Byla by v Česku nižší inflace, kdybychom platili eurem?

Analýza
V Česku je průmyslová inflace nižší než v okolních zemích, euro tedy není zárukou nižší inflace. Příklad vývoje ceny nafty v Česku to podtrhuje, neboť ta zdražuje v posledním roce čtvrtým nejpomalejším tempem v celé EU, a to díky poměrně silné koruně, jež vůči dolaru ztrácí méně než euro.
V Česku je průmyslová inflace nižší než v okolních zemích, euro tedy není zárukou nižší inflace. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Inflační tlaky v české průmyslové výrobě v listopadu dále zeslábly. Meziročně inflace cen průmyslových výrobců činila 21,3 procenta. To je nejméně od letošního února, na jehož konci začala ruská invaze na Ukrajinu.

Ta inflační tlaky v průmyslové výrobě umocnila. Meziměsíčně ceny průmyslových výrobců v ČR klesly o celé jedno procento, tedy nejvýrazněji od roku 2018. Meziměsíční pokles cen průmyslové výroby á do značné míry na svědomí zlevnění pohonných hmot.

PSALI JSME:
Ceny výrobců v listopadu klesly vlivem nižších cen komodit

Vývoj cen pohonných hmot v ČR je ostatně příznivější než ve většině zemí EU za celý poslední rok. Je to klíčový důvod, proč Česko vykazuje nižší inflaci cen průmyslových výrobců než okolní země.

Česko ji má nižší než Německo, Slovensko, Rakousko i Polsko, jak zachycuje graf Českého statistického úřadu (viz níže).  Z grafu plyne, že Česko má také citelně nižší inflaci cen průmyslových výrobců než EU jako celek.

Zdroj: ČSÚ

Vzhledem k tomu, že průmyslová inflace je vyšší než v Česku ve všech okolních zemích, včetně těch, které platí eurem, nedá se říci, že euro by bylo zárukou nižší inflace. Není tedy zřejmé, že by Česko vykazovalo nižší inflaci, pokud by již eurem platilo. Naopak, mohla by být vyšší.

To proto, že úrokové sazby Evropské centrální banky jsou přes jejich růst z poslední doby stále citelně nižší než sazby České národní banky. Nejde přitom o maličkost. Úroveň cen výrobních, včetně cen průmyslových výrobců, totiž do značné míry předznamenává úroveň cen spotřebitelských.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Slováci už mají zase stejnou inflaci jako Češi. Přitom stále platíme korunou a ne eurem

Zavřít reklamu ×
  1. Inflaci žene vzhůru hlavně drahá elektřina,plyn a potraviny. Jestli budem platit dolarem nebo zlatem je úplně jedno….Okolní státy mají všechny vyjmenované věci levnější. Tudíž tu nemůže být menší inflace,to prostě nejde. To by mohl pochopit i ekonom co vystudoval na měsičním kurzu v USA 🙂

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB