Čas epidemiologů skončil. Nyní musí převzít otěže ekonomové

Názor
Po amputaci podstatné části naší ekonomiky se nyní musíme pokusit přišít tuto část ke zbytku našeho hospodářství. Bohužel však postupně zjišťujeme, že amputovaná část odumírá a zbytek hospodářství krvácí.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

První fáze pandemie koronaviru pomalu doznívá. Nyní se musíme zamyslet, jak postupovat dál. Dosud měli hlavní slovo epidemiologové, jejichž doporučení byla v přímém rozporu se snahou rozvíjet naše hospodářství. Epidemiologové nám naordinovali amputaci podstatné části naší ekonomiky. Jejich snaha byla vedena vidinou zamezení šíření koronaviru. Napáchali však přitom drakonické škody.

Jelikož epidemiologové nemají znalosti o fungování společnosti, nemůžeme jim vyčítat, co způsobili. V této souvislosti můžeme vinit politiky. Ti neměli pouze přejímat názory epidemiologů, ale měli se nad nimi zamyslet a korigovat je o názory odborníků z dalších oblastí. Nemá však cenu brečet nad rozlitým mlékem. Musíme se rychle přesunout do další fáze, kdy vliv epidemiologů již bude omezen, a hlavní slovo dostanou ekonomové.

Po amputaci podstatné části naší ekonomiky se nyní musíme pokusit přišít tuto část ke zbytku hospodářství. Bohužel však postupně zjišťujeme, že slibovaná pomoc státu nepřichází včas a amputovaná část ekonomiky začala odumírat. Rovněž zjišťujeme, že i zbytek hospodářství začal po amputaci krvácet a nyní je značně zesláblý. Jednoduše řečeno, naše hospodářství je z hlediska novodobé historie naší země v nejhlubší recesi a další státy po celém světě jsou na tom podobně.

PSALI JSME:
Ekonomika oživuje cestou nedávno vyšlápnutou

Ve Spojených státech jen v průběhu dubna přišlo o práci 20,5 milionu lidí. V Evropské unii je situace na papíře lepší, protože zde fungují podpůrné programy jako je kurzarbeit. Fakticky vzato jsou však evropské podniky v podobně špatné situaci jako americké. Kdyby podpůrné programy skončily, nezaměstnanost by začala raketově růst. Musíme se proto pokusit nastartovat ekonomiku dříve, než k masovému propouštění dojde.

Kdyby byly firmy naprosto zdravé, jejich krátkodobé vypnutí by neznamenalo pohromu. Opětovně by se zapnuly a dál by fungovaly. Jenže již před propuknutím pandemie byla řada firem předlužená a žila takříkajíc z měsíce na měsíc. V situaci, kdy firmy dostaly zákaz fungovat, začaly být existenčně ohrožené. Některé proto vytloukají klín klínem a dál se zadlužují. Jiné již vědí, že skončí. Nyní se jen snaží vyčerpat podporu ze strany státu, kterou již nikdy nesplatí.

Ekonomové musí přijít s řešením, jak zachránit, co se dá. Jelikož mnoho firem spasit nepůjde, musíme se rovněž zaměřit na podporu podnikatelského prostředí, která povede ke vzniku úplně nových firem. Preferována by přitom měla být perspektivní odvětví. Nemá smysl za každou cenu udržovat produkci zboží a služeb, o které stejně nikdo nestojí. Naopak musíme přicházet s novými technologiemi a pronikat do dynamicky se rozvíjejících odvětví. To bude vyžadovat nejen úsilí podnikatelů, ale i zaměstnanců, kteří by měli začít pracovat na zlepšování kvalifikace.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Karty na stůl – karanténa zásadně ovlivnila spotřebu českých domácností

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.