Cenové tlaky v tuzemském průmyslu odeznívají

Názor
Ceny průmyslových výrobců zůstaly v prosinci meziročně beze změny, v souladu s očekáváním trhu. Struktura vývoje výrobních cen naznačuje, že cenové tlaky v tuzemském průmyslu odeznívají. Odeznívání cenových tlaků je reakcí na celkový pokles poptávky a využití výrobních kapacit v ekonomice v důsledku pandemie koronaviru, ve směru nižší inflace působí také silnější koruna. Pokles inflačních tlaků v českém průmyslu a ekonomice obecně by měl pokračovat i v letošním prvním pololetí.
K poklesu cenových tlaků by měla v dalších měsících přispět i silnější koruna. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výrobní ceny v tuzemském průmyslu zůstaly v prosinci meziročně beze změny, v souladu s očekáváním finančního trhu. V závěrečném čtvrtletí roku 2020 vykázaly ceny průmyslových výrobců meziroční růst 0,1 procenta. Česká národní banka (ČNB) ve své listopadové prognóze z počátku listopadu čekala, že ceny průmyslových výrobců v závěrečném čtvrtletí klesnou v průměru o 0,2 procenta.

Ceny průmyslových výrobců tak zakončily loňský rok mírně nad prognózou centrální banky, z pohledu měnové politiky ale jde o zanedbatelný rozdíl a podstatnou zprávou je, že cenové tlaky v tuzemském průmyslu ustupují. V prosinci vykázaly meziroční pokles ceny v potravinářském průmyslu a také výrobní ceny v odvětví počítačů a elektronických a optických přístrojů.

Výroba dopravních prostředků, elektrických zařízení či strojů a zařízení jinde neuvedených vykázala zpomalení meziročního cenového růstu. Pro další cenový vývoj v ekonomice jde o důležitý signál a k poklesu cenových tlaků by měla v dalších měsících přispět i silnější koruna.

V případě zemědělských výrobců se meziroční pokles cen v prosinci prohloubil z 2,2 procenta na 2,7 %. Silnější růst cen v rostlinné výrobě byl více než vykompenzován výraznějším meziročním poklesem cen v živočišné výrobě. Za celé závěrečné čtvrtletí roku 2020 vykázaly výrobní ceny v zemědělství meziroční pokles o 3,2 procenta.

PSALI JSME:
Ceny v průmyslu klesají

ČNB ve své listopadové prognóze počítala pro závěrečné čtvrtletí s meziročním růstem cen v zemědělství o 2,4 procenta a skutečný vývoj tak byl diametrálně odlišný, neboť výrobní ceny v zemědělství vykázaly výrazný pokles. Detailní struktura nicméně vykazuje návrat cen v rostlinné výrobě k meziročnímu růstu.

Pokud by měl mít růst cen v rostlinné výrobě trvalejší charakter, tak by začal prosakovat i do cen v živočišné výrobě a ceny zemědělských výrobců by se mohly vrátit k meziročnímu růstu a ve stejném směru by pak tlačily i na ceny v potravinářském průmyslu a na ceny potravin pro konečné spotřebitele. V letošním prvním čtvrtletí ale budou výrobní ceny v zemědělství velmi pravděpodobně i nadále meziročně klesat.

Za celý rok 2020 výrobní ceny v průmyslu vzrostly o 0,1 procenta, když v roce 2019 jejich průměrný růst činil 2,6 %. V případě cen v zemědělství vykázal loňský rok pokles o 3,4 procenta, zatímco v roce 2019 tyto ceny rostly o 4,9 %. Ve výhledu na letošní rok lze čekat, že vývoj na straně cen výrobců přispěje ke zmírnění celkové inflace v české ekonomice, tedy ke zpomalení růstu spotřebitelských cen.

Loňský pokles ekonomické aktivity, související s pandemií, vede k nižšímu využití výrobních kapacit, což vyústí do nižších poptávkových tlaků v tuzemské ekonomice. Ve směru zmírnění cenových tlaků by mělo působit i posílení české koruny, k němuž došlo od loňského listopadu a jež by mělo pokračovat i v průběhu roku 2021.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Růst cen v potravinářském průmyslu zpomaluje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Budeme zahlceni polovodiči?

V dnešních „Hrátkách s makroekonomickými grafy“ se podíváme na riziko zahlcení čipy, které zvolna nabývá zřetelnějších obrysů. Pro polovodičové odvětví (například firmy jako Nvidia a Micron Technology, pozn. aut.) …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB