Byty v Brně za rok zdražily o čtvrtinu

Přesně před rokem stál nový byt v Brně o milion korun méně než nyní. Meziročně to představuje zdražení v průměru o 27 procent. Nejvíce zdražily momentálně nejžádanější garsonky, a to o celých 34 procent. Našetřit si na ně zájemci musí necelé čtyři miliony korun. Na základě své pravidelné analýzy na to upozornila společnost Trikaya, která monitoruje trh novostaveb v moravské metropoli již od roku 2014.
Přesně před rokem stál nový byt v Brně o milion korun méně než nyní. Meziročně to představuje zdražení v průměru o 27 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Průměrná cena metru čtverečního nového bytu v brněnské nabídce tak podle analýzy poprvé v historii přesáhla sto tisíc korun. Nárůst cen je podle odborníků způsoben dlouhodobě nedostatečnou výstavbou, kterou limituje zejména nedostatečně flexibilní územní plánování.

V brněnské nabídce je aktuálně 483 volných bytů v novostavbách. Během prvního čtvrtletí se do ní dostalo celkem 324 bytů, nicméně tři čtvrtiny z nich byly v jednom jediném rezidenčním projektu. Přestože byty neustále zdražují a metr čtvereční nyní vyjde v průměru na téměř 109 tisíc korun, kolem 40 procent těchto nově nabízených bytů je již rezervovaných.

PSALI JSME:
Brno je zlatá loď. A čím dál dražší

„Kdyby se do prodeje tento významný projekt nedostal, v brněnské nabídce by bylo jen 244 volných bytů, což je extrémně nízké číslo. Město by proto mělo co nejdříve představit plán, jak se mají rezidenční projekty rozvíjet, jinak se tento raketový růst cen nezastaví,“ varuje výkonný ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý.

Asociace brněnských architektů a stavitelů (Abrast) považuje současnou situaci na trhu s byty za znepokojivou. Převis poptávky po nových bytech nad jejich nabídkou je dokonce takový, že jsou projekty často téměř vyprodané pár dní po jejich uveřejnění v inzerci.

Zdroj: Trikaya

„Odhadujeme, že více než 20 procent našich zákazníků přitom byty kupuje čistě ze spekulativních důvodů,“ říká předseda správní rady asociace Marek Vinter. Abrast tento týden poslala městu Brno otevřený dopis, v němž vyzývá, aby situaci bralo vážně a otevřelo aktivní diskusi ohledně možností zpomalení rychlého cenového růstu.

„Alarmující není jen meziroční zdražení, ale také enormní růst cen v posledním čtvrtletí, který je nyní kolem 12 procent. Na vlastní byt tak každé další tři měsíce nedosáhne větší procento lidí střední třídy a ve velkém se začne přecházet do nájemního bydlení, což pouze podporuje skupování bytů velkými hráči a nemovitostními fondy,“ upozorňuje Veselý.

PSALI JSME:
V nájemním bydlení se Češi začínají blížit Němcům a Rakušanům

Běžní občané se zájmem o vlastní nemovitost se podle něj budou i nadále stahovat za hranice Brna a porostou náklady na infrastrukturu i provoz města. Ceny podle Veselého žene vzhůru především zkostnatělé územní plánování spolu s pomalými a náročnými povolovacími procesy nových staveb, ale také zdražování pozemků a stavebních prací včetně materiálů.

Do hry o brněnské nemovitosti se podle Františka Šudřicha, obchodního ředitele společnosti Trikaya, pustili kromě investorů, které láká vidina zisku, i spekulanti, kteří ve městě dříve nebývali běžní: „Mají řadu bytů, v nichž nikdo nebydlí, a slouží tak pouze k uchování hodnoty. Tento trend podpořil jednak sám dramatický růst cen, ale také zrušení daně z nabytí nemovitosti, která právě od krátkodobých spekulativních nákupů částečně zrazovala.“

Průměrné ceny bytů v nabídce dle dispozic (k dubnu 2021). Zdroj: Trikaya

Nabízeným bytům v Brně aktuálně dominují garsoniéry, jichž je přesně polovina a byty v lokalitě Brno-střed. Právě garsonky se v prvních třech měsících letošního roku prodávaly nejlépe, a překonaly tak dlouhodobě největší zájem o byty dispozice 2+kk, které se od ledna do března prodávaly za cenu kolem 5,4 milionu korun. Průměrný byt o velikosti 60 metrů čtverečních kupovali zájemci za 5,5 milionu.

Levnější vlastní bydlení tak budou Brňané vyhledávat zejména v okrese Brno-venkov, kde se průměrná cena za metr čtvereční drží na 63 tisících korun. Bytová nabídka je tam však značně omezená, podobně jako nabídka rodinných domů, jejichž cena se pohybuje od 6,7 do 21,6 milionu korun.

„Troufám si tvrdit, že je jen málo míst na světě, kde se ceny nemovitostí zvedly za posledních pět let na dvojnásobek,“ uzavírá Marek Vinter z Abrastu.

PSALI JSME:
Levné byty došly již i v Brně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Co zdražuje nové byty v Praze?

Ceny nových bytů v Praze neustále rostou a v poslední době se dostaly tak vysoko, že jsou pro většinu domácností nedostupné. Výjimky v podobě levnějších projektů se sice čas od času najdou, jde ale jen o výjimky …

ČSSD chce po volbách lidi pokutovat za volné byty

Dnes představené priority volebního programu ČSSD zřetelně dokumentují, že vládní strana po volbách bude usilovat o to, aby prudce rostoucí veřejný dluh spláceli zejména ti nejmajetnější. V tomto smyslu program …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru