Byty k pronájmu: Požadavky na podnájemníky se zpřísňují, situace na trhu nahrává pronajímatelům

Plánujete pronajmout byt? Situace na trhu vám přeje. Doba, kdy se majitelé bytů přetahovali o potenciální nájemníky, je pryč. Volných bytů k pronájmu je málo a na jeden inzerát se rychle ozývají i desítky zájemců. Nastala tedy ideální doba minimalizovat rizika spojená s volbou nespolehlivého nájemníka. Jak na to radí Jan Martina, oblastní ředitel pro Prahu společnosti M&M reality.

„Nedostatek volných bytů k pronájmu nahrává jejich majitelům, a to nejen v Praze, kde v některých lokalitách rostou ceny nájemného dvouciferným tempem. Najít do pěkného bytu nájemníka, není v tuto chvíli nijak obtížné. Lidé ovšem stále podceňují rizika spojená se špatnou volbou,“ konstatuje Martina.

Zatímco například v USA či ve Velké Británii je podle něho běžné vyžadovat po potenciálním nájemníkovi reference od zaměstnavatele či od bývalých pronajímatelů, v Česku zatím podobné věci zvykem nejsou. Lidé mnohdy pronajmou byt prvnímu, kdo projeví zájem a je ochoten složit kauci, případně jen na základě osobních sympatií. „Tím riskují velké starosti. Někdy stačí jeden nezaplacený nájem, aby se majitel bytu, který byl třeba financován hypotékou, dostal do finančních potíží. A nelze spoléhat na to, že neplatiče jednoduše z bytu vykážete. Občanský zákoník stále více chrání nájemníky, než pronajímatele. Je proto zcela stěžejní si budoucího nájemníka důkladně prověřit,“ upozorňuje Martina.

Jak na to? Při prohlídce se zajímejte o to, jaké má potenciální nájemník zaměstnání, proč se rozhodl stěhovat a kde bydlel předtím. Jednoznačným varovným signálem je například předchozí bydliště na obecním úřadě. Prověřte proto adresu, kterou má dotyčný uvedenou v občanském průkazu. Jasně zájemci sdělte, že si v bytě nepřejete nikoho, kdo řeší nějaké dluhy či exekuce. Nepoctiví lidé budou pochopitelně lhát a mlžit, proto by vaše další kroky měly směřovat na internet. Podívejte se do insolventního rejstříku (www.justice.cz), zda dotyčný nemá dluhy, které nesplácí. „Vzhledem k silné poptávce si opravdu můžete vybírat. Nemějte strach požadovat po zájemci další garance, například právě reference od zaměstnavatele, ale třeba i výpis z bankovního konta či z registru neplatičů. Pokud je vám nepříjemné takové věci po lidech vyžadovat, je lepší obrátit se na realitní kancelář, která zájemce prověří za vás,“ říká Martina s tím, že v některých případech se může vyplatit třeba mírně snížit cenu nájmu, čímž se počet zájemců ještě zvýší, a s ním i šance vybrat si do bytu přesně takového nájemníka, jakého chcete. Třeba spolehlivého státního zaměstnance.

Realitní kancelář může majiteli následně pomoci i se správou pronajímané nemovitosti, tak aby nemusel řešit žádné starosti s bytem ani nájemcem. „Tyto služby nenabízíme ve standardu, tedy v rámci každého pronájmu. Ale v případě, že o to má klient zájem, lze nastavit parametry spolupráce tak, že za něho převezmeme všechny starosti spojené se správou nemovitosti, od převodu energií, přes kontrolu včasného placení nájemného až po řešení technických havárií. Poplatek za tyto služby se u nás pohybuje okolo 5 procent z měsíčního nájemného,“ dodává Martina.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.