Čechy pomalu opouští strach z dopadů inflace

Názor
Maloobchodní tržby se v květnu v Česku dále propadly. Vykázaly totiž meziroční pokles o 6,1 procenta. Na poměry letošního roku ale jde o celkem solidní výsledek, neboť oproti březnu či dubnu meziroční pokles tržeb zmírnil. Na rozdíl od měsíců února až dubna navíc v květnu nedošlo k meziměsíčnímu poklesu tržeb maloobchodu, což lze vnímat jako pozitivní překvapení.
Meziročně Češi nakupovali v květnu hned o 11,5 procenta větší objem pohonných hmot, což je razantní nárůst spotřeby. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V porovnání s dubnem Češi v květnu nakupovali o něco více potravin, zejména ovšem pohonných hmot. Zlevňující pohonné hmoty vedou Čechy k tomu, že jich reálně pořizují větší objem, což potvrzuje i meziroční pohled.

Meziročně totiž Češi nakupují hned o 11,5 procenta větší objem pohonných hmot, což je razantní nárůst spotřeby. Naopak potravin i většiny dalšího nepotravinářského zboží Češi meziročně stále nakupují citelně méně, ačkoli elektroniky již pořizují více.

S postupným zmírňováním inflace z českých spotřebitelů přece jenom poněkud opadá největší tíseň z možného nezvládnutí své finanční situace a osmělují se k nákupu většího objemu zboží a služeb, byť meziročně nakupují stále znatelně méně.

PSALI JSME:
Čeští spotřebitelé se přestávají bát inflace

Nicméně s dalším zmírňováním inflace v dalších měsících letošního roku, a zejména pak v roce příštím, spotřebitelská tíseň bude dále slábnout, takže by se Česko ještě letos mělo vymanit z již několik čtvrtletí trvající spotřebitelské recese.

Tomuto vývoji nahrává nejen to, že inflace ve výhledu citelně klesne a že se snižují inflační očekávání, ale také to, že míra nezaměstnanosti v Česku zůstává nadále extrémně nízká, nejnižší v zemích EU. Zaměstnavatelé v ČR navíc stále nemohou obsadit stovky tisíc pracovních míst, takže na výraznější nárůst míry nezaměstnanosti nelze sázet ani letos, ani v příštím roce.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nízká nezaměstnanost je koulí na noze oživení české ekonomiky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

ERÚ spotřebitelům v novém desateru radí, jak na energie

Energetický regulační úřad (ERÚ) pokračuje ve své informačně-osvětové kampani #AktivneNaEnergie. Nově zpracoval desatero rad, v němž spotřebitelé najdou tipy, jak být aktivní, a předcházet tak problémům. Desatero …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB