Bylinky nebo Herbalife jako prevence proti koronaviru? Někteří prodejci doplňků stravy zneužívají situaci, varuje inspekce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) včera upozornila spotřebitele na případy zneužívání obav veřejnosti v souvislosti s šířením virového onemocnění COVID-19 některými prodejci doplňků stravy.

„V rámci aktuálně řešených případů inspektoři SZPI zjistili, že při propagaci doplňků stravy někteří prodejci používají zakázaná léčebná tvrzení a nepovolená zdravotní tvrzení a to právě uváděním údajných účinků proti koronaviru,“ sdělil včera tiskový mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Podle něj šlo o prodej na e-shopu www.joalis.cz, jehož provozovatelem je podle SZPI pražská společnost Economy Class Company.

Prodejce na webových stránkách tvrdil, že jím prodávané potravinové doplňky Joalis Imun a Joalis Gripin „pomáhají tělu chránit se před různými respiračními infekcemi, včetně tolik skloňovaného koronaviru“.

„Použitím uvedených zakázaných tvrzení provozovatel porušil požadavky nařízení 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům,“ uvedl Kopřiva. SZPI už zahájila správní řízení o uložení pokuty, prodejce „nabídku“ z webových stránek odstranil.

Prodejce však podle zjištění portálu FAEI.cz neodstranil informace na Facebooku, kde si lze na jeho profilu dosud přečíst 14 dnů starý příspěvek, že „… Joalis … pomáhá tělu chránit se před různými respiračními infekcemi včetně tolik skloňovaného coronaviru“. Tedy totéž, co inspekce vyhodnotila jako „zakázané tvrzení“ na webových stránkách Joalis.

V novějším příspěvku na FB z 12. března je pak uvedeno, že „klíčem k odolání nákaze je zdravá slizniční imunita, která funguje jako ochranný štít našeho organismu. Podpořte ji našimi přírodními doplňky stravy, které pomáhají tělu chránit se před různými respiračními infekcemi, včetně koronaviru. U přípravků Joalis se spojuje účinek bylin se silou informace, rychlá a cílená reakce imunity je důležitá pro zvládnutí infekce. Vhodné i jako prevence“.

Z reakcí v diskusi je přitom zřejmé, že někteří se skutečně domnívají, že je bylinkové kapky před nákazou novým koronavirem ochrání. „Jak přípravek dokáže bojovat s virem, který ještě nikdo pořádně nezná, to asi těžko předvídat, ale protože Joalisu důvěřuju už z dřívějška, tak začnu kapat,“ napsala Jana Berková.

Zuzana Stolzová píše: Já už kapu nový Gripin, který by údajně měl obsahovat i nový Corona virus. Přípravky Joalis mi vždy vyřešily, co jsem potřebovala. Roky, které beru Gripin, jsem neměla chřipku, předtím každý rok. Doufám, že mě nezklamou ani teď.“

Správní řízení SZPI zahájila také s Filipem Vítů, který distribuoval ve stanicích metra a do domovních schránek na pražském Proseku na tři tisíce letáků, na nichž bylo uvedeno „Prevence koronaviru“ a použil tedy zakázané tvrzení o potravinách. Podle zjištění redakce FAEI.cz je Filip Vítů prodejcem Herbalife, jak ostatně vyplývá z jeho videa na YouTube nebo z jeho webu http://upravavahy.cz/.

SZPI včera opětovně důrazně upozornila spotřebitele, že doplňky stravy jsou z hlediska právních předpisů potravinami, a proto jim nelze připisovat léčebné nebo preventivní účinky. „Ty jsou vyhrazeny pouze léčivům,“ připomněl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva s tím, že inspektoři SZPI aktuálně šetří další případy podezření na použití nepovolených léčebných tvrzení u doplňků stravy právě v návaznosti na virovou pandemii.

PSALI JSME:
Léky, doplňky stravy i potraviny se mohou „poprat“ a poškodit zdraví

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Češi se připravují na druhou vlnu, skupují notebooky

Obchody s elektronikou hlásí citelně zvýšení zájem Čechů o nákup notebooků, podobných zařízení či příslušenství typu webkamer nebo mikrofonů. Tuto nákupní horečku nyní stupňuje obava ze závažného průběhu druhé vlny …

Fixace ceny elektřiny se teď domácnostem nevyplatí

Cena elektřiny se na pražské burze letos citelně propadla. Jen otázkou času je, kdy se tento propad projeví v konečné ceně elektřiny pro domácnosti. Zatím platí, že domácnosti by měly odolat různým nabídkám k fixaci …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru