Cena plynu v EU roste opět nad 100 eur za megawatthodinu

Názor
Burzovní cena plynu v EU se v pátek ráno vrátila nad psychologickou úroveň 100 eur za megawatthodinu, poprvé od 29. prosince loňského roku. Je tedy evidentní, že evropská plynová krize nepolevuje. Flotila tankerů se zkapalněným zemním plynem, která zamířila z USA do Evropy koncem minulého roku, přinesla jen krátkodechou úlevu.
Začátkem roku je pravděpodobné zesílení poptávky po zkapalněném plynu v Asii. Jedním z důvodů je to, že Indonésie omezuje svůj vývoz termálního uhlí, tedy uhlí používaného k výrobě elektřiny. Ilustrační foto: Pixabay.com

Námořně přepravovaný zemní plyn totiž po delší dobu nemůže kompenzovat nedostatečný přítok pozemními plynovody. Tento přítok, převážně z Ruska, zůstává nadále omezený. Dodávky plynu z Ruska do Evropy jsou pro tuto část roku nejslabší minimálně od roku 2015.

Evropa je přitom na ruském plynu závislejší než tehdy, neboť loni zejména kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám dostatečně nenaplnila své plynové zásobníky a protože v souvislosti se zelenou transformací a německou Energiewende odstavuje své uhelné a jaderné elektrárny.

Plynovod Jamal, procházející přes území Běloruska a Polska, nezajišťuje žádné dodávky už 18. den v řadě, neboť plyn místo do Německa, jak je obvyklé, v něm proudí opačným směrem. Rusko to vysvětluje nedostatečnou poptávkou v EU. Klíčoví evropští odběratelé potvrzují, že nasmlouvané dodávky Rusko zajištuje plně v souladu s kontrakty.

Slabé jsou ovšem také ruské dodávky skrze plynovody na Ukrajině. Kompresorová stanice Veĺké Kapušany na slovensko-ukrajinské hranici hlásily v pátek jen zhruba třetinový objem přepraveného plynu v porovnání s průměrem prosince 2021.

PSALI JSME:
Nová německá vláda zdraží elektřinu a plyn i Čechům

Zatímco tedy dlouhodobé kontrakty Rusko plní, krátkodobě zajistitelné dodávky pokulhávají. Rusko takto může tlačit na to, aby více evropských zemí přešlo na dlouhodobé kontrakty, které jsou pro něj výhodnější. Zároveň tím Rusko může demonstrovat důležitost plynovodu Nord Stream 2, který má vést plyn pod hladinou Baltského moře z Ruska přímo do Německa.

Stavba už je dokončena, čeká však na schválení k provozu ze strany německých úřadů, a potažmo zřejmě pak i Bruselu. Slabší krátkodobé dodávky ruského plynu do EU také mohou souviset se stále nepolevujícím rizikem možné invaze Ruska na Ukrajinu.

Ze situace těží dodavatelé zkapalněného plynu z USA. Spojené státy v prosinci 2021 vyvezly historicky rekordní objem zkapalněného zemního plynu. Přibližně polovina těchto dodávek našla své odběratele v Evropě, zatímco dříve v loňském roce směřovalo na starý kontinent méně než 40 procent měsíčního amerického exportu zkapalněného plynu.

Dramaticky rostoucí ceny plynu, které kulminovaly před Vánoci, však přiměly některé z amerických tankerů se zemním plynem ke změně trasy: Místo do Asie přepravily plyn do Evropy. Začátkem roku 2022 je však pravděpodobné zesílení poptávky po zkapalněném plynu v Asii. Jedním z důvodů je to, že Indonésie omezuje svůj vývoz termálního uhlí, tedy uhlí používaného k výrobě elektřiny.

PSALI JSME:
Nord Stream 2: Německo vysílá signály

Země typu Číny tak budou k výrobě elektřiny používat právě i více plynu dovezeného ve zkapalněné podobě z USA, takže evropské země přeplatí. To může vést k dalšímu růstu ceny zemního plynu v EU, pokud ruské krátkodobé dodávky zůstanou nadále relativně slabé.

Spojené státy disponují značným objemem zemního plynu, který jsou tedy s to ve značném objemu i vyvážet. V posledních zhruba dvou desetiletích totiž zažívají takzvanou břidličnou revoluci – nové technologie umožňují těžit dříve jen obtížně dostupnou či zcela nedostupnou ropu i plyn z břidličných ložisek.

Export do evropských zemí však zatím nebyl zcela konkurenceschopný tváří v tvář levnějším dodávkám plynovody typu těch přepravujících surovinu z Ruska. S růstem ceny plynu v EU k rekordním úrovním se však americký zkapalněný plyn stává v Evropě stále více poptávanou alternativou.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)   

PSALI JSME:
Palivové trhy na vzestupu, Čína nakupuje „za každou cenu“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Západ už účinné sankce proti Rusku vyčerpal

V bavorských Alpách v pondělí začal summit zemí skupiny G7. Tato skupina sestává z klíčových ekonomik Západu. Těžko už jejím všem členům přisuzovat adjektivum „světově nejvýznamnější hospodářství“, jež jim bezesporu …

Indexy PMI v Evropě zklamaly

Předběžná data červnových PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) aktivity v průmyslu i ve službách ve velkých evropských zemích včetně Německa i eurozónu jako celek zklamala. Celkové indexy se tak přiblížily …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.