Bytová výstavba brzdí

Názor
Pozitivně nezakončil srpen pouze průmysl, ale i stavebnictví, které si připsalo oproti červenci čtyři desetiny procentního bodu k dobru. Meziročně se stavební výroba reálně zvýšila o 1,4 procenta. Tentokrát se dařilo pozemnímu i inženýrskému stavitelské, nicméně je otázkou, zda srpnový výsledek mění doposud nastolený trend poklesu, který započal už v prvních měsících letošního roku.
Už od jara je vidět, že výstavba nových bytů začíná brzdit, a to především v Praze, kde panuje dlouhodobě největší nedostatek bytů. Ilustrační foto: FAEI.cz

Vše se totiž točí kolem dostatku peněz a rychlosti, s jakou probíhá cenové přehodnocování nasmlouvaných projektů. Ve hře je kromě cen i zásobování některými stavebními materiály a permanentní nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků.

Celkové výsledky stavebnictví lze hodnotit mírně pozitivně, zaostává naproti tomu bytová výstavba. Už od jara je vidět, že výstavba nových bytů začíná brzdit, a to především v Praze, kde panuje dlouhodobě největší nedostatek bytů odrážející se i v jejich rekordních cenách. Nebylo až takovým překvapením, kdyby Prahu postupně následovaly i další regiony.

U bytové výstavby začíná letos situace pomalu připomínat vývoj po roce 2008, kdy rovněž začala bytová výstavba slábnout s tím, jak se zhoršovala celková ekonomická situace.

PSALI JSME:
Stavební produkce v srpnu zlomila sérii meziměsíčních poklesů

Pokles poptávky po bytech vyvolaný jejich vysokými cenami i dražším financováním vede zřejmě developery, jako už tehdy, ke zpomalování tempa výstavby a odkládání některých projektů do příznivějších časů.

Mix vysokých cen a úroků vede naproti tomu k vyššímu zájmu o nájemní bydlení, které je v ČR stále ještě ne zcela nerozvinutým segmentem trhu. Část nových bytů proto může skončit jako byty nájemní, kterých je aktuálně i třeba kvůli restartu Airbnb nedostatek.

V každém případě u bytové výstavby by neměly překvapit slabší výsledky ani v dalších měsících. S ohledem na ekonomickou situaci by to byl to docela logický výsledek. Na jedné straně uvidíme stále slabší rozjezdy nové výstavby, na straně druhé rekordní počty dokončovaných bytů.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví se může dostat do mírné recese

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.