Časy vysoké inflace končí

Názor
I když si inflace v únoru připsala další desetinu procentního bodu a dostala se tak na 3,7 %, dlouho na tak vysoké úrovni nezůstane. Propad cen ropy, za nímž by mělo následovat rovněž prudké zlevňování pohonných hmot, vrátí českou inflace pod úroveň tří procent dříve, než se ještě před týdnem zdálo.
ČNB může být z pohledu dalšího vývoje celkové inflace v podstatě v klidu. Foto: FAEI.cz

Prozatím sice inflace zůstává vysoko nad cílem České národní banky (ČNB) a také nad její prognózou, nicméně už teď se na ni můžeme v důsledku dění na trhu s ropou dívat jako na staré číslo. Je to číslo, za nímž musíme jako již tradičně hledat stále vyšší náklady na bydlení, ať už z titulu vyšších nájmů nebo drahé elektřiny, jejíž ceny reflektují dřívější dění na německém trhu. V letošním roce navíc zafungovaly jako silný inflační faktor i potraviny a postupně se k nim přidávají i vyšší spotřební daně u alkoholu a cigaret.

ČNB může být z pohledu dalšího vývoje celkové inflace v podstatě v klidu. Foto: FAEI.cz

A co nás čeká dál? Inflace právě kulminuje a brzy ji už čeká rychlý pokles pod hranici tří procent; tedy pokud se situace na trhu s ropou rychle nevrátí do dřívějšího „normálu“ řízeného produkčními škrty. ČNB může být z pohledu dalšího vývoje celkové inflace v podstatě v klidu. To, co by jí mělo v tuto chvíli zajímat, je spíš reálnost její platné optimistické prognózy počítající s výraznou akcelerací naší ekonomiky už v tomto čtvrtletí. ČNB se tak může velmi brzy vrátit k dříve osvědčeným „vnějším rizikům a nejistotám“ a svoje únorové překvapivé zvýšení sazeb zase rychle odmáznout.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace dál zrychluje svůj růst

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru