí čtyři nebo v krajních případech i pět. „Najít pro ně pronájem bytu je ale velký oříšek. V Praze je na bytovém trhu veliký přetlak poptávky a majitelé si více vybírají. Například u studentů se jim nelíbí, že chtějí bydlení jen od září do června, málokdy si jej chtějí sjednat na delší období,“ říká Kamila Buráňová z RE/MAX Plus. Sama má osobní zkušenost s tím, jak pro svou dceru hledala v Praze podnájem. Jednoduché to podle jejích slov nebylo. „Majitelé bytů studenty moc nechtějí. Bojí se o vybavení bytu, o hluk a také o reakce sousedů. Preferují proto jiný typ nájemníků. To se projevuje v tom, že získat tento typ podnájmu je složité a hledání trvá většinou delší dobu. Proto vždy doporučuji začít s hledáním co možná nejdříve.“ Na druhou stranu je zvykem, že studenti, kteří si najdou vhodné bydlení, v něm zůstávají povětšinu dobu studia. Z hlediska majitelů tak jde o zajímavou, byť stále hodně zvažovanou příležitost.

KOLEJE JSOU LEVNĚJŠÍ, BYTY ALE TÁHNOU VÍCE

Studenty neodrazuje ani vyšší cena. Například podle statistik realitní sítě RE/MAX průměrný pronájem bytu 3+kk v Praze letos činí skoro 14 tisíc korun. Další 3000 až 4000 korun činí poplatky za energie. Cena kolejí v Praze na osobu se přitom pohybuje od 2250 do 3870 korun a zahrnuje už veškeré náklady. Při průměrném kolejném okolo tří tisíc korun, tak vyjde pronájem zmíněného bytu čtveřici i pětici studentů o několik tisícovek dráž. Obdobně na tom je i Brno, kde se kolejné na osobu pohybuje od 2580 po 3450 korun a průměrný pronájem 70metrového bytu bez poplatků vyjde na 13 tisíc korun. Naopak nejvýhodnější podmínky pro pronájmy jsou v Ústí nad Labem, Českých Budějovicích či Ostravě, kde pro skupinu čtyř až pěti studentů vyjde pronájem bytu levněji než bydlení na koleji.

Rostoucí poptávka studentů po bydlení ve vlastním se projevuje na skutečnosti, že v některých městech nejsou vysokoškolské koleje zcela obsazené a jejich provozovatelé je předělávají na komerční ubytování nebo hostely. „Studenti se stávají stále větší silou na trhu a ten na to reaguje. V daných případech už pak vždy záleží jen na vůli majitele bytu, zda uspokojí konkrétní poptávku,“ dodává Buráňová.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.