Cena povolenek pro domácnosti sice klesla, ale…

Cena takzvaných povolenek pro domácnosti, EU ETS2, ve středu na lipské energetické burze zaznamenala dosud nejvýraznější jednodenní pokles za celé období dosavadního obchodování, tedy od první poloviny letošního července.
I přes citelný pokles zůstává cena povolenky stále zhruba 80 procent nad údajným stropem ve výši 45 eur. Investoři stále nevěří, že povolenky se za cenu kolem 45 eur budou skutečně prodávat. Ilustrační foto: Depositphotos.com
I přes citelný pokles zůstává cena povolenky stále zhruba 80 procent nad údajným stropem ve výši 45 eur. Investoři stále nevěří, že povolenky se za cenu kolem 45 eur budou skutečně prodávat. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Termínový kontrakt na povolenku EU ETS2 s termínem vypořádání v prosinci 2027 zlevnil o 6,9 procenta a uzavřel obchodování na ceně 80,40 eura, vyplývá z údajů agentury Bloomberg. Důvodem je deklarovaný záměr Evropské komise zesílit tlumení cenových nárůstů v pásmu nad 45 eury za jednu povolenku EU ETS2. Povolenky pro domácnosti budou spuštěny začátkem roku 2027.

Daný termínový kontrakt na povolenku EU ETS2 se po výrazném poklesu ocitl na úrovni, kde byl naposledy koncem letošního srpna.

I přes citelný pokles zůstává cena povolenky stále zhruba 80 procent nad údajným stropem ve výši 45 eur. Investoři stále nevěří, že povolenky se za cenu kolem 45 eur budou skutečně prodávat.

Zdroj: Lukáš Kovanda, Trinity Bank

Stále i po středečním obchodování čekají i přes možný, ve středu prvně deklarovaný zamýšlený zásah Bruselu cenu takřka dvojnásobnou.

Jedním z důvodů zatím spíše utlumeného poklesu ceny může být skutečnost, že oznámené změny ještě musí projít legislativním procesem EU a musí je schválit Evropský parlament. Je přitom patrný poměrně silný lobbistický tlak na to, aby systém povolenek EU ET2 už změn nedoznával.

Environmentální organizace se například obávají, že zesílení tlumení cenových nárůstů v pásmu ceny povolenky nad 45 eury zbrzdí dekarbonizační snahy na úrovni domácností i podnikové sféry a oslabí tak v důsledku boj Evropské unie s klimatickými změnami. Nelze ovšem vyloučit, že cena termínového kontraktu na povolenku EU ETS2 bude klesat, třeba i výrazněji, také v příštích dnech.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

  1. Václav

    Proč vůbec nějaké povolenky jsou ? Tenhle způsob vybírání daní neboli odpustků je neskutečný copak nestačí daně co už platíme a vymýšlí se další