Čas na dluhopisy?

Součástí investičního portfolia jsou vedle akcií či podílových fondů většinou i dluhopisy – nebo chcete-li obligace. V poslední době se jim však nedařilo, a to vinou růstu inflace a utahování měnových politik centrálních bank napříč vyspělými ekonomikami. Zaslouží si nyní opět pozornost investorů?
Dluhopisům se v poslední době nedařilo, a to kvůli růstu inflace a utahování měnových politik centrálních bank napříč vyspělými ekonomikami. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Globální dluhopisy nezažívaly v posledních letech příliš zářné období. V nedávné minulosti, tedy v době bezprecedentně nízkých (někde i záporných, pozn. aut.) úrokových sazeb, nenabízely dluhopisy prakticky žádné výnosy. Jejich cena byla přitom extrémně vysoká.

Koupě takového dluhopisu byla pro investora spíše věcí „z donucení“ – ekonomicky takový obchod nedával příliš velký smysl. Znamenal totiž jistou ztrátu nebo v lepším případě výnos v desetinách procenta.Kdo by chtěl vlastnit cenný papír s tím, že na konci splatnosti dostane méně, než do něj vložil?

Růst inflace

Vrcholem zmaru pak byl rok 2022, kdy dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond ztratil 16,2 procenta. To je na dluhopisy, které jsou považovány za jedny z nejkonzervativnějších investic, příliš.

Důvodem takového propadu byl skokový růst inflace napříč celým světem a rychlé utahování měnové politiky největších centrálních bank, tak jako jsme to viděli v případě České národní banky. Americká centrální banka, Fed, a postupně i Evropská centrální banka, také přehodnotily svůj pohled na kvantitativní uvolňování.

Růst výnosů do splatnosti tak výrazně stlačil ceny dluhopisů. Lehkou normalizaci jako předzvěst jsme na dluhopisovém trhu mohli zaznamenat už v roce 2021. Tehdy se začal snižovat počet dluhopisů obchodovaných se záporným výnosem do splatnosti.

Blýskání na lepší časy

Nyní se zdá, že se blížíme ke konci strmého růstu základních úrokových sazeb centrálních bank. To by mohla být v průběhu roku 2023 příležitost pro vstup investorů na dluhopisové trhy, kde po delší době konečně vidíme potenciál nadstandardních výnosů.

Mnoho Čechů aktuálně využívá pro zhodnocení svých úspor termínované, spořicí, ale i běžné účty či jiné nástroje peněžního trhu. Byla by však škoda propásnout příležitost, kterou dluhopisy začínají skýtat.

Platí ovšem, že je nutné, aby investoři byli obezřetní při výběru konkrétních dluhopisů i jejich teritoriálního zaměření. Nicméně zajímavých příležitostí bude přibývat. Rizikem zůstává zvýšená inflace a hospodaření na dluh v drtivé většině zemí.

To platí dvojnásob u korporátních dluhopisů, kde je faktor zadlužení emitenta ještě důležitější. Stále se pohybujeme v nejisté době, a proto doporučujeme spíše fondová portfolia než výběr jednotlivých dluhopisových titulů.

Pokud už se klient rozhodne pro konkrétní dluhopis, měl by si dát práci s řádnou analýzou a konzultovat to se svým finančním poradcem. Čas dluhopisů ovšem přichází a i přes zmíněná rizika by se v blízké době opět mohly stát zajímavou investicí.

Autor je vedoucí produktového oddělení společnosti Fincentrum & Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB