Čekají nás nejdražší Vánoce v historii?

Analýza
Třetí největší kontejnerový přístav světa v čínském městě Ning-po zůstává od minulé středy nadále částečně uzavřený. Celosvětově se proto stupňují obavy z vyhrocení mezinárodní přepravní krize. Vzhledem k již existujícím prodlevám a prodlouženým dodacím lhůtám tato krize letos závažně poznamená předvánoční nákupní sezónu, která je v Evropě či Severní Americe tradičně vrcholem celého nákupního roku. 
K uzavírce čínského přístavu Ning-po lokalizovaného 220 kilometrů jižně od Šanghaje, došlo minulý týden na základě toho, že byl na covid pozitivně testován jeden jediný jeho zaměstnanec. Ilustrační foto: Pixabay.com

Odstávky v čínských přístavech znatelně přispívají k podražení přepravy všeho od hraček, přes oděvy či obuv až třeba po elektroniku. Toto prodražení se odrazí v předvánočním zdražování v obchodech jak kamenných, tak internetových. Češi tak letos zažijí nejdražší Vánoce historie. Podle České národní banky má inflace v ČR ke konci roku atakovat úroveň čtyř procent, nelze vyloučit, že bude i vyšší.

Při čtyřprocentní či vyšší inflaci budou Čechům znehodnocovat jejich úspory jedním z nejrychlejších temp v tomto tisíciletí. To proto, že běžné a spořicí účty nebo termínové vklady v bankách jsou nyní úročeny prakticky nejméně v historii. Inflace tak úspory požírá a bude požírat obzvláště rapidně. To řadu Čechů přiměje k tomu, aby raději své úspory utratili.

A Vánoce k tomu představují ideální příležitost. Příležitost o to příhodnější, že loňské Vánoce byly v řadě domácností kvůli pandemické situaci přece jenom chudší, než je běžné. Z důvodu uzavírek maloobchodu a služeb po podstatnou část doby, kdy Češi tradičně realizují své vánoční nákupy, byly zkrátka loňské vánoční útraty slabší.

PSALI JSME:
Věštba pro rok 2021: Většina zchudne, hrstka zbohatne

Předvánoční atmosféru pak poznamenala nepříznivá pandemická situace či omezené možnosti cestování. Letos tak Češi budou mít sklony si loňské ponuré Vánoce vynahradit. I třeba většími útratami za dárky.

Obchodníci v ČR tudíž vycítí příležitost k navýšení marží. Zčásti to pro ně bude i nutnost, neboť se potřebují zahojit právě po pandemických uzavírkách. A také proto, že problémy v mezinárodní přepravě, včetně omezení nakládky v čínských přístavech, zboží objektivně prodražují.

Tuzemští obchodníci ale také jistě registrují obavu Čechů z inflace. Vnímají jejich snahu omezit požírání úspor, které inflace způsobuje. Vědí, že Češi mají kvůli odkládání nákupů během pandemie a kvůli tvorbě opatrnostních úspor během ní na svých účtech nemalé finanční prostředky.

Obchodníci vědí konečně také to, že Češi už se letos před Vánoci nebudou bát propouštění či poklesu příjmu tak jako loni, kdy ještě neprobíhalo plošné očkování a riziko zhoršení pandemické, a tedy i celkové ekonomické situace bylo mnohem výraznější než letos. Právě to Čechy vedlo k tvorbě opatrnostních rezerv a přispělo k relativně slabšímu předvánočnímu utrácení. Letos však tato motivace do značné míry opadá.

PSALI JSME:
Češi letos budou na vánočních dárcích šetřit

Sečteno, podtrženo, vzniká ideální živná půda právě pro nejdražší Vánoce v historii. Na jedné straně povede ke zdražování omezená nabídka zboží, daná právě problémy, zádrhely a „zúžením hrdel“ v mezinárodní přepravě. Na straně druhé povede ke zdražování zesílená poptávka a také růst nákladů, například v podobě zdražujících energií v čele s elektřinou nebo pohonných hmot.

Výsledkem tedy bude citelné zdražování, a to hned z více zdrojů. Už nyní pozorujeme zdražování například kojeneckých oblečků nebo dámských zimních bund o zhruba 20 procent nebo třeba tabletů o skoro 25 procent. Do Vánoc zdražování nabere na obrátkách, takže některé položky budou zdražovat třeba i o 40 nebo 50 procent.

Třeba zmíněné tablety kromě přepravní krize prodražuje také „čipový hladomor“, jenž vedle přepravní krize představuje další neblahé vyústění pandemie. Celosvětově se nedostává čipů. Nejen do tabletů, ale třeba také do automobilů, čehož důsledkem nyní rapidně zdražují jak auta nová, tak ojetiny, zejména ty zánovní.

PSALI JSME:
Nebýt „čipového hladomoru“ a zdražování materiálů, průmysl by rostl ještě lépe

Vzhledem k tomu, že dodací lhůty se u nových aut často neúnosně prodlužují, jsou motoristé stále ochotnější pořádně si připlatit za zánovní ojetinu. Některé zánovní ojetiny tak už stojí prakticky stejně jako zcela nový vůz. A v příštích měsících se situace zcela jistě nezlepší – nahoru dále půjdou jak ceny nových vozů, tak těch z druhé ruky. Vyhlížené další zdražování zkrátka poznamená celou řadu druhů zboží. Může být proto prozíravé nakupovat letos dárky pod stromeček výrazně dříve, než je běžné. Už třeba i nyní.

Situace v mezinárodní přepravě i výrobě, třeba v produkci zmíněných čipů, totiž zhoršuje šíření delta mutace covidu, k němuž dochází zatím zejména v Asii. Právě kvůli němu dochází ke vzpomínané částečné uzavírce přístavu v Ning-po. K uzavírce přístavu, lokalizovaného 220 kilometrů jižně od Šanghaje, došlo minulý týden na základě toho, že byl na covid pozitivně testován jeden jediný jeho zaměstnanec.

To signalizuje, že čínské úřady hodlají proti delta mutaci postupovat vskutku důsledně a nesmlouvavě. Nelze proto vyloučit mnohem plošnější uzavírky čínských přístavů. Už nyní však nakládková kapacita v soustavě čínských přístavů pod náporem kolabuje, neboť nakládka je přesměrovávána z Ning-po do dalších přístavů.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Asijské akcie stále vyčkávají

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Růst sazeb hypoték ovlivní dostupnost vlastního bydlení

Zájemce o vlastní bydlení financované prostřednictvím hypotéky čeká těžký rok. Už loni hypoteční sazby rostly nejrychleji za 18 let a růst ani letos neskončí. Navíc se ztíží dostupnost hypoték zpřísněním pravidel …

Omezení slev na jízdném dopravu citelněji neomezí

Omezení slev na jízdném, o němž dnes rozhodla vláda, nezapříčiní přesun cestujících k individuální dopravě, ani žádný jejich citelnější ústup od cestování v současné intenzitě. Nemělo by totiž pro dotčené znamenat …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jste na podpoře? Pomůže vám daňové přiznání

Poradna
Do letošního roku jsme nevstoupili právě s optimismem. Ze všech stran nás straší, kdo, kde a co všechno bude zdražovat, i jak nám inflace ukousne až desetinu úspor. Jak to všechno skončí, se teprve uvidí, ale jisté je, že příští měsíce vyžadují spíše jistotu, než unáhlená rozhodnutí. Tedy především pravidelný a zaručený příjem. Jak se však zachovat, když právě v tomhle období dostanete výpověď, nebo ukončíte …