Čechy s končící fixací hypotéky letos čeká šok. Splátky jim vzrostou o tisíce korun

Nefalšovanou noční můrou pro tuzemské domácnosti, jimž letos končí fixace jejich hypotečního úvěru, je vývoj hypotečního trhu. Zatímco před pěti lety se průměrná sazba hypoték pohybovala v rozmezí mezi dvěma až 2,4 procenta, v současnosti se úrokové sazby pohybují kolem pěti procent. Výše nové splátky po otočce fixace tak může představovat o tisíce korun měsíčně více.
Výše nové splátky hypotéky po otočce fixace může letos představovat o tisíce korun měsíčně více. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Výše nové splátky hypotéky po otočce fixace může letos představovat o tisíce korun měsíčně více. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Jestliže před pěti lety získali hypotéku kolem dvou procent, letos se takovému úroku ani nepřiblíží. Budou rádi, pokud se dostanou pod hranici pěti procent. U modelové třiapůlmilionové hypotéky tak budou muset na splátkách platit měsíčně o šest tisíc korun více,“ sdělil ve svém komentáři Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) šéf developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Banky sice přicházejí s jarními akcemi, avšak na razantní zlevňování hypoték si Češi budou muset počkat. „Nepříjemné překvapení čeká na domácnosti, kterým letos končí například pětileté fixace, a budou tak čelit tisícovým nárůstům měsíčních splátek,“ potvrdil redakci faei.cz Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select, která měsíčně sestavuje tzv. Swiss Life Hypoindex.

„Kdo si před lety bral hypotéku takzvaně ‚na krev‘ a nezajistil si za tu dobu vyšší příjmy nebo alespoň vyšší finanční rezervu, bude mít velký problém,“ domnívá se Korec. „V případě, že klientům končí pětiletá fixace s úrokem kolem dvou procent, musí očekávat výrazný zásah do rodinného rozpočtu,“ dodal Jiří Sýkora.

Zdroj: Swiss Life Select
Zdroj: Swiss Life Select

Podle jeho názoru je nyní vhodnější při volbě nové fixační doby zvolit spíše ke krátkodobější variantu. „Doporučoval bych kratší fixační období, například na dva nebo tři roky,“ uvedl hypoteční analytik Swiss Life Select a dodal, že „v příštích měsících by se dalo očekávat o málo výraznější snížení sazeb“. Banky totiž obvykle přichází s jarními akčními nabídkami, které jsou postaveny na nižších sazbách.

Dramatické propady sazeb ale nečekejme, ačkoliv je nesporné, že pro rodinné rozpočty je snížení hypoteční sazby o každou setinu procenta úlevou. Hypoteční sazby letos sice klesají, ale jen velmi pozvolna. Podle Swiss Life Hypoindexu dosáhla průměrná nabídková sazba v únoru 5,11 procenta, což je jen nepatrný pokles oproti lednu s 5,13 procenta ročně.

Jak upozornila společnost Swiss Life Select, pro trh je podstatné, co udělají tři největší tuzemští hypoteční hráči: Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka. Ta přišla s jednou z prvních letošních akčních nabídek, když nabídla zvýhodněnou úrokovou sazbu 4,59 procenta pro fixace na dva či tři roky. Tato nabídka platí pro žádosti podané v období od 3. do 17. února 2025.

„Konkurence mezi bankami je jedním z faktorů, který by mohl s cenou hypoték zahýbat. Snižování sazeb je mírné, ale pokud se přidají další hráči, může se efekt projevit výrazněji,“ upozornil Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select a vysvětlil, že jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují hypoteční trh, je nejistota ohledně dalšího vývoje inflace.

Klíčovou roli podle jeho názoru hraje i geopolitická situace, zejména politika nové americké administrativy: „Obchodní války a zavádění cel mezi Spojenými státy a zbytkem světa mohou mít zásadní dopady na evropské ekonomiky, včetně té české. Kvůli této nejistotě, která se přelévá i do nejistoty okolo dalšího vývoje inflace, nemůžeme očekávat razantnější snížení hypotečních sazeb.“

Na snížení aktuálních či letošních hypotečních sazeb bohužel nemá výraznější vliv ani to, že Česká národní banka tento týden snížila své sazby o 0,25 procentního bodu. Podle Evžena Korce z Ekospolu je tradiční otázkou nových zájemců o bydlení, zda se vyplatí čekat na výhodnější hypoteční sazby. „Odpověď je jednoznačná – nevyplatí,“ konstatoval.

Zdroj: Výpočet Central Group, počet povolených bytů v Praze dle ČSÚ
Zdroj: Výpočet Central Group, počet povolených bytů v Praze dle ČSÚ

Podle generálního ředitele a předsedy představenstva Ekospolu zájem o nemovitosti stále roste a bude tomu tak i letos. „Zároveň nabídka bydlení zůstává kvůli tragické legislativě a neuvěřitelně pomalému povolovacímu procesu nedostatečná. I letos proto ceny nemovitostí porostou. Pokud jde o nové byty v Praze, tak jejich cena vzroste v průměru o sedm procent,“ predikoval.

Přesně o tolik se loni zvýšily ceny novostaveb v metropoli podle developerské společnosti Central Group, jak redakci faei.cz sdělila její výkonná ředitelka Michaela Váňová: „Kvůli problémům s novým stavebním zákonem a digitalizací je zrychlení povolování v nedohlednu. Proto je třeba počítat s tím, že v Praze i v následujících letech ceny bytů porostou přinejmenším o pět až deset procent ročně.“

Váňová upozornila ještě na jeden podstatný aspekt – poptávka po novém bydlení v metropoli se blíží rekordním hodnotám, takže se podle ní dá očekávat, že s dalším poklesem sazeb hypoték bude ještě zesilovat. A s tím vzroste i tlak na další růst cen nemovitostí v Praze, nejen těch nově postavených. Mimochodem – od roku 2006 narostl bytový deficit Prahy o téměř 90 tisíc bytů.

POZNÁMKA REDAKCE: Tento článek nebyl vytvořen pomocí umělé inteligence (AI) ani ve spolupráci s ní.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena