bool(false)

Central Group letos prodá asi tisícovku bytů za téměř 5 miliard korun

Největší český rezidenční stavitel Central Group v letošním roce prodá asi 1000 bytů za téměř pět miliard korun. I v době velmi omezené nabídky tak stále dokáže jako jeden z mála reagovat na vysokou poptávku po novém bydlení v Praze.

Důsledky omezeného povolování ale už na trh dopadají, a stejně jako celý pražský trh klesá, dochází také u Central Group v meziročním srovnání k poklesu prodejů bytů o 20 procent. Příjmy z prodeje však budou zhruba na podobné úrovni, jako letos díky vyššímu podílu luxusních bytů a celkovému zvýšení cenové hladiny. Celkový podíl společnosti na pražském trhu s novostavbami je tak stále okolo 20 procent, což je s převahou nejvíce.

Na celém pražském trhu klesne počet prodaných bytů zhruba o 20 procent na 5500 a to i přes ekonomickou konjunkturu. Vyplývá to z odhadů Central Group. Po sedmi letech stabilního růstu tak dojde k poměrně velkému poklesu. Průměrná cena nového pražského bytu však výrazně vzroste, a to o více než 15 procent především kvůli nedostatku bytů na trhu v důsledku omezeného povolování nové výstavby.

Přesto největší český stavitel Central Group i přes výrazný růst cen dokázal prodat 1000 bytů. A to nejen v tradičním středním segmentu, kde byly nejprodávanějšími projekty Jižní výhledy ve Stodůlkách, Letňanské zahrady a Nad Modřanskou roklí na Kamýku, ale stejně jako v loňském roce také v prémiové a luxusní kategorii bydlení. Zde se nejvíce prodával zejména projekt Top of Prague na Žižkově. Následovaly dva komorní smíchovské projekty Rezidence Park Nikolajka a Rezidence Na Bertramce.

ROK 2017 VE ZNAMENÍ AKVIZIC

V průběhu roku 2017 největší český stavitel zrealizoval hned čtyři velké akvizice. „Letošní rok byl pro nás ve znamení historicky rekordních akvizic. Investovali jsme 2,5 miliardy korun a podařilo se nám získat z pohledu rezidenčního trhu hned několik velmi perspektivních pražských lokalit. Jako dlouhodobý investor je chceme rozvinout nejlepším možným způsobem a vytvořit nejen skvělá místa pro bydlení, ale také tolik potřebný veřejný prostor se vším, co k němu patří,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský.

Začátkem února společnost získala pozemek se stávající ubytovnou a kancelářemi naproti Thomayerově nemocnici v Krči blízko plánované stanice metra D. V březnu rozšířil Central Group své působení na Žižkově, když koupil od PPF sídlo společnosti Cetin, které je na dohled od největšího brownfieldu firmy, severní části Nákladového nádraží Žižkov. V dubnu pak získal další velký brownfield v Hloubětíně, kde se dohodl na akvizici areálu Tesly Hloubětín. Na téměř sedmihektarovém pozemku plánuje v budoucnu rezidenční čtvrť s obchody, službami a restauracemi v přízemí. V létě se dohodl s PSN na odkoupení pozemku a kancelářských budov v Olšanské ulici přímo naproti své doposud největší rezidenční stavby Residence Garden Towers.

Central Group tak patří dlouhodobě k nejaktivnějším investorům do pozemků a areálů vhodných pro výstavbu. V současnosti má v pražském portfoliu pozemky pro zhruba 20 tisíc bytů a u velké části z nich má již vydaná příslušná povolaní. Má tak zajištěnu činnost na mnoho let dopředu.

V příštím roce developer vkládají naděje především do nastartování nabídky na pražském trhu. Pomoc mohou pražské radnice, které by se v reakci na zhoršující se dostupnost bydlení měly začít stavět k povolováni nové výstavby pozitivněji. Urychlení rekordně dlouhé délky povolování může přinést také letos schválená novela stavebního zákona.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zamést si před vlastním dispečinkem

Zavolal jsem si před půlnocí taxi. Prostřednictvím dispečinku zónové služby, která nahrává rozhovory v zájmu zvýšení kvality služeb. Přišla mi sms s cenou, trasou, identifikací vozu i stanovený čas jeho přistavení. …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru