Bytová výstavba brzdí

Pozitivně nezakončil srpen pouze průmysl, ale i stavebnictví, které si připsalo oproti červenci čtyři desetiny procentního bodu k dobru. Meziročně se stavební výroba reálně zvýšila o 1,4 procenta. Tentokrát se dařilo pozemnímu i inženýrskému stavitelské, nicméně je otázkou, zda srpnový výsledek mění doposud nastolený trend poklesu, který započal už v prvních měsících letošního roku.
Už od jara je vidět, že výstavba nových bytů začíná brzdit, a to především v Praze, kde panuje dlouhodobě největší nedostatek bytů. Ilustrační foto: FAEI.cz

Vše se totiž točí kolem dostatku peněz a rychlosti, s jakou probíhá cenové přehodnocování nasmlouvaných projektů. Ve hře je kromě cen i zásobování některými stavebními materiály a permanentní nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků.

Celkové výsledky stavebnictví lze hodnotit mírně pozitivně, zaostává naproti tomu bytová výstavba. Už od jara je vidět, že výstavba nových bytů začíná brzdit, a to především v Praze, kde panuje dlouhodobě největší nedostatek bytů odrážející se i v jejich rekordních cenách. Nebylo až takovým překvapením, kdyby Prahu postupně následovaly i další regiony.

U bytové výstavby začíná letos situace pomalu připomínat vývoj po roce 2008, kdy rovněž začala bytová výstavba slábnout s tím, jak se zhoršovala celková ekonomická situace.

Pokles poptávky po bytech vyvolaný jejich vysokými cenami i dražším financováním vede zřejmě developery, jako už tehdy, ke zpomalování tempa výstavby a odkládání některých projektů do příznivějších časů.

Mix vysokých cen a úroků vede naproti tomu k vyššímu zájmu o nájemní bydlení, které je v ČR stále ještě ne zcela nerozvinutým segmentem trhu. Část nových bytů proto může skončit jako byty nájemní, kterých je aktuálně i třeba kvůli restartu Airbnb nedostatek.

V každém případě u bytové výstavby by neměly překvapit slabší výsledky ani v dalších měsících. S ohledem na ekonomickou situaci by to byl to docela logický výsledek. Na jedné straně uvidíme stále slabší rozjezdy nové výstavby, na straně druhé rekordní počty dokončovaných bytů.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB