Cena palivového dříví loni dramaticky klesla. Krby či dřevokotle jsou pro domácnosti stále lákavější

Cena dříví v ČR v loňském roce klesla nejvýrazněji minimálně v tomto desetiletí. Jehličnaté a listnaté dříví úhrnem zlevnilo meziročně o 15,8 procenta. Za citelný propad může pokles cen jehličnatého dříví, zejména smrkového, méně pak borovicového a modřínového Jehličnaté dříví zlevnilo meziročně o 17,6 %. Listnaté dříví, dubové a bukové, naopak zdražilo, meziročně o tři procenta.
Dramaticky zlevňující palivové dříví z hlediska mnohých domácností představuje stále atraktivnější alternativu, například pro krbové vytápění či topení dřevokotlem. Foto: Depositphotos.com

Důvodem popsaného vývoje jsou zejména probíhající problémy s přemnoženým kůrovcem. Kůrovcová kalamita gradovala kvůli extrémně suchému a teplému počasí v roce 2018. Napadené dřevo se nuceně kácí, což zvyšuje jeho nabídku na trhu. Zaplavení trhu tímto dřevem pak způsobuje pokles jeho ceny.

V prvé řadě se kácení kůrovcem napadených stromů týká smrků, které jsou přemnoženým kůrovcem zasaženy nejvíce, částečně ovšem také borovic, nebo dokonce jasanů. Cena listnatého dříví, dubového a bukového, ovšem roste i za této situace, neboť jeho vlastníci jej kvůli zaplavení trhu zejména smrkovým dřevem nechtějí na trh dodávat, aby jej zbytečně neprodávali pod cenou. To tedy v jisté míře omezuje dostupnost listnatého dříví, takže jeho cena mírně roste.

Pokud se zaměříme na oblast čistě palivového dříví, je loňský propad ještě markantnější. Palivové dříví z jehličnanů zlevnilo loni meziročně o 20,7 procenta. Poměrně nezvykle zlevňovalo také palivové dříví listnáčů, a to o 3,6 procenta. V obou případech jde o nejvýraznější pokles minimálně v tomto desetiletí. Palivové dříví jehličnanů meziročně zlevňuje soustavně počínaje rokem 2016. Palivové dříví listnáčů ještě v letech 2017 a 2018 zdražovalo.

Průměrná cena palivového dřeva jehličnanů činila loni 587 korun za metr krychlový. V roce 2015 to přitom bylo 812 korun. Palivové dříví ve stejném období v zásadě cenově stagnovalo, když jeden jeho metr krychlový zlevnil z 1111 na 1108 korun. V době citelně zdražujících energií v čele s elektřinou představuje dramaticky zlevňující palivové dříví z hlediska mnohých domácností stále atraktivnější alternativu, například pro krbové vytápění či topení dřevokotlem.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Palivové dřevo je kvůli suchu a kůrovci nejlevnější od roku 2011

×
    • Dřevo jako obnovitelná surovina zde bude i když ropné produkty a uhlí budou vyčerpány. Ve vyspělém světě nejen evropském, se využití dřevní štěpky a palivového dřeva využívá rozhodně výrazněji lépe než v ČR. Pohodlnost čechomoravanů je založena na plynu a elektřině. Teplárny a elektrárny na biomasu v ČR nejsou a spalování domovního odpadu v řízených cyklech je …… !

  1. Co to je za plky ? Dřevo zlevnilo ? Kde ? Ve velkovýkupu! Pro lidi je cena stejná, ne-li každý rok dražší.

    • Každý má možnost zakoupit dřevo k vytěžení za menší peníze,jenže -to obnáší zakoupení kvalitní pily,eko oleje, zakoupení eko.okejů,klínů,zakoupení vozu na svoz dřeva a dalších potřebných věcí a jestli si někdo myslí,že stromy stojí na počátku lesa,tak jste na omylu.

  2. Dřevo jako takové zlevňuje, ale zdražuje práce. Takže nejlíp vyjde samotěžba. Kdo chce naštípané a vysušené dříví, ať se nediví, že je cena stejná.
    Jestli bude kůrovcová kalamita pokračovat jako doposud, tak nechci vidět ceny dřeva za 5 let. To by ho mohl být nedostatek.

  3. Zdravím ano samotěžba vyjde nejlépe sám ji pár let dělám cena za metr dejme tomu stovku ale lesy to předávají církvě a ta za to samé chce pěti násobek do toho nikdo nepůjde takže se kůrovci se bude dařit dál. Informace nemám osobně jen jsem to slyšel

  4. palivové dřevo je drahé a zpracované už má cenu pomalu briket. pokud si ho zpracujete sami vyjde Vás to draze taky. topim topol, olše, buk, dub. prostě spad. kdybych to musel zaplatit vyjde mi topná sezona o 20 tisíc víc

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Británie odejde z EU pravděpodobně bez dohody

Návrh zákona o vnitřním trhu, se kterým přišla vláda Borise Johnsona, ještě více zkomplikoval už i tak složitá jednání mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Pravděpodobnost, že Británie vystoupí z EU bez dohody, se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Všimli jste si? Peníze leží i v kanceláři

Poradna
Nestarali jste se? Pak jste možná přišli úplně zbytečně o peníze. Řeč je o příspěvcích z fondu kulturních a sociálních potřeb, na které si mohou dosáhnout zaměstnanci organizačních složek státu, státních příspěvkových organizací a příspěvkových organizací zřízených územními samosprávnými celky. V soukromých firmách zase fungují sociální fondy či jiné formy benefitů, které se pohybují v často tisícových částkách.
Rolovat nahoru