Celosvětový růst HDP bude vyšší pouze 0,1 %. Inflaci se podaří zkrotit až v roce 2025

Celosvětový růst hrubého domácího produktu (HDP) pro období 2024-2025 by měl dosáhnout pouze o 0,1 procenta vyššího růstu než v roce 2023. Dle nejnovější analýzy společnosti Allianz Trade jsou důvodem přetrvávající rizika recese v eurozóně, a dokonce zvyšující se rizika v USA, kde se očekává zpomalení růstu HDP na 1,7 procenta.
Klíčovými faktory pro pomalý celosvětový růst HDP jsou válečné konflikty a nejistota spojená s konanými volbami v klíčových světových ekonomikách. Ilustrační foto: Pixabay.com

Klíčovými faktory pro pomalý celosvětový růst HDP jsou válečné konflikty a nejistota spojená s konanými volbami v klíčových světových ekonomikách. Analýza také předpovídá, že centrálním bankám se podaří dosáhnout inflačních cílů pravděpodobně až na počátku roku 2025, tedy o šest měsíců později, než se původně očekávalo.

Nadcházející výsledky voleb v USA, Velké Británii či Francii a vývoj válečných konfliktů opět prověří odolnost ekonomik. Globální růst dosáhl v prvním pololetí svého dna, ale v globálním výrobním sektoru je stále přebytek nabídky a zejména v eurozóně je nízká poptávka.

Rizika recese v eurozóně přetrvávají a v USA se dokonce zvyšují, což je způsobeno zejména stavem trhu práce – postupně dochází k navyšování nezaměstnanosti. V letech 2024 a 2025 očekáváme růst globálního HDP na 2,8 procenta, přičemž v USA růst zpomalí svůj růst na 1,7 procenta a v eurozóně dosáhne zvýšení na 1,4 procenta.

Prognóza vývoje růstu HDP, Zdroje: LSEG Datastream a Allianz Research

Čína bude i nadále zvládat zpomalení svého růstu (+4,3 % v roce 2025). Vliv na tyto výsledky má především zvýšená nejistota z výsledků voleb v supervolebním roce (volby v USA, Velké Británii či Francii, pozn. aut.) a pokračující globální konflikty.

Ve více nepříznivém scénáři (větší fiskální skluz a nadále rostoucí geopolitická rizika) by znamenal o 1,5 procentního bodu nižší globální růst a o jeden procentní bod vyšší inflaci. To by například znamenalo udržení úrokových sazeb na vyšší úrovni po delší dobu.

Klíčovým makroekonomickým ukazatelem pro následující měsíce bude i inflace. Centrální banky odložily nebo zpomalily své cykly uvolňování kvůli inflaci. Inflačních cílů bude pravděpodobně dosaženo na počátku roku 2025, tedy o šest měsíců později, než se původně očekávalo.

Prognóza vývoje inflace, Zdroje: LSEG Datastream, národní statistiky, Allianz Research

V celosvětovém měřítku by inflace měla v roce 2025 dosáhnout 3,9 procenta po 5,6 procenta v roce 2024, přičemž v USA by měla směřovat ke dvěma procentům a v eurozóně 2,1 procentům. Čína by se naopak měla dostat z deflace (+1,5 %).

Inflace začala růst i ve střední Evropě – údaje za duben však ukazují oživení inflace v Česku (2,9 % meziročně, březen 2 %), Polsku (2,4 %, březen 2,0) a Maďarsku (3,7 %, březen 3,6 %). Za tímto obratem stál především výraznější růst cen potravin.

Vývoj inflace by však měl kopírovat celosvětové prognózy. Celková inflace v Česku (3,7 % meziročně v prosinci) Polsku (3,6 %) a Maďarsku (4,8 %) se do konce roku 2024 opět zvýší nad cílové hodnoty centrální banky.  V roce 2025 by se měla inflace postupně zmírňovat a vracet se do horní poloviny cílových pásem.

Autor je ředitel české pobočky Allianz Trade
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB