Čeká nás náročný rok, kdy jsou investice nutností

Názor
Vysoká inflace, kterou Česká národní banka (ČNB) na úvod roku předpokládá k deseti procentům, letos přinutí řadu lidí investovat. Jinou možnost, jak ochránit své úspory před ztrátou hodnoty, nemají. Mnozí do investičních vod vplují poprvé, co dělat, aby nepocítili mořskou nemoc?
Pokud chcete ochránit své peníze před inflací a ideálně je ještě zhodnotit, nemáte jinou možnost, než je investovat. Ilustrační foto: FAEI.cz

Řekněme si na rovinu, že kdyby ještě nedávno někdo viděl spořicí účet se zhodnocením přes tři procenta, jak dnes nabízejí některé banky, byla by to pro řadu lidí jasná volba, jak zhodnotit bezpečně peníze. Dnešní inflaci ale ani tyto úroky, které byly před pár lety z říše snů, nepokryjí ani z poloviny. Spořicí účet se tak hodí hlavně pro držení peněz, které člověk potřebuje mít rychle po ruce.

Nenechte se inflací nahnat do rizika

Pokud chcete ochránit své peníze před inflací a ideálně je ještě zhodnotit, nemáte jinou možnost, než je investovat. Možností je mnoho od nemovitostí, přes akcie a dluhopisy až po komodity a cenné kovy, umění nebo kryptoměny. A především, ale ne výhradně v souvislosti s posledně jmenovanými kryptoměnami je na místě důrazné varování: Nežeňte se kvůli inflaci bezhlavě do rizikových investic.

Ano, inflace je nejvyšší za dvě desítky let, ale přijít o většinu prostředků kvůli neuvážené investici do některého z krypto tokenů nebo tisíců kryptoměn, digitálního umění NFT nebo rizikových korporátních dluhopisů, kterých je nyní všude plno, by bylo podstatně horší.

PSALI JSME:
Investice: Pět vítězů a pět poražených roku 2021

Vhodný investiční mix bude záležet na tom, jaká je vaše životní situace, na jak dlouho chcete či můžete investovat, jaká máte očekávání i toleranci rizika. Nemáte-li s investováním zkušenosti a nechcete strávit hodiny a dny studiem, doporučuji se poradit s odborníky, kteří vám sestaví finanční plán, podle něhož se můžete řídit.

Investici rozložte

Kam peníze investovat? Na následujících řádcích čekejte spíše odpověď „jak“. Určitá rizika jsou s investováním spojená vždy, ale vhodným výběrem aktiv, do kterých peníze vložíte, možnost ztráty snižujete.

Máte-li peníze na účtu, které chcete investovat, doporučujeme je obzvlášť v případě dynamičtějších aktiv, jako jsou akcie a akciové fondy, rozložit v čase. Není rozumné dát vše na jednu kartu v jednu chvíli. Předejdete tak špatnému načasování, kdyby došlo k náhlému propadu trhu. Pravidelnou investicí toto riziko snížíte.

PSALI JSME:
Sedm procent. O tolik podle indexu zhodnotil loni své investice do fondů průměrný český investor

Pro dynamičtější část portfolia je možné zvolit například globálně zaměřené ETF, indexové fondy, anebo třeba i smíšený fond nebo fond fondů (dle toho, co investorovi dovolí jeho částka vyhrazená pro investování, pozn. aut.).

V případě investora s vyšší částkou v řádech milionů korun by se portfolio dalo doplnit i o některý z fondů kvalifikovaných investorů, kde mnohé z nich jsou schopné garantovat rozumný výnos, případně mohou s akciovou pozicí pracovat ještě o něco flexibilněji, než klasické podílové fondy.

Sázka na firmy s pevnými základy

V rámci akciového trhu nadále favorizujeme velké nadnárodní společnosti, které mají dostatečné cashflow a hotovost na přežití případných ekonomických turbulencí, jež by mohly přijít s novými variantami covidu-19.

PSALI JSME:
V roce 2022 trhy čeká inflace a zvyšování úrokových sazeb

Zajímavý bude nadále i vzhledem k inflaci energetický, výrobní a těžební sektor. Lákavé jsou akcie technologických firem, které ale zkraje roku reagují negativně na obavy z kroků americké centrální banky, která avizuje růst úrokových sazeb, aby bojovala s inflací.

Pro jednorázovou investici je vhodnější určitá kombinace mezi fondy zaměřujícími se na reality (jelikož mají schopnost dobře přenášet současnou inflaci na nájemce a tím si mohou i nadále držet rozumný výnos, pozn. aut.) a státními dluhopisy, které dnes nakoupíte prostřednictvím takto zaměřených dluhopisových fondů, protože stát pozastavil prodej oblíbených protiinflačních dluhopisů.

Autor je investiční analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zájem lidí půjčit české vládě obrovsky stoupl

Zavřít reklamu ×
  1. Stále mi vrtá hlavou, proč všichni investiční rádci nejedou na vlastní triko, ale mají potřebu být zaměstnáni.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční vína letí vzhůru

O investiční vína z Burgundska je rekordní zájem a jejich ceny nebývale rostou. Informoval o tom fond kvalifikovaných investorů Fond Wine Management, který investoval do dalších několika tisíc těchto luxusních …

Padá bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejichž největším a nejznámějším zástupcem – bitcoinem – v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože nejde o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.