Celkový globální dluh láme historické rekordy

Názor
Souhrnný dluh vlád jednotlivých zemí dosáhne letos podle agentury Standard & Poor's hodnoty padesáti bilionů dolarů. To představuje šestiprocentní nárůst oproti roku 2018. V loňském roce přitom světové dluhy lámaly další rekordy. V prvním čtvrtletí 2018 vystoupal celkový globální dluh – zahrnující nejen souhrnný dluh vlád, ale i souhrnný dluh domácností a podniků – na 248 bilionů dolarů. To je jeho historicky rekordní úroveň. Nyní tento celkový globální dluh činí zhruba 244 bilionů dolarů.
Souhrnný dluh vlád jednotlivých zemí dosáhne letos podle agentury Standard & Poor's hodnoty padesáti bilionů dolarů. Foto: Pixabay

Podnikový dluh roste z velké části kvůli globalizaci a technologickému pokroku a související expanzi finančních trhů a úrovně finančního zprostředkování. Zkrátka a dobře, pro firmy nebylo v minulosti nikdy tak snadné jako dnes nalézt věřitele pro svůj finanční záměr. Svoji roli hraje také zpřetrhání vazby, ať už přímé či nepřímé, peněz na zlato či jinou materii, k němuž došlo počátkem 70. let minulého století.

Podobné faktory stojí za rozmachem dluhu domácností. Na úrovni vlád se zejména na Západě výrazně projevuje demografické stárnutí a přebujelá míra takzvaného sociálního státu, které nutí vlády k dalšímu zadlužování. To v souhrnu citelně narůstá navzdory finanční a dluhové krizi z doby před deseti lety, jejíž průběh zásadně zhoršilo právě již tehdy enormní zadlužení vlád řady zemí, například Řecka.

PSALI JSME:
Vzestup a pád zlatého standardu

Zvláště rizikové je zadlužení Číny, zejména pak tamních podniků, které je opravdu enormní. Zadlužení Číny dokonce představuje klíčové riziko pro další zdárný růst globální ekonomiky. V podstatě kromě eskalace obchodních válek či nějakého zvlášť závažného geopolitického konfliktu nyní neexistuje srovnatelná hrozba pro globální ekonomiku, jako je právě čínský dluh.

Jakékoli enormní zadlužení je ovšem potenciálně riskantní. Toto riziko se pravděpodobněji zhmotní v době růstu úrokových sazeb nebo citelného makroekonomického útlumu. Dluh je dobrý sluha, ale zlý pán. Dokud je zadlužení plně udržitelné, dluh prospívá ekonomickému růstu a společenskému rozkvětu. Když však dluh přestává být udržitelný, stává se jeho obsluha značnou zátěží jako pro vlády, tak podniky a domácnosti. Růst neproduktivních výdajů na obsluhu dluhu totiž způsobuje, že je k dispozici méně prostředků na produktivní užití, což ve výsledku brzdí rozvoj celé ekonomiky.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Veřejný dluh? V přepočtu na jednoho obyvatele 164 700 korun

Zavřít reklamu ×
  1. A to mě štve ze všeho nejvíc. Já nikomu nedlužím, ale přitom dělám ručitele politikům, kteří si půjčují jak o život a nikdy to splácet nebudou.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.