Cena mědi zbořila strop

V posledních dnech zažívá měď investiční horečku, která nemá obdoby. Cenný kov nedávno překonal významnou úroveň hranici dolarů za libru, a to na pozadí pokračující hrozby vysokých dovozních cel do USA.
Měď si býčím cyklem prochází již delší dobu. V loňském roce přidala na ceně 15 procent a stala se jedním z vítězů loňského roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Měď si býčím cyklem prochází již delší dobu. V loňském roce přidala na ceně 15 procent a stala se jedním z vítězů loňského roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Kov tak potvrzuje svou důležitou roli v mezinárodním obchodě a dodavatelských řetězcích, které se právem obávají negativních dopadů této obchodní politiky. Může hodnota mědi na trzích dále růst? Jaké klíčové faktory ovlivňují krátkodobě i dlouhodobě vývoj ceny u tohoto kovu?

Termínové kontrakty na měď minulou středu překonaly hranici 5,20 dolaru za libru a dosáhly nového historického maxima v souvislosti s novými zprávami, že americký prezident Donald Trump bude chtít uvalit dovozní cla na měď v nejbližších týdnech.

Tím by došlo k výraznému urychlení jejich zavedení oproti původnímu plánu (cla mají být zavedena kvůli obavě o národní bezpečnost, pozn. aut.). Tento vývoj vyvolal prudký nárůst dovozu mědi z USA, přičemž nedávné dodávky dosáhly 500 000 tun, což značně převyšuje běžný měsíční průměr 70 000 tun.

Dodávky tedy v poslední době fakticky stoupnuly o více než 500 procent, protože obchodníci spěchali, aby si před zavedením cel zajistili potřebné dodávky za rozumné ceny. V reakci na to americké společnosti zkoumají alternativní zdroje mědi, zejména z Jižní Ameriky.

Analytici očekávají, že plánované americké clo 25 procent tak může cenu mědi do konce roku zvýšit až na 12 000 dolarů, což odpovídá zhruba úrovni kolem šesti dolarů za libru. Měď si býčím cyklem prochází již delší dobu.

V loňském roce přidala měď 15 procent a stala se jedním z vítězů loňského roku. K býčímu impulsu v posledních dnech přispělo i to, že společnost Glencore dočasně pozastavila dodávky mědi ze své chilské huti Altonorte kvůli problému, který ovlivnil pec v závodě.

Očekáváme, že celková světová poptávka po mědi poroste v desetiletí do roku 2034 složenou roční mírou růstu (CAGR) ve výši 4,6 procenta. To by mělo vést k dalšímu růstu cen této komodity, které je významným prvkem ve výrobě baterií pro elektromobily.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek