Bytová výstavba v Praze se loni propadla o téměř 39 procent

Názor
Prosincové výsledky stavebnictví se docela vymykají trendu, který byl v tomto odvětví patrný po většinu roku 2022. Prudký růst výkonů inženýrského stavitelství totiž výrazně zlepšil celkový výsledek stavebnictví v závěru roku. Jestli jde o nový trend, nebo jen o vliv příznivého počasí nebo předfakturace, se teprve uvidí. V každém případě útlum v pozemním stavitelství to nijak nezvrátilo.
Už od jara loňského roku bylo patrné, že developeři šlapou na brzdu a začínají stavět čím dál méně bytů. Týkalo se to především Prahy. Ilustrační foto: FAEI.cz

Patrné je především pokračování trendu zpomalování bytové výstavby, která za celý loňský rok poklesla o 7,7 procenta. Už od jara bylo patrné, že developeři šlapou na brzdu a začínají stavět čím dál méně bytů. Týkalo se to především Prahy, kde bytová výstavba za celý rok propadla o téměř 39 procent.

Hlavním důvodem omezování výstavby nových bytů je nepochybně nižší dostupnost hypoték a negativní očekávání. Vysoké úrokové sazby spolu s přísnějšími pravidly požadovanými centrální bankou postupně utlumovaly mnohaletý boom na hypotečním trhu.

PSALI JSME:
Stavebnictví letos čeká další propad. Staví se méně bytů, což v budoucnu zvýší cenu bydlení

Nemovitosti se ovšem stávaly méně dostupnými i v důsledku jejich vysokých cen, a to nejen v případě nových bytů, ale i těch starších. Když k tomu připočteme očekávanou recesi, bylo šlápnutí na brzdu ze strany developerů logickým krokem.

Po loňském mírném růstu je letošní výhled stavebnictví zatím nejistý. Překážkou jeho růstu zůstávají vysoké ceny stavebních materiálů, které mj. nutí přeceňovat dříve sjednané zakázky, ale i přetrvávající nedostatek kvalifikovaných a pomocných pracovníků. Hitem letošního roku budou nepochybně rekonstrukce zaměřené na energetické úspory a fotovoltaika.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průmysl roste, stavebnictví stagnuje a zahraniční obchod nemá problém se silnou korunou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.