Bývalým zákazníkům Bohemia Energy skončila lhůta pro nalezení nového dodavatele energií

Analýza
Včerejškem skončil režim dodavatele poslední instance (DPI) pro bývalé odběratele elektřiny od společností ze skupiny Bohemia Energy. Délka DPI je zákonem omezena právě na šest měsíců, které právě nyní uplynuly. Odběratelé, kteří si dosud nenašli nového dodavatele, se po uplynutí lhůty dopustí neoprávněného odběru, což povede k odpojení jejich odběrného místa od energií, upozornil Energetický regulační úřad (ERÚ).
Včerejškem skončil po šesti měsících režim dodavatele poslední instance pro bývalé odběratele elektřiny od společností ze skupiny Bohemia Energy. Přes čtyři tisíce míst je teď v ohrožení, že budou odpojeny kvůli neoprávněnému odběru. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Režim dodavatele poslední instance prošel největší zatěžkávací zkouškou v historii. Záchranná síť ale fungovala. Nikdo nezůstal bez energií a většina spotřebitelů si nového dodavatele našla ještě do konce roku 2021, v lednu už jich zbývalo jen sedm procent,“ informoval Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Většinou jde podle něj o tzv. nekontaktní zákazníky, kteří nereagují na opakované písemné výzvy, nezvedají telefony a nedaří se je sehnat ani při četných obchůzkách. Zčásti může jít o nevyužívané nemovitosti, což platí především u podnikatelských odběrných míst, která tvoří významný podíl.

Celkem je podle ERÚ aktuálně 4 200 odběrných míst (po skupině Bohemia Energy, pozn. red.), která dosud nemají nového dodavatele a která se po uplynutí šestiměsíční lhůty dopustí neoprávněného odběru, což povede k jejich odpojení od energií.

Jak na webu úřadu práce uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, dost často jde o lidi, kteří jsou starší, nemohoucí nebo se dostatečně nevěnují došlým informacím, které jim dodavatel poslední instance opakovaně zasílá.

„Pokoušíme se je proto kontaktovat osobně prostřednictvím zaměstnanců Úřadu práce ČR a vysvětlit jim, že pokud urychleně nepodepíšou řádnou smlouvu s jimi vybraným dodavatelem, budou odpojeni,“ uvedl ministr.

„Vzhledem k stále ještě nízkým venkovním teplotám a následujícím nákladům, které by klienti museli zaplatit za opětovné připojení, je chceme před takovou situací chránit,“ sdělil Jurečka a doplnil, že z původního počtu 637 136 domácností, které byly v režimu DPI u smluv s elektřinou, je převedeno na běžné smlouvy 97,82 procenta z nich.

PSALI JSME:
Zákazníci Bohemia Energy v režimu dodavatele poslední instance by už neměli vyčkávat

Prostým výpočtem lze zjistit, že o něco málo než dvě procenta dosud „nepřevedených“ odběrných míst (přesně 2,18 %) znamená, že nového dodavatele energií nemá dosud 13 890 domácností (nejen bývalí klienti Bohemia Energy, pozn. red.).

Ačkoliv dodavatelé poslední instance mají právo požádat provozovatele distribuční soustavy prakticky ihned o odpojení odběrného místa, které se ocitne v neoprávněném odběru, ne všichni dodavatelé tak učiní první den.

„K odpojování proto dojde v praxi v horizontu jednotek dnů až týdnů. Pro opětovné zprovoznění odběrného místa bude nutné, aby spotřebitel uzavřel smlouvu s novým dodavatelem, který požádá distributora o připojení. To znamená, že bez energií zůstane spotřebitel přinejmenším několik dní,“ vysvětlil naší redakci mluvčí ERÚ Michal Kebort.

PSALI JSME:
Pozor na tzv. spotové produkty, varuje ERÚ

Podle Ondřeje Doležala z poradenské a dodavatelské společnosti Students for People „reálné odpojení nastane až po třetí výzvě o nápravě bezesmluvního vztahu“. Podle něj je zde ale riziko, že řada dodavatelů už nebude mít kapacitu a prostředky jak přijímat klienty, kteří musí urgentně sehnat nového dodavatele.

„V našich návrzích na úpravu energetického zákona řešíme právě to, aby lidé po ukončení DPI nepadali do neoprávněného odběru. Pokud by si včas nesehnali nového dodavatele, automaticky by přešli na standardní produkt. Dosud zákon podobné možnosti nenabízí,“ doplnil předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Mezi další návrhy ERÚ, které se týkají DPI, patří podle něj také například zpřesnění výpočtu věcně usměrňovaných cen dodavatelů poslední instance, nebo nová pravidla pro stanovení a úhradu záloh. Návrhy v tzv. paragrafovém znění předá úřad do konce dubna gestorovi energetického zákona, Ministerstvu průmyslu a obchodu.

PSALI JSME:
Silná slova a velké ego Jozefa Síkely. Bude to na roli ministra stačit?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Za kolik bude letos v restauraci svatomartinská husa?

Naobědvat se a utratit při tom v restauraci do 150 korun? Ještě na začátku letošního roku to bylo možné ve více než polovině krajských měst v České republice. V srpnu se ale pod tuto hranici dostali pouze lidé v …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.