Insolvenční návrh na firmu podala trojice bývalých zaměstnanců, kterým softwarová firma nevyplácela mzdy, což navrhovatelé doložili korespondencí s dlužníkem o jeho neschopnosti vyplácet mzdy zaměstnancům. Podle insolvenčního návrhu je bývalým zaměstnancům také známo, že Clever Monitor za ně neodváděl pojistné na zdravotním a sociálním zabezpečení, přestože jim ze mzdy srážel příslušné částky.
Výše dlužných částek ani období, za která bývalý zaměstnanci firmy nedostali mzdy, není kvůli ochraně osobních údajů navrhovatelů z informací zveřejněných v rejstříku známa. Ve chvíli publikování tohoto článku spis společnosti Clever Monitor neobsahoval žádné přihlášky pohledávek jiných věřitelů firmy.
Reakci vedení společnosti Clever Monitor redakce FAEI.cz zjišťuje. Firma je ale od konce dubna bez jednatele, zakladatele Lukáše Hakoše. Z funkce jej odvolali majitelé firmy kvůli Hakošovým „nevyjasněným finančním závazkům“ vůči spediční společnosti Cargonet Pavla Nováka. Podle údajů v online obchodním rejstříku platných k dnešnímu dni je Hakoš stále zapsán jako jednatel firmy, která je z 90 procent vlastněna britskou firmou CLEVER MONITOR INTERNATIONAL LIMITED a 10 procenty rovněž britskou PANGEA MINERALS DEVELOPMENT LIMITED.
Podle zjištění našeho portálu Lukáš Hakoš aktuálně čelí trestnímu oznámení pro podvod. To podal Pavel Novák z Litoměřic, který v lednu 2018 půjčil ze své prosperující spediční Cargonet firmě Clever Monitor tři miliony korun. Tento obnos plus roční úrok ve výši osmi procent měla Novákova firma na základě smlouvy dostat zpět už 4. ledna 2019. Ale společnost Clever Monitor a její jednatel Lukáš Hakoš se neměli k tomu, aby všechny půjčené peníze vrátili.
Už letos na začátku února redakce FAEI.cz v souvislosti se stomilionovou emisí firemních dluhopisů skupiny Clever Monitor a s odvoláním na informace uvedené v tzv. prospektu emitenta upozornila, že firma se základním jměním ve výši 200 tisíc korun je už několik let docela dost předlužená. Kvůli emisi dluhopisů musela „skupina“ zveřejnit i dílčí neauditované a nekonsolidované finanční údaje tzv. provozní společnosti Clever Monitor, která má být z nových obligací financována především.
Cizí zdroje (zejména půjčky a úvěry) rostou od roku 2016 v Clever Monitor každoročně zhruba trojnásobně. V roce 2016 to bylo něco málo přes šest milionů korun, o rok později téměř 23 mil. Kč a k 31. srpnu 2018 už přes 68 milionů. A souběžně s tím se do mínusu propadal i výsledek hospodaření: Za rok 2017 to bylo něco málo přes sedm milionů korun, ke konci loňského srpna už necelé 23 mil. Kč. A vlastní kapitál se z více než mínus deseti a půl milionu propadl meziročně na mínus 33,5 mil. Kč.