Část Čechů se na dovolené topí v luxusu, jiní si na zájezd půjčí. Dovolená na úvěr může skončit exekucí

Cestovní kanceláře hlásí nebývalý zájem Čechů o podzimní dovolené u moře v teplých krajích. Podle cestovní agentury Invia se přitom téměř zdvojnásobil prodej pokojů v pětihvězdičkových hotelech. Na druhou stranu si nemalá skupina Čechů nemůže dovolit ani letní zájezd k moři a musí si na něj půjčit.
Hodně Čechů, kteří na vysněnou dovolenou nedokáží našetřit dostatek peněz, si neváhá půjčit kvůli týdnu nebo dvěma u moře. Foto: Pixabay

Poptávka po zájezdech do teplých krajin v podzimních termínech se oproti loňsku podle statistiky cestovní agentury Invia zvedla prozatím o 35 procent. Kromě tradičně populárního Egypta či Turecka mají Češi zájem rovněž o exotické země, jako jsou Spojené arabské emiráty nebo Dominikánská republika. A rádi si připlatí za služby all inclusive a luxusní ubytování.

Kromě toho, že v těchto regionech je i na podzim teplo, nejsou ani ceny zájezdů předražené. Například do Egypta lze v těchto měsících vyrazit přibližně za 17 tisíc korun na osobu. „Dovolenou v Egyptě na podzim si prozatím zakoupilo dvakrát více turistů než vloni ve stejném období, zájem o Turecko a Tunisko je oproti loňsku rovněž dvojnásobný,“ říká Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia, jedničky v online prodeji dovolených na českém trhu.

PSALI JSME:
Strach z terorismu opadl, Češi se vrací k moři. Dokonce i bez pojištění

Zájem o exotiku

S koncem letní sezony narostla poptávka po exotických destinacích. U Čechů letos vedou Spojené arabské emiráty, ale zvyšuje se zájem rovněž o další destinace. Vedle Dominikánské republiky také Kapverdy, Mauricius, Maledivy nebo Thajsko. „Po množství letních svateb vyráží mnoho manželských párů na líbánky. Právě exotické ostrovy jsou pro ně jako stvořené, což se na zvýšené poptávce projevuje,“ vysvětluje Tůma.

K luxusnějším dovoleným se vztahují i kvalitnější služby. Většina českých turistů upřednostňuje leteckou dopravu a více než 60 procent cestovatelů si dopřává all inclusive služby. „Stále více lidí vyžaduje rovněž ultra all inclusive zájezdy, které kromě neomezené konzumace jídla po celý den často zahrnují i konzumaci alkoholu,“ říká Tůma.

Téměř polovina cestujících si dovolenou užije ve čtyřhvězdičkových hotelech, čtvrtina volí pětihvězdičkové ubytování. Právě poptávka po exkluzivních pětihvězdičkových hotelech vzrostla oproti loňsku o 80 procent.

PSALI JSME:
Co si žádají čeští turisté? Mladí se neobejdou bez wi-fi, staří jsou nejméně nároční

Zadlužení turisté

Na druhou stranu stále hodně Čechů, kteří na vysněnou dovolenou nedokáží našetřit dostatek peněz, si neváhá půjčit kvůli týdnu nebo dvěma u moře.

Jenže takový úvěr ale může rodinný rozpočet zatížit až na několik let a v nejhorším případě může vést až k exekuci. Podle údajů České národní banky činila výše spotřebitelských úvěrů tuzemských domácností před prázdninami 235 miliard korun.

„Mnohé domácnosti si přitom nepůjčuje jen v případě nutnosti, ale využívá úvěry i na zvýšení životního standardu. Častým důvodem půjčování je tak nejen nákup domácích spotřebičů či elektroniky, ale třeba právě i letních dovolených,“ říká Roman Outrata z finanční skupiny Ramfin.

PSALI JSME:
Čtvrtina českých domácností si nemůže dopřát ani týden tuzemské dovolené

Dovolená na úvěr

Úvěry na dovolené jsou přitom zářným příkladem nezodpovědného zadlužování, před kterým odborníci opakovaně varují. „Nejvíce ohroženou skupinou jsou lidé s nejnižšími příjmy. Typickým příkladem může být mladá rodina s nízkými nebo minimálními příjmy, která místo toho, aby vyrazila na levnější dovolenou v Česku, zvolí zahraniční pobyt a chybějící finance doplní úvěrem. Neuvažuje však už nad tím, zda úvěr zvládne spolu s dalšími výdaji bez problémů splácet,“ vysvětluje Outrata.

Pokud se někdo rozhodne, že se bez dovolené v zahraničí i přes chybějící finance neobejde, měl by si důkladně spočítat, jaká je jeho finanční situace a jakou částku zvládne bezpečně každý měsíc splácet. „I když jde zpravidla jen o menší půjčku, je nutné počítat i s dalšími nečekanými výdaji domácnosti, například v případě rozbitého kotle nebo pračky. I tyto potenciální výdaje je třeba zahrnout,“ upozorňuje Outrata.

Důležité je též dobře zvážit zdroj půjčky. Podle Outraty není například dobré kývnout hned na první nabídku – třeba přímo v cestovní kanceláři – ale věnovat trochu času srovnání s konkurencí.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Obejdeme se bez zahraničních turistů?

Jak utrácíme? Minulý týden karetní transakce (včetně výběrů z bankomatů) vzrostly o meziročně o jedno procento. V létě roste podíl plateb (i výběrů) v zahraničí. Pokud se podíváme jen na tuzemské transakce, tak …

Chorvatská dovolená: Ucpaná slovinská hranice

Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč Chorvatsko a Norsko, jako jediné v Evropě, nemají žádné zlato

Analýza
V Evropě jsou jen dvě země, které nedrží ve svých měnových rezervách žádné zlato. Jednou z nich je Norsko, které své rezervy ve výši 33,5 tuny prodalo v roce 2004 za 450 milionů dolarů. Dnes by za ně dostalo dvě miliardy dolarů, ale jak píše web Global Gold News, moc na tom nesejde, protože Norsko je jednou z nejbohatších zemí Evropy a každý Nor tak odporně bohatý, že by se Norsko mohlo nazývat zemí ropných milionářů.
Rolovat nahoru