Část Čechů se na dovolené topí v luxusu, jiní si na zájezd půjčí. Dovolená na úvěr může skončit exekucí

Cestovní kanceláře hlásí nebývalý zájem Čechů o podzimní dovolené u moře v teplých krajích. Podle cestovní agentury Invia se přitom téměř zdvojnásobil prodej pokojů v pětihvězdičkových hotelech. Na druhou stranu si nemalá skupina Čechů nemůže dovolit ani letní zájezd k moři a musí si na něj půjčit.
Hodně Čechů, kteří na vysněnou dovolenou nedokáží našetřit dostatek peněz, si neváhá půjčit kvůli týdnu nebo dvěma u moře. Foto: Pixabay

Poptávka po zájezdech do teplých krajin v podzimních termínech se oproti loňsku podle statistiky cestovní agentury Invia zvedla prozatím o 35 procent. Kromě tradičně populárního Egypta či Turecka mají Češi zájem rovněž o exotické země, jako jsou Spojené arabské emiráty nebo Dominikánská republika. A rádi si připlatí za služby all inclusive a luxusní ubytování.

Kromě toho, že v těchto regionech je i na podzim teplo, nejsou ani ceny zájezdů předražené. Například do Egypta lze v těchto měsících vyrazit přibližně za 17 tisíc korun na osobu. „Dovolenou v Egyptě na podzim si prozatím zakoupilo dvakrát více turistů než vloni ve stejném období, zájem o Turecko a Tunisko je oproti loňsku rovněž dvojnásobný,“ říká Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia, jedničky v online prodeji dovolených na českém trhu.

PSALI JSME:
Strach z terorismu opadl, Češi se vrací k moři. Dokonce i bez pojištění

Zájem o exotiku

S koncem letní sezony narostla poptávka po exotických destinacích. U Čechů letos vedou Spojené arabské emiráty, ale zvyšuje se zájem rovněž o další destinace. Vedle Dominikánské republiky také Kapverdy, Mauricius, Maledivy nebo Thajsko. „Po množství letních svateb vyráží mnoho manželských párů na líbánky. Právě exotické ostrovy jsou pro ně jako stvořené, což se na zvýšené poptávce projevuje,“ vysvětluje Tůma.

K luxusnějším dovoleným se vztahují i kvalitnější služby. Většina českých turistů upřednostňuje leteckou dopravu a více než 60 procent cestovatelů si dopřává all inclusive služby. „Stále více lidí vyžaduje rovněž ultra all inclusive zájezdy, které kromě neomezené konzumace jídla po celý den často zahrnují i konzumaci alkoholu,“ říká Tůma.

Téměř polovina cestujících si dovolenou užije ve čtyřhvězdičkových hotelech, čtvrtina volí pětihvězdičkové ubytování. Právě poptávka po exkluzivních pětihvězdičkových hotelech vzrostla oproti loňsku o 80 procent.

PSALI JSME:
Co si žádají čeští turisté? Mladí se neobejdou bez wi-fi, staří jsou nejméně nároční

Zadlužení turisté

Na druhou stranu stále hodně Čechů, kteří na vysněnou dovolenou nedokáží našetřit dostatek peněz, si neváhá půjčit kvůli týdnu nebo dvěma u moře.

Jenže takový úvěr ale může rodinný rozpočet zatížit až na několik let a v nejhorším případě může vést až k exekuci. Podle údajů České národní banky činila výše spotřebitelských úvěrů tuzemských domácností před prázdninami 235 miliard korun.

„Mnohé domácnosti si přitom nepůjčuje jen v případě nutnosti, ale využívá úvěry i na zvýšení životního standardu. Častým důvodem půjčování je tak nejen nákup domácích spotřebičů či elektroniky, ale třeba právě i letních dovolených,“ říká Roman Outrata z finanční skupiny Ramfin.

PSALI JSME:
Čtvrtina českých domácností si nemůže dopřát ani týden tuzemské dovolené

Dovolená na úvěr

Úvěry na dovolené jsou přitom zářným příkladem nezodpovědného zadlužování, před kterým odborníci opakovaně varují. „Nejvíce ohroženou skupinou jsou lidé s nejnižšími příjmy. Typickým příkladem může být mladá rodina s nízkými nebo minimálními příjmy, která místo toho, aby vyrazila na levnější dovolenou v Česku, zvolí zahraniční pobyt a chybějící finance doplní úvěrem. Neuvažuje však už nad tím, zda úvěr zvládne spolu s dalšími výdaji bez problémů splácet,“ vysvětluje Outrata.

Pokud se někdo rozhodne, že se bez dovolené v zahraničí i přes chybějící finance neobejde, měl by si důkladně spočítat, jaká je jeho finanční situace a jakou částku zvládne bezpečně každý měsíc splácet. „I když jde zpravidla jen o menší půjčku, je nutné počítat i s dalšími nečekanými výdaji domácnosti, například v případě rozbitého kotle nebo pračky. I tyto potenciální výdaje je třeba zahrnout,“ upozorňuje Outrata.

Důležité je též dobře zvážit zdroj půjčky. Podle Outraty není například dobré kývnout hned na první nabídku – třeba přímo v cestovní kanceláři – ale věnovat trochu času srovnání s konkurencí.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Cestování

Zimní trumfy cestovních kanceláří

Kromě oblíbených lyžovaček, lákají cestovky i na méně tradiční zimní dovolené. Čedok zve klienty do Panamy a na zimní koupání do exotických destinací, CK Alpina si připravila dva skialpové zájezdy, Firo-tour se …

5 nejlepších evropských lázeňských oáz

Malou podzimní zastávkou v jednom z pěti vyhlášených lázeňských destinací v Evropě se trefíte do černého. Načerpáte síly, objevíte nevšední architektonické skvosty a přijedete jako znovuzrození.

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Tanec a hudba: Medicína, která lidem vrací radost do života

Rozhovor
Od malička rád bavil lidi. Využil taneční průpravu a s pomocí gerontologů, lékařů a odborníků na péči a aktivizaci seniorů i zdravotně postižených vytvořil metodu EXDASE. Dnes díky ní pomáhá seniorům, lidem s demencí, ale i vozíčkářům. Za svoji metodu, která lidem vrací radost ze života, dostal Petr Veleta letos Cenu za mimořádný přínos v oboru gerontologie.
Rolovat nahoru