Bydlení na kolejích vychází studenty stále levněji než pronájem bytů. Přesto přibývá těch, kteří si raději připlatí za větší komfort a soukromí

Za šest až sedm týdnů začne na tuzemských vysokých školách nový akademický rok. V těchto dnech proto mají napilno nejen v kancelářích na studentských kolejích, ale i realitní makléři. Denně se totiž na ně obracejí desítky studentů se stručným požadavkem „sháníme pronájem bytu“.

Tito vysokoškoláci už nechtějí sdílet malé pokojíky a společné sprchy na kolejích, ale bydlet ve svém, pouze se svými přáteli. Zatímco v menších univerzitních městech se na ně většinou štěstí usměje, v Praze či Brně makléři evidují desítky odmítnutých zájemců. Získat kvalitní podnájem je složité a studenti hledají většinou déle než běžní nájemníci. Na konci srpna tak začíná být akutní nedostatek.

PODNÁJEM SE HLEDÁ TĚŽKO

Podle zkušeností makléřů mají studenti zájem o větší byty 3+1 nebo 3+kk, ve kterých jich potom bydlí čtyři nebo v krajních případech i pět. „Najít pro ně pronájem bytu je ale velký oříšek. V Praze je na bytovém trhu veliký přetlak poptávky a majitelé si více vybírají. Například u studentů se jim nelíbí, že chtějí bydlení jen od září do června, málokdy si jej chtějí sjednat na delší období,“ říká Kamila Buráňová z RE/MAX Plus. Sama má osobní zkušenost s tím, jak pro svou dceru hledala v Praze podnájem. Jednoduché to podle jejích slov nebylo. „Majitelé bytů studenty moc nechtějí. Bojí se o vybavení bytu, o hluk a také o reakce sousedů. Preferují proto jiný typ nájemníků. To se projevuje v tom, že získat tento typ podnájmu je složité a hledání trvá většinou delší dobu. Proto vždy doporučuji začít s hledáním co možná nejdříve.“ Na druhou stranu je zvykem, že studenti, kteří si najdou vhodné bydlení, v něm zůstávají povětšinu dobu studia. Z hlediska majitelů tak jde o zajímavou, byť stále hodně zvažovanou příležitost.

KOLEJE JSOU LEVNĚJŠÍ, BYTY ALE TÁHNOU VÍCE

Studenty neodrazuje ani vyšší cena. Například podle statistik realitní sítě RE/MAX průměrný pronájem bytu 3+kk v Praze letos činí skoro 14 tisíc korun. Další 3000 až 4000 korun činí poplatky za energie. Cena kolejí v Praze na osobu se přitom pohybuje od 2250 do 3870 korun a zahrnuje už veškeré náklady. Při průměrném kolejném okolo tří tisíc korun, tak vyjde pronájem zmíněného bytu čtveřici i pětici studentů o několik tisícovek dráž. Obdobně na tom je i Brno, kde se kolejné na osobu pohybuje od 2580 po 3450 korun a průměrný pronájem 70metrového bytu bez poplatků vyjde na 13 tisíc korun. Naopak nejvýhodnější podmínky pro pronájmy jsou v Ústí nad Labem, Českých Budějovicích či Ostravě, kde pro skupinu čtyř až pěti studentů vyjde pronájem bytu levněji než bydlení na koleji.

Rostoucí poptávka studentů po bydlení ve vlastním se projevuje na skutečnosti, že v některých městech nejsou vysokoškolské koleje zcela obsazené a jejich provozovatelé je předělávají na komerční ubytování nebo hostely. „Studenti se stávají stále větší silou na trhu a ten na to reaguje. V daných případech už pak vždy záleží jen na vůli majitele bytu, zda uspokojí konkrétní poptávku,“ dodává Buráňová.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky [S] Tiskové zprávy

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru