Častější informování o spotřebě tepla a teplé vody začne platit od roku 2024

Od 1. ledna příštího roku začne platit novela zákona 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty. Novelu již schválil Senát a zbývá tak pouze podpis prezidenta. Ačkoliv novela bude účinná od příštího roku, její klíčové parametry vstoupí v platnost až od 1. ledna 2024.
Naprostá většina tuzemských objektů používá pro odečet takzvaný pochůzkový způsob. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Týkají se především pravidelného měsíčního informování spotřebitelů o jejich spotřebě tepla a teplé vody. Tato povinnost se od uvedeného data bude zároveň vztahovat pouze na některé případy – konkrétně ty objekty, kde jsou již nainstalované měřiče a indikátory, které dokáží samostatně komunikovat na vzdálenost větší než 250 metrů. Dále také na objekty, kde jsou již instalované sběrné komunikační uzly.

Naprostá většina tuzemských objektů však používá pro odečet takzvaný pochůzkový způsob. Pro ty bude povinnost pravidelného měsíčního informování spotřebitelů o jejich spotřebě tepla a teplé vody platit až od roku 2027. Novela zároveň umožní poskytování informací o spotřebě pomocí webového portálu, což by oproti fyzickému zasílání informací poštou mělo znamenat výraznou úsporu nákladů.

PSALI JSME:
Jak si Česká republika vede v oblasti úspor energie?

Odklad účinnosti novely zákona a schválená definice dálkově odečítaného zařízení poskytne majitelům a správcům nemovitostí dostatek času na přípravu a nebude je nutit demontovat stávající funkční zařízení, která dosud nedosáhla hranice své technické životnosti. Odklad účinnosti ale nebude příliš pozitivně vnímán v objektech, kde již byly instalovány komunikační uzly nebo instalovány měřiče a indikátory přenášející data prostřednictvím internetu věcí.

Pozitivní je, že novela zákona naplňuje požadavky evropské směrnice energetické efektivnosti EED, kterou má Česká republika povinnost transformovat do české legislativy. Kromě toho novela zákona 67/2013 Sb. precizuje některá ustanovení na základě zkušeností rozúčtovacích firem, přináší větší konzistenci s prováděcí vyhláškou či rozšiřuje vyúčtování o údaje, které vyžaduje směrnice EED.

Autor je vedoucí technického oddělení společnosti Enbra
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Pronajímáte byt? Myslete hlavně na energie

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Slevy na e-shopu si už nepůjde vymyslet

Jaký přívlastek dát měsíci lednu? Jednoznačně měsíc povánočních slev a výhodných nákupů především prostřednictvím e-shopu. Letošní leden je však také měsícem změny, protože novela zákona na ochranu spotřebitelů, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB