Byty kromě Prahy zdražují také v Brně a v Ostravě

Byty ve velkých českých městech dál zdražují. Data za třetí kvartály let 2020 a 2021 dávají jasně najevo, že na tomto faktu nic nezměnila ani pandemie covid-19. Naopak tempo růstu cen je poměrně enormní.
V jihomoravské metropoli je dlouhodobě nedostatek bytů, takže developeři mohou ceny šponovat relativně vysoko. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nejvíce je to patrné v Ostravě, kde meziročně průměrná cena za jeden metr čtvereční vzrostla o 45 procent na 43 764 korun. Hlavní město Praha hlásí výrazně nižší procentuální nárůst. Byty zde zdražily průměrně o 14 procent na 117 274 korun za metr čtvereční.

Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou. Ze setrvalého růstu cen nemovitostí je patrné, že pandemie kolem covid-19 jejich dlouhodobý pohyb nahoru nezastavila.

„Nabídka nemovitostí je dlouhodobě velmi nízká, což stále tlačí ceny nahoru. Byť naše nová politická garnitura má ambice usnadnit pravidla pro novou výstavbu, jen tak rychle se to do cen bytů neprojeví,“ informoval redakci FAEI.cz Jan Boruta, jeden z jednatelů společnosti FérMakléři.cz.

PSALI JSME:
Byty na Liberecku zdražují sedmkrát rychleji než v Praze

„Hypotéky jsou rovněž stále dostupné, přestože Česká národní banka nedávno skokově zvýšila úrokové sazby,“ dodal Boruta k pokračujícímu růstu cen nemovitostí. V Praze aktuálně vyjde metr čtvereční podlahové plochy více než dva a půl krát dráž než v Ostravě, byť je výše nájmů v Ostravě místy i na přibližně 80 procentech toho co v Praze.

„To je důvod, proč v Ostravě spatřuji i nadále potenciál vyššího meziročního růstu cen, než je tomu v Praze,“ uvedl Boruta. V Praze byty zdražují nejméně ze všech krajských měst – meziročně o 14 procent. O pětinu vzrostly ceny v Plzni, která tak více méně kopíruje trend v hlavním městě, což je dáno i relativní geografickou blízkostí.

Naopak v Brně meziročně vzrostly ceny o téměř třetinu. „V jihomoravské metropoli je dlouhodobě nedostatek bytů, takže developeři mohou ceny šponovat relativně vysoko. Ve městě je poměrně velké množství zahraničních firem a tedy i zaměstnanců,“ uvedl Boruta.

PSALI JSME:
Byty v Brně za rok zdražily o čtvrtinu

„Ti si současné ceny mohou dovolit, takže tento trend se měnit pravděpodobně nebude,“ uvedl s tím, že průměrná cena za jeden metr čtvereční se v Brně už blíží magické hranici 100 000 korun. Aktuálně je na úrovni 94 645, což je meziročně více o 29,48 procenta.

Tak podle Marka Vintra, předsedy správní rady Asociace brněnských architektů a stavitelů (ABRAST), růst cen nemovitostí nabírá na rychlosti a brněnské novostavby se šplhají na úroveň cen v Praze: „Očekáváme, že růst inflace částečně podpoří poptávku po nemovitostech, protože kupující budou motivovaní investovat své úspory, a chránit je tak před výrazným znehodnocením.“

„Ceny se vyšplhaly na hranici finanční dostupnosti a růst úrokových sazeb hypoték razantně prodražuje také půjčky na bydlení. Takové ceny jsou pro většinu domácností nedosažitelné,“ myslí si Vintr. Pro Brno to podle něj znamená především výrazný odliv obyvatel za hranice města a sílící trend suburbanizace: „Bude se zhušťovat doprava, mladé rodiny se budou z města stěhovat pryč a bydlení ve městě se pro mnohé stane luxusem. Bude se rozvíjet satelitní výstavba v obcích mimo město.“

PSALI JSME:
Lidé ve velkém ukládají své úspory do koupě nových bytů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB