Bytů se sice staví více, ale ceny na realitním trhu neklesnou

Loni v Česku nastal po letech boom bytové výstavby. Podle analytika ČSOB Petra Dufka sice boom přišel, avšak s velkým zpožděním a logicky za zcela jiných cenových podmínek. Počty nově stavěných bytů, jak sdělil portálu FAEI.cz, stále neodpovídají reálné nebo spekulativní poptávce a už vůbec zatím nestačí na to, aby se alespoň zastavil dosavadní prudký růst cen nemovitostí.
Bytů se sice staví více, ale ceny na realitním trhu neklesnou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Velmi dobré výsledky vloni zaznamenala bytová výstavby, když se počet nově stavěných bytů zvýšil o více než třetinu, za celý loňský rok pak o necelých 17 %,“ komentoval Dufek aktuální údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) k loňským výkonům tuzemského stavebnictví.

„Celkem se v roce 2019 začalo stavět necelých 39 tisíc bytů, tedy nejvíc od roku 2008 (tehdy to bylo 43,5 tis.), nicméně na pokrytí poptávky to stále nestačí,“ připomíná analytik. „Počet zahájených bytů je sice nejvyšší od roku 2008, ale stále o zhruba pět tisíc bytových jednotek zaostává za vrcholnými léty 2006 až 2008,“ připomíná hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

„Vysoké ceny nemovitostí motivovaly developery k výstavbě nových bytů. V loňském roce bylo dokončeno o 23,7 procenta více bytů v bytových domech, než o rok dříve. Počet dokončených bytů však stále není dostatečný, aby způsobil propad cen na realitním trhu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Podle něj se ukazuje, že kvůli vysokým cenám nemovitostí na realitním trhu vzniká tlak na novou výstavbu. V této souvislosti je patrný růst cen stavebních prací a současně dochází ke zvyšování průměrné hodnoty stavební zakázky o 11,1 % na 4,1 milionu korun.

To, že se vloni výrazně zlepšila bytová výstavba, když stavební firmy v celém Česku dokončily celkem 36 422 nových bytů, pozitivně kvitoval pro náš portál šéf developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. „Tyto zdánlivě dobré zprávy ale neznamenají, že by se začalo blýskat na lepší časy. Dostupnost bydlení se příliš nezmění, protože k zásadním změnám nedošlo. Povolovací proces je pořád extrémně složitý a povolení středně velkého rezidenčního projektu stále trvá pět a více let,“ připomíná.

Počet uzavřených stavebních zakázek ke konci roku je podle údajů ČSÚ o 5,2 % vyšší než o rok dříve. „Začátek roku tak pro stavebnictví bude znamenat pokračování růstu, i vzhledem k zatím spíše mírné zimě přející stavebním pracím. Dá se tedy očekávat, že mírný růst sektoru bude pokračovat i v prvních měsících letošního roku,“ predikuje šéf Ekospolu.

PSALI JSME:
Nejvíce bytů se vloni postavilo ve středních Čechách

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Družstevní bydlení dostupnost bydlení nezlepší

Dostupnost vlastního bydlení je kvůli zablokovanému procesu povolování nových staveb a zastaralému územnímu plánu v Praze stále horší. Vedení města se proto snaží najít recept, jak dostat bytovou výstavbu v hlavním …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru