Cena mědi je nejvýše za deset let, blízko historického rekordu

Názor
Cena mědi tento týden na burze v Londýně překročila cenovou úroveň deseti tisíc dolarů za metrickou tunu (1,1 tuny), a to poprvé od začátku roku 2011. V únoru roku 2011 dosáhla cena mědi své historicky rekordní výše, když činila 10 190 dolarů za metrickou tunu.
Cenu mědi žene vzhůru také pokračující nástup zelené ekonomiky. Měď se např. používá při výrobě elektromobilů či systémů využívajících solární energii. Ilustrační foto: Pixabay.com

Překonání absolutního cenového rekordu je velmi pravděpodobně jen otázkou času, neboť podmínky na světovém trhu jsou dalšímu růstu ceny mědi a dalších kovů nakloněny. V současnosti zdražuje nejen měď, ale na mnohaletých maximech se ocitají také ceny dalších kovů, od hliníku po železo.

Ceny vzhůru pohání vyhlídka pokračování post-pandemického zotavení globální ekonomiky, k němuž díky postupující vakcinaci podstatné části světové populace dochází v podmínkách stále vysoce stimulující měnové politiky řady centrálních bank a rovněž vysoce stimulující rozpočtové politiky mnoha vlád.

Cenu mědi navíc už specifičtěji žene vzhůru také pokračující nástup zelené ekonomiky. Měď se používá při výrobě elektromobilů či systémů využívajících solární energii.

PSALI JSME:
Aktuality z komoditních trhů: Zotavení trhu s obilninami zvyšuje inflační napětí

Největší světový producent mědi, Chile, se snaží využít situace. Tamní kongresový výbor pro těžební záležitosti tento týden schválil legislativu, která by v době nárůstu cen mědi zdražovala poplatky za její těžbu.

Část chilských politiků, včetně autorů nové legislativy z řad tamních komunistů, hodlá vyšší výnos z těžby využít na navýšení sociálních výdajů. Těžební společnosti a analytici ale upozorňují, že zdražení produkce mědi bude znamenat ztrátu konkurenceschopnosti Chile v této oblasti.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Komodity: Zaměřeno na měď a stříbro

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru