Cena ropy klesá. Důvodem je očekávaný propad poptávky v zemích OECD

Ropa se již druhý den obchoduje za nižší ceny a obchodníci omezují své expozice z obavy, že se náhlá bankovní krize, kterou minulý týden odstartoval krach Silicon Valley Bank, rozšíří do zbytku ekonomiky a rozpoutá recesi, která s sebou přinese nižší poptávku po ropě a palivových produktech.
Cena ropy klesá. Důvodem je očekávaný propad poptávky v zemích OECD. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Epicentrem těchto obav je ekonomika Spojených států amerických. Ztráty tak byly v posledním týdnu nejzřetelnější u ropy WTI a benzínu RBOB. Jasně se ukazují stále větší rozdíly v poptávce mezi západními zeměmi a Asií, zejména pak Čínou, která se postupně zotavuje z dlouhotrvajících lockdownů.

V poslední zprávě z ropných trhů snižuje OPEC odhadovanou poptávku zemí OECD a zvyšuje ji u zemí mimo OECD, včetně Číny a Indie. Jinak se kartel drží předchozího odhadu, že světová poptávka v letošním roce stoupne o 2,3 milionu barelů denně na 101,9 milionu barelů denně.

Tento odhad vychází z očekávaného 2,6procentního globálního růstu. Čínský hospodářský růst má dosáhnout 5,2 procenta, zatímco západní ekonomiky porostou podstatně pomaleji – eurozóna o 0,8 procenta a USA o 1,2 procenta.

Nadále se očekává, že poptávka po ropě výrazně vzroste. V nejbližší době ovšem budou směr patrně určovat signály vysílané bankovním sektorem, všeobecná úroveň ochoty riskovat a vývoj dluhopisových výnosů a úrokových sazeb.

Situaci na trhu navíc problematizuje likvidace dlouhých pozic ze strany hedgeových fondů, které od konce prosince takřka neustále kupovaly futures na ropu Brent. V týdnu končícím 7. březnem dosáhly čisté dlouhé pozice 17měsíčního maxima 298 tisíc lotů (298 milionů barelů).

Příčinou není jen přesvědčení, že ceny znovu stoupnou, ale i struktura křivky, která se po celé měsíce horizontálního obchodování udržela v tzv. backwardaci. Ta zajišťuje investorům s dlouhými pozicemi stabilní výnos z měsíčního rolování, v současnosti kolem 50 centů, zatímco držitelé krátkých pozic o stejný obnos přijdou.

Pomáhá také vysvětlit, proč dosavadní klidné tržní podmínky a obchodování v úzkém pásmu způsobily pokles objemu hrubých krátkých pozic na 12leté minimum, tj. na pouhých 22 tisíc lotů, čímž se poměr dlouhých a krátkých pozic zvýšil na 14,5 dlouhých pozic na jednu krátkou. Tento nepoměr s sebou nese riziko korekce, kdyby se náhle změnily fundamentální anebo technické výhledy.

Ropa WTI mezitím kvůli opačné struktuře křivky, tj. okamžitému contangu kolem 15 centů, zaznamenala nižší zájem o nákup a držbu dlouhých pozic. V týdnu končícím 21. únorem držely hedgeové fondy zhruba 164 tisíc čistých dlouhých pozic a poměr dlouhých a krátkých pozic zde byl mnohem rozumnější, pouhých 3,6.

Ropa Brent se od konce listopadu obchoduje horizontálně ve 14 dolarů širokém pásmu. Její průměrná cena činila v tomto období 83 dolarů. Navzdory kombinaci zvýšeného objemu dlouhých pozic a nižší ochoty riskovat v důsledku bankovního krachu je současná cena jen necelé čtyři dolary pod zmíněným průměrem.

Aby se změnily celkové nálady na trhu, muselo by dojít k hlubšímu propadu. Prosincové rozhodnutí kartelu OPEC snížit produkci se tak zdá čím dál rozumnější, protože růst poptávky mimo OECD je kompenzován oslabením poptávky zemí v rámci této organizace. Kartel tak patrně zachová stávající úroveň produkce, dokud se budou ceny držet mezi 75 a 100 dolary.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB