Čas dovolených je tu. Jak připravit auto na cestu k moři?

Plánujete letos vyrazit k moři autem? Ať už je vaší cílovou destinací oblíbené Chorvatsko, Itálie, nebo daleké Španělsko, nezapomeňte na několikasetkilometrovou trasu připravit nejen sebe, ale především své vozidlo.

Auto nechte zkontrolovat v servisu

Pokud chcete mít jistotu, že vaše auto je na dalekou cestu k moři náležitě připravené, nechte ho prohlédnout v autorizovaném servisu. Důkladné kontrole tak neunikne skutečně nic. Počítat ale musíte s tím, že si za odbornou službu připlatíte. A vzhledem k tomu, že samotná dovolená představuje značnou finanční zátěž, nelze se divit, že se spousta řidičů rozhodne vzít přípravu auta do vlastních rukou. Na co se v takovém případě zaměřit?

Hloubka dezénu a tlak v pneumatikách

Ze všeho nejdříve zkontrolujte stav pneumatik. Zaměřte se jak na hloubku dezénu, respektive kondici plášťů, tak na správné natlakování. Pokud budou pneumatiky podhuštěné, zhorší se ovladatelnost auta a zvýší se jeho spotřeba.

Pokud nevíte, na jakou hodnotu pneumatiky nahustit, podívejte se do uživatelské příručky nebo na nálepku umístěnou na sloupku u dveří řidiče. Mějte přitom na paměti, že u plně naloženého auta se doporučuje nafouknout je na maximální hodnoty huštění dle doporučení výrobce.

Doplňte provozní kapaliny

Dostatek tekutin potřebujete na cestu k moři nejen vy, ale i vaše vozidlo. Zjistěte proto, zda není potřeba doplnit provozní kapaliny – konkrétně se jedná o chladicí a brzdicí kapalinu, vodu do ostřikovačů a motorový olej. Pakliže jste olej již delší dobu nevyměnili, právě teď je ideální čas to napravit.

Světla svítí, stěrače stírají?

Před delší cestou se ujistěte, že všechna světla a blinkry svítí a blikají tak, jak mají. Pro jistotu si s sebou přibalte náhradní žárovky, ačkoliv už nejsou povinnou součástí výbavy vozidla.

V neposlední řadě zkontrolujte přední i zadní stěrače. Pokud totiž gumy správně nepřiléhají, může být jízda se špinavým, zamlženým či kapkami posetým předním sklem nejen nekomfortní, ale i velmi nebezpečná.

Prostudujte si požadavky na povinnou výbavu

V autě vám v žádném případě nesmí chybět povinná výbava. Ta během uplynulých let doznala určitých změn – k nemalé radosti řidičů z ní zcela zmizely náhradní pojistky a žárovky, stejně jako náhradní kolo, klíč na matice a zvedák. Absence tří posledních položek je však podmíněna tím, že je vaše vozidlo vybaveno pneumatikami, jež umožňují nouzové dojetí a které současně řidiče na vzniklý defekt upozorní.

Technicky vzato tak povinná výbava zahrnuje pouze:

  • reflexní vestu,
  • výstražný trojúhelník,
  • autolékárničku.

Tip: Pozor si dejte na to, že požadavky na povinnou výbavu se liší stát od státu. Například na Slovensku a v Polsku musí mít reflexní vestu nejen řidič, ale i ostatní členové posádky.

Mějte pohromadě všechny doklady

Poslední krok sice nesouvisí s přípravou vozidla, ani tak ho ale není radno podceňovat. Před cestou si ještě naposledy zkontrolujte, zda s sebou máte veškeré potřebné doklady – kromě občanského a řidičského průkazu také technický průkaz a zelenou kartu, jež potvrzuje platnost vašeho povinného ručení.

Chtělo by to nové auto?

Možná máte pocit, že vaše stávající vozidlo by dalekou cestu k moři nemuselo zvládnout. V tom případě je nejvyšší čas vyměnit ho za nové. Širokou nabídku vozů najdete na Heurece, kde máte na výběr auta od ověřených výrobců.

Zdroj: Heureka

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nový byt na hypotéku s úrokem 2,99 %

Nová bankovní rada měla již dvakrát možnost pohnout s úrokovými sazbami, ale nestalo se. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na sedmi procentech, banky aktuálně nabízejí hypotéky se sazbou v rozmezí 6 až 7 % včetně …

Sítě 5.5G mohou přijít už v roce 2024

Vzhledem k tempu standardizace 3GPP bude 5.5G komerčně využíváno v roce 2024, předpověděl během akce Global Mobile Broadband Forum 2022 Alex Sinclair, technický ředitel GSMA. Sítě 5.5G budou mít velký význam pro …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …