Central Group letos prodá asi tisícovku bytů za téměř 5 miliard korun

Největší český rezidenční stavitel Central Group v letošním roce prodá asi 1000 bytů za téměř pět miliard korun. I v době velmi omezené nabídky tak stále dokáže jako jeden z mála reagovat na vysokou poptávku po novém bydlení v Praze.

Důsledky omezeného povolování ale už na trh dopadají, a stejně jako celý pražský trh klesá, dochází také u Central Group v meziročním srovnání k poklesu prodejů bytů o 20 procent. Příjmy z prodeje však budou zhruba na podobné úrovni, jako letos díky vyššímu podílu luxusních bytů a celkovému zvýšení cenové hladiny. Celkový podíl společnosti na pražském trhu s novostavbami je tak stále okolo 20 procent, což je s převahou nejvíce.

Na celém pražském trhu klesne počet prodaných bytů zhruba o 20 procent na 5500 a to i přes ekonomickou konjunkturu. Vyplývá to z odhadů Central Group. Po sedmi letech stabilního růstu tak dojde k poměrně velkému poklesu. Průměrná cena nového pražského bytu však výrazně vzroste, a to o více než 15 procent především kvůli nedostatku bytů na trhu v důsledku omezeného povolování nové výstavby.

Přesto největší český stavitel Central Group i přes výrazný růst cen dokázal prodat 1000 bytů. A to nejen v tradičním středním segmentu, kde byly nejprodávanějšími projekty Jižní výhledy ve Stodůlkách, Letňanské zahrady a Nad Modřanskou roklí na Kamýku, ale stejně jako v loňském roce také v prémiové a luxusní kategorii bydlení. Zde se nejvíce prodával zejména projekt Top of Prague na Žižkově. Následovaly dva komorní smíchovské projekty Rezidence Park Nikolajka a Rezidence Na Bertramce.

ROK 2017 VE ZNAMENÍ AKVIZIC

V průběhu roku 2017 největší český stavitel zrealizoval hned čtyři velké akvizice. „Letošní rok byl pro nás ve znamení historicky rekordních akvizic. Investovali jsme 2,5 miliardy korun a podařilo se nám získat z pohledu rezidenčního trhu hned několik velmi perspektivních pražských lokalit. Jako dlouhodobý investor je chceme rozvinout nejlepším možným způsobem a vytvořit nejen skvělá místa pro bydlení, ale také tolik potřebný veřejný prostor se vším, co k němu patří,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský.

Začátkem února společnost získala pozemek se stávající ubytovnou a kancelářemi naproti Thomayerově nemocnici v Krči blízko plánované stanice metra D. V březnu rozšířil Central Group své působení na Žižkově, když koupil od PPF sídlo společnosti Cetin, které je na dohled od největšího brownfieldu firmy, severní části Nákladového nádraží Žižkov. V dubnu pak získal další velký brownfield v Hloubětíně, kde se dohodl na akvizici areálu Tesly Hloubětín. Na téměř sedmihektarovém pozemku plánuje v budoucnu rezidenční čtvrť s obchody, službami a restauracemi v přízemí. V létě se dohodl s PSN na odkoupení pozemku a kancelářských budov v Olšanské ulici přímo naproti své doposud největší rezidenční stavby Residence Garden Towers.

Central Group tak patří dlouhodobě k nejaktivnějším investorům do pozemků a areálů vhodných pro výstavbu. V současnosti má v pražském portfoliu pozemky pro zhruba 20 tisíc bytů a u velké části z nich má již vydaná příslušná povolaní. Má tak zajištěnu činnost na mnoho let dopředu.

V příštím roce developer vkládají naděje především do nastartování nabídky na pražském trhu. Pomoc mohou pražské radnice, které by se v reakci na zhoršující se dostupnost bydlení měly začít stavět k povolováni nové výstavby pozitivněji. Urychlení rekordně dlouhé délky povolování může přinést také letos schválená novela stavebního zákona.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Firmy dokáží generovat nové nápady, ale nedokáží je uvádět do praxe

Studie Cass Business School a společnosti VMware odhaluje problémy, se kterými se podniky potýkají při realizaci inovací. Neschopnost přetavovat nápady v nové produkty, služby a strategie potřebnou rychlostí vystavuje firmy riziku selhání. Vyplývá to z nové studie, kterou zpracovala ekonomická škola Cass Business …

Světové ekonomické fórum ocenilo továrnu Rakona jako výrobní podnik budoucnosti

Na základě roční studie zkoumající více než 1000 provozoven zvolilo Světové ekonomické fórum rakovnický závod Rakona společnosti P&G jako jednu z 9 pokročilých továren – průkopníků 4. průmyslové revoluce. Závod Rakona byl oceněn především díky jeho komplexní synchronizaci: webová analytická simulace s možností …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru