Central Group pomáhá: Porodnice v Podolí díky fondu koupí nový přístroj pro novorozence a systém pro přenos operací

Ústav pro péči o matku a dítě (ÚPMD) v pražském Podolí za prostředky z Nadačního fondu pro zdraví dětí příští rok pořídí nové přístroje a techniku za 650 tisíc korun. Mezi nimi nový oxymetr pro diagnostiku závažných srdečních vad novorozenců nebo systém pro on-line přenos operací a výuku lékařů.
Primář novorozeneckého oddělení ÚPMD Zbyněk Straňák představuje funkci pulsního oxymetru. Zdroj: Foto Central Group

Nadační fond vznikl v roce 2007 ve prospěch porodnice v Podolí. Jeho zakladatelem a hlavním sponzorem je největší český rezidenční stavitel Central Group, který do něj přispěl již mnohamilionovými částkami.

„Naše pracoviště není jenom superspecializovaným perinatologickým centrem, které poskytuje velmi specifickou léčbu u velmi vzácných diagnóz a velmi závažných diagnóz, ale jsme i výukovým centrem,“ říká prof. MUDr. Zbyněk Straňák, CSc., MBA, primář novorozeneckého oddělení Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze – Podolí k plánovanému nákupu záznamového systému za více než 450 tisíc korun.

Systém, který bude financován z Nadačního fondu pro zdraví dětí, umožní online sdílení operací přímo ze sálů do přednáškové místnosti lékařům. Jeho největší výhodou tak je, že se medici a mladší lékaři budou vzdělávat při zachování běžného provozu operačních sálů.

„Zprostředkovat široké odborné veřejnosti to, co děláme na našich sálech, považujeme za velice důležité. Osobní přítomnost deseti, dvaceti lidí na operačním sále samozřejmě není možná. On-line přenos invazivních výkonů, které zde děláme, je z hlediska výuky lékařů nenahraditelný,“ podotkl Straňák. Operace bude možné nahrávat, archivovat a kdykoli přehrát. Databáze pak možní vyhledávat podle typu výkonu, diagnózy nebo ošetřujícího lékaře.

Měření kyslíku odhalí srdeční vady u novorozenců

Z příspěvků fondu nemocnice příští rok koupí také dva nové přístroje EKG pro diagnostiku ischemických stavů a další přístroj pro měření množství kyslíku v krvi – takzvaný pulsní oxymetr. Ten pomáhá včas odhalit skryté srdeční vady u novorozenců.

„Pulsní oxymetrie je relativně stará, neinvazivní metoda, která se ale dnes používá ve dvou zcela nových indikacích. Tou první je, když miminko zůstává s maminkou bezprostředně po narození dvě hodiny na porodním sále tzv. kůže na kůži – říkáme tomu bonding. Pomocí pulsní oxymetrie můžeme jednoduchým způsobem monitorovat okysličení miminka a jeho srdeční akci,“ říká Straňák.

Druhé využití je nové a umožňuje diagnostikovat závažné vrozené vývojové vady srdce. „Víme, že závažné srdeční vady mají nízké hodnoty saturace kyslíkem. Pokud miminko nikdy v průběhu screeningového měření nemá tyto nízké hodnoty, tak můžeme téměř s jistotou říct, že nemá žádnou kritickou srdeční vadu. To jsou dvě nové indikace. Využití pulsní oxymetrie je proto teď na novorozeneckých odděleních velmi expanzivní a potřebujeme těchto přístrojů skutečně velké množství,“ podotkl.

Infuzní systém každoročně v Podolí potřebuje kolem 550 dětí

Letos porodnice využila prostředky z nadačního fondu převážně na vzdělávání lékařů a jejich účast na odborných konferencích a přednáškách. Loni díky němu pořídila dokovací stanici pro infuzní systém na JIP. Ten zajišťuje přesné dávkování život zachraňujících léků u novorozenců s velmi nízkou porodní hmotností pod 1,5 kg.

„Dokovací stanice pro infuzní pumpy pořízená pomocí nadačního fondu slouží hlavně pro kriticky nemocné novorozence a novorozence velmi nízké porodní hmotnosti. To jsou děti, u kterých potřebujete velmi speciální režim aplikace infuzí, protože podáváte malému pacientovi velmi malé objemy. Podáváme objemy, které jsou v setinách mililitru za hodinu, a to je to, co infuzní pumpy dokážou. Druhá, zcela unikátní funkcionalita tohoto systému je, že potom všechny parametry svedete do centrální stanice a můžete přesně vidět, jaký je příjem tekutin a léků u extrémně malých dětí,“ vysvětluje fungování přístroje Straňák. Perinatologickým oddělením ÚPMD projde ročně asi 550 dětí a všechny potřebují infuzní systémy.

Peníze z Nadačního fondu pro zdraví dětí pomáhají Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí už od roku 2007. Za dobu svého fungování fond podpořil již 175 lékařských projektů. Jeho hlavním posláním je podpora výzkumu a vzdělávání zdravotnického personálu v oblasti péče o zdraví matek a jejich dětí. Central Group jako zakladatel a hlavní sponzor do fondu přispěl už mnohamilionovými částkami.

„Z pozice největšího rezidenčního stavitele v Česku si uvědomuje také naši velkou společenskou odpovědnost. Podporujeme mnoho projektů, jednou z našich nejvýznamnějších charitativních činností je ale Nadační fond pro zdraví dětí, který už 14 let pomáhá porodnici v Podolí. Hřeje nás u srdce, když vidíme, že peníze slouží tam, kde je to nejvíce potřeba,“ říká výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB